tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Święto plonów w Drzewicy

 
Drzewickie dożynki AD 2010 były wyjątkowe z dwóch powodów. Po pierwsze, po wielu latach przerwy wróciły do miasta. Po drugie, miały zasięg powiatowo–gminny. W ciągu całej niedzieli, 29 sierpnia na stadionie Gerlacha świętowało kilka tysięcy osób



Najweselej było przed chatą Werówki


Pierwsza część dożynek miała charakter religijny i odbywała się przy udziale ks. biskupa Henryka Tomasika. Ordynariusz diecezji radomskiej poświęcił tegoroczne plony i przewodniczył koncelebrowanej mszy odprawionej na płycie stadionu. Podczas kazania podkreślił przywiązanie polskiego rolnika do ziemi, wiary i ojczyzny. Podziękował jednocześnie za trud włożony w pracę na roli. Na zakończenie udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa.
Oprawa dożynkowej sumy należała do chóru parafialnego, młodzieżowej orkiestry dętej z OKGiM oraz zespołu ludowego „Drzewiczanie”, który aktywnie uczestniczył również w dalszej części dożynek. Ołtarz i ambonę wykonano dzięki życzliwości ks. Edwarda Swata z Domaszna.
Po nabożeństwie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie święta plonów oraz tradycyjnego ceremoniału dożynkowego. Ubrane w opoczyńskie stroje dzieci wręczyły przewodniczącej Rady Gminy i Miasta Marii Teresie Nowakowskiej „pępek”, czyli bukiet ze zbóż i kwiatów symbolizujący ścięcie ostatniej wiązki zboża i zakończenie żniw. Z kolei gospodarzy dożynek – burmistrza Janusza Reszelewskiego oraz starostę Józefa Roga – chlebem i solą powitali starostowie dożynek.
Funkcję starościny pełniła Danuta Bogusz z Idzikowic. Wspólnie z mężem Sławomirem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 10 ha. Specjalizują się w produkcji mleka oraz hodowli bydła mlecznego. Posiadają 13 krów, w tym 9 dojnych. Państwo Boguszowie dochowali się trojga dzieci.
Starostą dożynek był Bogdan Szczepański z Radzic Dużych. Razem z żoną Katarzyną gospodarzy na 20 hektarach. W gospodarstwie nastawionym na produkcję mleka oraz hodowlę krów znajduje się 18 sztuk bydła mlecznego, w tym 13 krów dojnych. Państwo Szczepańscy mają dwoje dzieci.
– Spróbujcie chleba naszego, bo to ze zboża nowego. Niech starczy chleba na rok cały, abyśmy nigdy nie głodowali – powiedział starosta dożynek. Potem – zgodnie z tradycją – uczestnicy uroczystości podzielili się chlebem upieczonym z tegorocznych zbóż.
Po oficjalnych wystąpieniach nadszedł czas na część wieńcową. Na scenie prezentowały się poszczególne gminy naszego powiatu, oprócz Paradyża. Z gminy Sławno wystąpił zespół śpiewaczo–obrzędowy „Niebowianki” z Wincentynowa, z Opoczna KGW w Modrzewiu a Drzewicę reprezentowały przedstawicielki kilku Kół Gospodyń Wiejskich.
Z gminy Poświętne śpiewały gospodynie należące do KGW w Dębie. Białaczów wystawił KGW ze Skroniny, Parczowa i Miedznej Drewnianej, którym towarzyszyli strażacy z Żelazowic. Z gminy Mniszków wystąpił zespół „Jedność” z Prócheńska ośpiewujący wieniec wykonany przez KGW w Stoku. I wreszcie gmina Żarnów była reprezentowana przez KGW ze Zdyszewic, a przed gospodyniami stał wieniec z Malkowa.
Ceremonia wieńcowa przebiegła wyjątkowo sprawnie i organizatorzy mogli przejść do uroczystego rozstrzygnięcia kilku konkursów. Ogłoszono wyniki konkursu na najładniejsze posesje w gminie Drzewica, piątego turnieju piłki nożnej o puchar burmistrza oraz konkursu na najlepszego sołtysa powiatu opoczyńskiego. W tym ostatnim wygrał sołtys Krzczonowa Zbigniew Papis.
Jak widać, na scenie działo się dużo, ale nie mniej interesująco było w innych częściach stadionu. Po obu stronach boiska stały cieszące się ogromną popularnością wiejskie chaty ze swojskim jadłem. Z jednej były to stoiska poszczególnych gmin (chatę Opoczna przygotowało KGW w Mroczkowie Dużym, Poświętnego KGW w Dębie), z drugiej sołectw gminy Drzewica. Z terenu gminy–gospodarza większość miejscowości przygotowała zarówno chaty jak i wieńce.
Bardzo wielu śmiałków przystąpiło do konkursów dla publiczności. Mężczyźni rywalizowali o miano najlepszego gospodarza powiatu w konkurencjach ujeżdżania byka i siłowania na rękę. Ostatecznie zwyciężył Marek Bogatek, drugie miejsce zajął Marcin Gąsiorowski, trzecie Krzysztof Bogatek. Wszyscy są z Drzewicy. Przedstawicielki płci pięknej, które chciały zostać najlepszą gospodynią powiatu, ubijały pianę i doiły krowę. Pierwsze miejsce zdobyła Mirosława Młynarczyk z Białaczowa, druga była Barbara Jędrasik z Mroczkowa Dużego, trzecia Dorota Kasicka ze Strzyżowa. Laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe.
Część artystyczna dożynek, zgodnie z charakterem uroczystości, przebiegała na ludową nutę. Publiczność miała okazję obejrzeć koncerty zespołu pieśni i tańca „Drzewiczanie”, KGW z Dęby, zespołów ludowych „Żarnowianie” i „Jedność”, zespołu pieśni i tańca „Tramblanka” oraz grupy „Róża” z Gawron. Spoza naszego powiatu wystąpiła kapela podwórkowa „Paka” z Grajewa oraz zespół pieśni i tańca „Grajewianie”. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Relax”. Ostatni tancerze opuszczali stadion grubo po północy.
Dożynki powiatowo–gminne Drzewica 2010 zorganizowały: Urząd Gminy i Miasta, Ośrodek Kultury Gminy i Miasta oraz Starostwo Powiatowe. Honorowy patronat sprawował przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur. Przedsięwzięcie współfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Leader” PROW na lata 2017–2013. Złożony przez gminę projekt o wartości 25 tys. zł otrzymał rekomendację do dofinansowania z LGD „Nad Drzewiczką”.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 35 (686) z dnia 3 Września 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »