tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

 Święto w gminie Sławno

 
10 listopada w przeddzień Święta Niepodległości we wszystkich szkołach na terenie gminy odbywały się akademie poświęcone 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne odbywały się w Publicznym Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Szadkowicach, które były połączone z uroczystością nadania imienia szkole. W Szadkowicach uczniowie przedstawili montaż słowno–muzyczny „Droga do niepodległości”. Widowisko pozwoliło prześledzić zebranym, co działo się na terenie Polski w ciągu 123 lat niewoli.





W Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sławnie od kilku lat swoją obecnością zaszczycają tę uroczystość miejscowi kombatanci. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Żeby Polska była Polską”, będący zarysem walk narodu polskiego o niepodległe i suwerenne państwo. Fragmenty recytowanych utworów poetyckich łączyły się z muzyką, która towarzyszyła wykonawcom, tak jak towarzyszyła powstańcom i żołnierzom, gdy walczyli o niepodległość.
Na zakończenie uczniowie przemaszerowali, aby zapalić znicze pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Sławna oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza na miejscowym cmentarzu. Podobne uroczystości odbywały się we wszystkich szkołach na terenie gminy. Uroczystości miały wyjątkowy a zarazem indywidualny charakter i dostarczały uczestnikom dużo wzruszeń.
W Szkole Podstawowej w Celestynowie odbył się uroczysty apel pt. „Gdy wolności nadszedł czas”, z udziałem uczniów, rodziców oraz starszego pokolenia.
W Szkole Podstawowej w Zachorzowie zorganizowano apel. Uroczystość pod hasłem przewodnim: „Droga do wolności” miała na celu ukazanie uczniom drogi Polaków do niepodległości.
W Publicznej Szkole Podstawowej w Kozeninie z tej okazji uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny pod tytułem „Dużo radości, zero przykrości w Dzień Niepodległości” będący zarysem walk narodu polskiego o niepodległe i suwerenne państwo.
W Zespole Szkół Samorządowych w Prymusowej Woli odbył się uroczysty apel. Młodzież przypomniała trudną drogę Polaków do wolności, recytowała wiersze, śpiewała znane pieśni.
Uroczystość była dla uczniów wspaniałą lekcją historii. Pamiętano również o zapaleniu zniczy pod pomnikiem powstańców, którego szkoła jest opiekunem.
W Szkole Podstawowej im. W. i H. Ossowskich uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Montaż słowno–muzyczny podkreślił konieczność przypominania młodemu pokoleniu o czasach, kiedy Polacy z narażeniem własnego życia walczyli za ojczyznę. Słowa mówiące o trudach i poświęceniu ówczesnych ludzi oraz o radości związanej z długo oczekiwaną wolnością przeplatane były piosenkami takimi jak: „Wojenko, wojenko…”, „Przybyli ułani…”. Na zakończenie społeczność szkolna odśpiewała „Rotę”.
Dzień Niepodległości w Publicznej Szkole Podstawowej w Kamieniu, został upamiętniony inscenizacją i recytacją czwartoklasistów, towarzyszyły im pieśni patriotyczne śpiewane przez chór dziewcząt z klasy szóstej.
Bardzo ciekawym elementem tego spotkania, była uzupełniająca oraz ilustrująca występy uczniów prezentacja multimedialna dotycząca 91 rocznicy odzyskania niepodległości.
W rocznię odzyskania niepodległości w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sławnie proboszcz Parafii Sławno ks. kanonik Adam Stępień odprawił uroczystą mszę w intencji ojczyzny, a miejscowy zespół Koła Gospodyń Wiejskich pod kierunkiem Edwarda Rogowskiego zaprezentował licznie zgromadzonym wiernym koncert patriotyczny.
SP im Jana Pawła Ii w Sławnie


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (645) z dnia 20 Listopada 2009r.
W dziale Sławno dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »