tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Szczepmy się

 
Od kilku lat każdej wiosny i jesieni w całym kraju w wyznaczonych placówkach zdrowia odbywa się akcja zdrowotna pod nazwą "Żółty tydzień". Ma ona uświadomić dobrodziejstwo z zaszczepiania się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B

Tegoroczna akacja odbywać się będzie już po raz dwudziesty szósty, w dniach od 15 do 26 kwietnia. Ideą akcji jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A) i typu B (WZW B) oraz popularyzacja szczepień ochronnych, jako skutecznej profilaktyki tych chorób.
WZW typu A i typu B to jedne z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie. Nadal stanowią poważne i realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W ciągu roku na świecie notuje się od 1,2 do 1,4 mln przypadków WZW typu A (tzw. żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk), ale przypuszcza się, że choroba występuje 3?10 razy częściej. Z kolei wirusowe zapalenie wątroby typu B, tzw. żółtaczka wszczepienna to jedna z najgroźniejszych obecnie chorób zakaźnych. Wirus wywołujący WZW typu B (HBV) nie jest tak dobrze znany opinii publicznej jak wirus HIV, mimo że jest od niego 100 razy bardziej zakaźny, a do zakażenia wystarczy zaledwie kropla krwi. Wśród nosicieli HBV z powodu przewlekłego zapalenia wątroby typu B, marskości wątroby lub raka pierwotnego wątroby umiera rocznie około 1 miliona osób na świecie.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A to choroba zakaźna szerząca się głównie drogą pokarmową. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku spożycia zakażonej wirusem żywności i wody lub podczas kontaktu z osobą zakażoną HAV. By minimalizować ryzyko zachorowania na WZW typu A, lepiej wybierać butelkowaną wodę i napoje bez dodatku lodu. Jednak nawet te środki ostrożności, w połączeniu z zakwaterowaniem w hotelu o wysokim standardzie i spożywaniem dań w dobrych restauracjach, nie uchronią nas przed zachorowaniem. Zgodnie z najnowszymi publikacjami medycznymi uczestnictwo w dużych zgromadzeniach, takich jak imprezy sportowe czy festiwale muzyczne, niesie za sobą ryzyko zachorowań na choroby przewodu pokarmowego i choroby przenoszone drogą płciową.
W przypadku WZW typu B zakażenie szerzy się głównie podczas wykonywania zabiegów medycznych, niemedycznych lub przypadkowych związanych z naruszeniem ciągłości tkanek (skóry lub błony śluzowej) oraz ekspozycją na zakażoną krew. Do zabiegów medycznych należy np. przetoczenie zakażonej krwi lub dokonanie zabiegu zakażonym HBV sprzętem (igłą, strzykawką), a do niemedycznych np. pobieranie dożylne narkotyków, tatuowanie oraz zabiegi w salonach kosmetycznych, fryzjerskich. z użyciem niesterylnego sprzętu. Do zakażenia HBV dochodzić może również drogą seksualną.
Udowodniono, że szczepienia anty?HBV i anty?HAV posiadają bardzo wysoką skuteczność i dlatego powinny być zalecane każdej do tej pory nieszczepionej osobie w każdym wieku. Szczepienie przeciwko WZW typu A jest szczególnie zalecane: osobom podróżującym do krajów z umiarkowanym lub wysokim ryzykiem zachorowania, pracownikom służby zdrowia, pracownikom zakładów oczyszczania miasta, osobom związanym z produkcją oraz dystrybucją żywności, pacjentom z przewlekłymi chorobami wątroby, hemofilikom, mężczyznom homoseksualnym. W przypadku WZW B szczepieniu powinny poddać się osoby: mające kontakt z chorymi nosicielami HBV, przewlekle chorzy, w tym na cukrzycę i schorzenia nerek oraz wątroby, mające niedobór odporności, w tym zakażeni HIV, przygotowywane do zabiegów w krążeniu pozaustrojowym, stosujący dożylne środki odurzające, mający w przeszłości lub obecnie wielu partnerów seksualnych, osoby zawodowo narażone na zakażenie wirusem, osoby odbywające wyrok w zakładach karnych.
Punkty szczepień biorące udział w akcji Żółty Tydzień oferują szczepionkę skojarzoną, uodparniającą przeciwko obu typom wirusa (standardowy schemat szczepień składa się z trzech dawek ? pierwszą dawkę podaje się w dowolnie wybranym terminie, drugą dawkę po upływie 1 miesiąca, a trzecią po 6 miesiącach od podania pierwszej dawki) oraz szczepionki monowalentne, czyli takie, które chronią przed jednym z typów wirusa.
W przypadku WZW typu A podaje się szczepionkę w dwóch dawkach, drugą dawkę w dowolnym czasie pomiędzy 6. mies. a 5. rokiem (ale najlepiej w odstępie 6?12 miesięcy). Podstawowy schemat szczepienia przeciwko WZW typu B obejmuje trzy dawki, drugą po miesiącu od pierwszego szczepienia a trzecią po 6 miesiącach od pierwszej dawki. Tylko przyjęcie pełnego cyklu szczepienia zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu A i typu B.
Więcej informacji na temat profilaktyki wirusowych zapaleń wątroby oraz adresy punktów szczepień biorących udział w akcji Żółty Tydzień znajduje się na stronie www.zoltytydzien.pl


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (822) z dnia 12 Kwietnia 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »