tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

  Światowy Dzień Walki z AIDS

 
Test na HIV. Test na odpowiedzialność

W Polsce statystycznie trzy osoby dziennie dowiadują się o swoim zakażeniu HIV, a liczba zdiagnozowanych zakażeń HIV wynosi około szesnastu tysięcy. Szacuje się jednak, że z wirusem żyje około 30?35 tysięcy Polaków. Oznacza to, że wiele osób zakażonych nie jest świadomych swego zakażenia. Tymczasem wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie terapii, która przyczynia się nie tylko do poprawy jakości życia, ale także pozwala żyć dłużej. Wiedza na temat swojego wyniku pomaga w zmianie stylu życia i zachowań oraz pozwala ograniczyć przenoszenie zakażenia na inne osoby.
Badanie wykrywa obecność przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi HIV. Powszechnie stosowanym testem jest test przesiewowy. Jego dodatni wynik wymaga weryfikacji, tj. wykonania badania innym testem, tzw. testem potwierdzenia. Dodatni wynik testu potwierdzenia oznacza wykrycie zakażenia HIV, ale nie jest diagnozą AIDS.
Ujemny wynik testu oznacza, że w badanej krwi nie wykryto przeciwciał anyt?HIV. Ale, aby wynik był wiarygodny i wykluczał zakażenie, musi minąć około 12 tygodni od ostatniej sytuacji, która wiązała się z ryzykiem zakażenia. Okres ten nazywa się okienkiem serologicznym i oznacza czas od momentu zakażenia do momentu wytworzenia odpowiedniej ilości przeciwciał możliwych do wykrycia testem.
Badanie w kierunku HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie w punktach konsultacyjno?diagnostycznych (PKD) na terenie całego kraju. Punkty to miejsca, w których klient może też liczyć na poradę doradcy. Doradca informuje klienta o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz co najważniejsze ? ustali wraz z klientem, czy to jest dobry moment na wykonanie testu. Doradca powie też, czy zachowania klienta są ryzykowne i omówi z nimi inne, które będą bezpieczniejsze i zmniejsza ryzyko zakażenia HIV i innymi chorobami. Rozmowa z doradcą, podobnie jak testowanie, jest anonimowe i bezpłatne. Na terenie naszego województwa Punkt Konsultacyjno? Diagnostyczny mieści się w Łodzi przy Poradni nabytych Niedoborów Odporności Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr. W. Biegańskiego, ul. Kniaziewicza 1/5. Czynny jest w poniedziałki oraz czwartki od 15.30 do 18.00.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 48 (803) z dnia 30 Listopada 2012r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »