tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Szanse czy wyzwania?

 


13 października w Miejskim Domu Kultury odbyła się konferencja ?Ekonomia społeczna ? szanse i wyzwania dla rozwoju lokalnego?, organizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w ramach projektu ?Przełamać bariery. Uwolnić energię?.
Pierwszą prelegentką była Marta Żołędowska, prawniczka, główna specjalistka w Departamencie Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, autorka publikacji ?Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Praktyczny komentarz?. Zapoznała z ustawami o zatrudnieniu socjalnym i spółdzielniach socjalnych oraz o ich szczególnych uprawnieniach.
Cezary Miżejewski, polityk społeczny, ekspert ds. ekonomii społecznej, spółdzielca, prezes Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych, mówił o możliwości wsparcia dla tworzących się podmiotów ekonomii społecznej.
O tym, jak instytucje gospodarki społecznej zmieniają oblicze gmin wypowiadała się Barbara Sadowska, psycholożka, wiceprzewodnicząca zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, współtwórczyni systemu na rzecz integracji społecznej osób z grupy wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Karolina Cyran?Juraszek nie dotarła na konferencję. Zastąpił ją mąż, Radosław. Uczestniczył on w tworzeniu projektu, kierowanego przez jego żonę, który miał być tematem jej prelekcji. Radosław Juraszek mówił o ekonomii społecznej w praktyce w perspektywie Mazowsza. Opowiedział przybyłym na konferencję o autyzmie oraz o fundacji Synapsis, która ma na celu przeprowadzać terapię przez pracę. Przedstawił obecnym sytuację osób z autyzmem w momencie startu projektu ?Partnerstwo dla Rain Mana? (2005 rok) oraz jego rezultaty.
Jako ostatnia głos na konferencji zabrała Kazimiera Frączak, prezeska Spółdzielni Socjalnej Promyk Nadziei. Przedstawiła perspektywy rozwoju ekonomii społecznej na terenie powiatu opoczyńskiego. Mówiła również o tym, że ekonomia społeczna jest szansą na aktywizację i poprawę sytuacji ekonomicznej w naszym powiecie. Punktem wyjścia do rozważań na ten temat było zaprezentowanie przez prelegentkę badań ankietowych, przeprowadzonych wśród opoczyńskich radnych. Jak wynika z ankietowania, nasi radni mają głębokie przekonanie, że idea ekonomii społecznej ma szansę na rozwój poprzez powstawanie nowych przedsiębiorstw społecznych, które będą stwarzały szansę na zatrudnienie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dzięki wsparciu radnych ekonomia społeczna będzie szansą dla osób, które z różnych przyczyn i wypadków losowych przestały brać czynny udział w życiu społecznym. Kazimiera Frączak zwróciła uwagę obecnych na to, że w naszym powiecie jest znacząca grupa osób, która bez pomocy i wsparcia ze strony poszczególnych urzędów gmin dla istniejących i powstających podmiotów ekonomii społecznej nie dostanie się na rynek pracy. To dla nich właśnie jedyną ofertą pracy stałej lub tymczasowej jest przedsiębiorstwo społeczne i dlatego warto wspierać tego typu podmioty.
W dyskusji głos zabrał także starosta Jan Wieruszewski. Uznał, że konieczne jest finansowanie form przeciwstawiania się bezrobociu oraz weryfikacja ustaw o funduszu socjalnym. Centra integracji społecznej pełnią dziś znaczącą rolę i należy stworzyć im prostsze formuły administracyjne. Niepokoi go również fakt, że ilość osób niepełnosprawnych z roku na rok wzrasta, a środki dla nich maleją. Uznał jednak, że nasz powiat bardzo prężnie działa na rzecz przedsiębiorczości lokalnej i wyraził nadzieję, że nowy parlament zweryfikuje wiele istotnych ustaw.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (745) z dnia 21 Października 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »