tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

  Szanuj szefa swego?

 
16 października ? Boss?s Day



?Szef rządzi, szef radzi, szef nigdy Cię nie zdradzi? ? to popularne biurowe porzekadło w pierwotnej wersji powstało i upowszechniło się w krajach anglosaskich. Od tego panegiryku tylko krok do ustanowienia zorganizowanej formy podlizywania się przełożonym. Dzień Szefa, zwany również Dniem Bossa, wymyśliła amerykańska sekretarka Patricia Haroski, zatrudniona w firmie ubezpieczeniowej w Deerfield, Illinois, i to dość już dawno, bo w 1958 roku. Data obchodów ? 16 października ? to dzień urodzin jej ojca. Cztery lata później pomysł poparł gubernator Illinois Otto Kerner, który w 1962 roku oficjalnie zatwierdził obchody dnia w całym stanie. Początkowo idea święta polegała na tym, że pracownicy mieli w tym dniu składać życzenia swojemu szefowi i podziękować mu, że był on uczciwy i wyrozumiały w ciągu całego roku. W tym dniu należy uświadomić sobie, że kierownik to też zawód, dodatkowo obciążony odpowiedzialnością za każdy krok pracowników. A przede wszystkim, że szef to też człowiek. Pomysł szybko zyskał uznanie w całym kraju, a następnie święto szybko rozpowszechniło się na całym świecie, choć jeszcze nie we wszystkich krajach jest popularne. Obecnie poza USA Dzień Szefa obchodzony jest głównie w Indiach, Australii i Republice Południowej Afryki, a ostatnio w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Tam, gdzie przeważają firmy państwowe ? raczej się go nie obchodzi, a tam ? gdzie jest mnóstwo maleńkich, głównie jednoosobowych ?prywatnych interesów? ? świętowanie traci sens.
W wielu środowiskach Dzień Szefa traktowany jest jednak z dużą rezerwą jako kolejne sztucznie wykreowane święto, aby sprzedawało się więcej okolicznościowych kartek, słodkich misiów i czekoladek, a o szefach rzadko mówi się dobrze. Najczęściej zarzuca się im brak obiektywizmu w ocenie pracowników, tworzenie złej atmosfery w zespole, niedostateczne docenianie zaangażowania podwładnych. Z pewnością byłoby miło, gdyby każdy mógł (z pełnym przekonaniem, a nie dlatego, że musi się podlizać) powiedzieć, że jego szef jest przemiłym, a do tego niezwykle kompetentnym przełożonym i dobrym człowiekiem. Niestety, jeśli nawet są gdzieś pracownicy myślący w ten sposób, to raczej nie w Polsce. Dlatego, mając na celu poprawę tej opinii o szefach, proponujemy lekturę rozpowszechnionej w sieci interpretacji ich postępowania:

1. Szef ma zawsze rację.
2. Jeśli szef nie ma racji ? patrz punkt 1.
3. Szef nie śpi ? on odpoczywa.
4. Szef nie je ? on regeneruje siły.
5. Szef nie pije ? on degustuje.
6. Szef nie flirtuje ? on szkoli personel.
7. Szef nie wrzeszczy ? on dobitnie wyraża swoje poglądy.
8. Szef nie drapie się po głowie ? on rozważa decyzje.
9. Szef nie zapomina ? on nie zaśmieca pamięci zbędnymi informacjami.
10. Szef nie myli się ? on podejmuje ryzyko.
11. Szef nie krzywi się ? on uśmiecha się bez entuzjazmu.
12. Szef nie jest tchórzem ? on postępuje roztropnie.
13. Szef nie jest nieukiem ? on przedkłada twórczą praktykę nad bezpłodną teorię.
14. Szef nie bierze łapówek ? on przyjmuje dowody wdzięczności.
15. Szef nie lubi plotek ? on uważnie wysłuchuje opinii pracowników.
16. Szef nie ględzi ? on dzieli się swoimi refleksjami.
17. Szef nie kłamie ? on jest dyplomatą.
18. Szef nie powoduje wypadków drogowych ? on ma kierowcę.
19. Szef nie jest uparty ? on jest konsekwentny.
20. Szef nie znosi wazeliniarzy ? on premiuje pracowników lojalnych.
21. Szef nie toleruje sitw ? on szanuje zgrane zespoły.
22. Szef nie zdradza swojej żony ? on wyjeżdża w delegacje.
23. Szef się nie spóźnia ? jego zatrzymują ważne sprawy.
24. Szanuj szefa swego ? możesz mieć gorszego!

Zwłaszcza to ostatnie przysłowie warto powtarzać jak najczęściej, by wizerunek szefa nabrał rumieńców a praca z nim wydała się spełnieniem naszych marzeń. Prawda, jakie to proste? A co zrobić, jeśli powyższa interpretacja nie przekona nas i w dalszym ciągu nadal będziemy przekonani, że trzeba mieć stalowe nerwy albo niezwykle wysokie poczucie własnej wartości, by nie dać się zarzucić obowiązkami, nie ślęczeć w pracy po godzinach, nie dać sobie wmówić, że to wszystko nasza wina albo? nie zamordować przełożonego gołymi rękami? Niezawodni Amerykanie i na to znaleźli sposób ? należy tylko poczekać do 23 lipca przyszłego roku, kiedy to przypada Dzień Znieważania Szefa, w którym sfrustrowani pracownicy powinni zbiorowo obrazić szefa, a następnie udać się do pobliskiego baru na drinka. Przypomnimy o tym w stosownym czasie? Niecierpliwym polecamy witrynę internetową ? insultyourbossday.com. Znaleźć można na niej przykłady znieważania i krótki przewodnik po konsekwencjach wzięcia udziału w święcie.

Wyszperał w sieci: erg


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 41 (744) z dnia 14 Października 2011r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »