tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Szkoła przyjazna środowisku

 
Szkoła Podstawowa w Wójcinie – ekologiczna, czysta, zielonaLaureaci konkursów wraz ze swoimi opiekunami


Od maja do października w Szkole Podstawowej w Wójcinie realizowano zadanie z dziedziny edukacji ekologicznej „Szkoła przyjazna środowisku – ekologiczna, czysta, zielona”. Odpowiedzialnymi za realizację programu byli nauczyciele klas I–III – Anna Grabowska, Edyta Polinceusz, Dorota Rogowska oraz Barbara Ściebior – oraz nauczycielka przyrody w klasach IV–VI Joanna Pietruszka. Koordynatorem całości była Beata Grabowska. Fundusze na realizację pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z gminy Paradyż. Całkowity koszt zadania wyniósł 19 tys. zł.
– Realizację projektu rozpoczęliśmy od obchodów Dnia Ziemi kiedy to nasi uczniowie wystawili przedstawienie teatralne pt. „Bajka o dobrej królowej, złym królu, pracowitych elfach i mądrych dzieciach”. Dzieci ubrane były w stroje zakupione z dotacji – informują organizatorzy.
W ramach edukacji ekologicznej uczniowie brali udział w zajęciach koła ekologicznego, wycieczkach m.in. do Wieliczki i Zakopanego, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Gospodarstwa Ekologicznego w Kole oraz Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Wycieczki przede wszystkim uświadomiły dzieciom jak piękne są polskie parki, jak należy dbać o przyrodę oraz wykształciły postawy odpowiedzialności za stan środowiska.
Dzięki udziałowi w programie szkoła wzbogaciła się w radiomagnetofony, mapy, plansze demonstracyjne, mikroskopy, filmy i gry o tematyce ekologicznej, budkę meteorologiczną oraz szereg innych pomocy, które wykorzystywane będą na zajęciach przyrody, koła ekologicznego oraz kształcenia zintegrowanego.
– Na placu szkoły powstała „ptasia stołówka”, czyli miejsce gdzie nasadziliśmy drzewa i krzewy wydające owoce zimą, powiesiliśmy karmniki dla ptaków. To dziś teren, gdzie ptaki są dokarmiane przez uczniów, także prowadzimy tam obserwacje zwierząt – dodają nauczyciele.
Podsumowaniem realizacji programu było przeprowadzenie dwóch gminnych konkursów wiedzy ekologicznej dla uczniów klas I–III oraz IV–VI. Brały w nich udział dzieci ze wszystkich szkół z terenu gminy Paradyż. Laureaci otrzymali książki, dyplomy oraz kalendarze. Konkursy poprzedzał poświęcony ekologii występ uczniów szkoły w Wójcinie.
Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży to ważny element życia szkoły. SP w Wójcinie w swoim programie umieściła zadanie kształtowania u uczniów postaw proekologicznych jako jeden z priorytetów, obok stwarzania młodym ludziom optymalnych warunków ich wychowania i rozwoju.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (701) z dnia 17 Grudnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »