tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Szynobusem po zakupy

 
Może się okazać, że pojazdy szynowe wrócą na trasę Skarżysko-Kamienna - Tomaszów Maz.

20 listopada w MDK odbędzie się spotkanie wcale licznego gremium osób odpowiedzialnych za powiązanie szynowe dwóch województw i czterech powiatów. Burmistrz Jan Wieruszewski rozesłał zaproszenia do marszałków województwa świętokrzyskiego i łódzkiego, starostów powiatów skarżyskiego, koneckiego, opoczyńskiego i tomaszowskiego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast leżących wzdłuż linii kolejowej. Zaproszenie zostali także dyrektorzy Przewozów Regionalnych obu województw, szefowie zarządów infrastruktury kolejowej orz jeden z członków zarządu PKP.
Skoro utrzymywanie pociągów jest nierentowne, to może szynobusy? Są tańsze w eksploatacji, nie wymagają specjalnej infrastruktury. I jeśli rozkład jazdy zostanie ustalony według potrzeb mieszkańców, czyli ewentualnych klientów, a nie według widzimisie PKP, to jest szansa, na odrodzenie tej linii. Pomysł jest taki, by szynobusy kursowały wahadłowo, rozwożąc ludzi do pracy, młodzież do szkół, nawet ludzi na zakupy. Jeśli strony dojdą do porozumienia, to jest możliwe przejęcie przez samorządy dotychczasowych dworców i stacji kolejowych, co może zaowocuje wreszcie uporządkowaniem samych dworców i terenów wokół nich. Może wreszcie przestaną straszyć i świadczyć źle o bogu ducha winnych samorządowcach. Jeśli wszystko pójdzie normalnie, to może pojawi się również możliwość stworzenia przystanku Opoczno Trąbki.
Przy okazji. Odrodziła się idea przystanku na CMK. Związane to jest ze zmianami jakie wprowadziło PKP. Okazuje się, że w nowym rozkładzie jazdy znalazło się miejsce dla większej ilości pociągów niższej kategorii jeżdżących po CMK. A poza tym odpada argument o przygotowywanym remoncie CMK i opracowywaniu nowego studium wykonalności. W Idzikowicach jest bocznica połączona z CMK, która nie będzie objęta programem remontowym i na której doskonale mogą zatrzymywać się owe pociągi nieco niższej kategorii. A i budowa przystanku przy owej bocznicy nie powinna nastręczać specjalnych trudności. Spotkanie z przedstawicielami PKP podczas rozmów o szynobusach będzie więc doskonałą okazją aby powrócić do włączenia Opoczna w połączenia na CMK.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (643) z dnia 6 Listopada 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »