tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Światowy Dzień Radia

 

13 lutego to nie tylko dzień, w którym zakochani, czując na plecach oddech świętego Walentego, masowo kupują upominki dla swojej drugiej połówki. Tego dnia, już po raz trzeci, na całym globie obchodzony będzie Światowy Dzień Radia.
Mimo że radio ma już ponad 100 lat, propozycja zorganizowania jego święta padła dopiero w 2010 r. Inicjatorem całego zamieszania była hiszpańska Academia Espanola de la Radio, na wniosek której od 2012 r. obchodzimy Światowy Dzień Radia ustanowiony przez UNESCO (jednostki ONZ ds. Oświaty, Nauki i Kultury). Data 13 lutego nie została wyznaczona przypadkowo. To jednocześnie rocznica inauguracji rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która miała miejsce 1946 r.
Poprzez obchody Światowego Dnia Radia UNESCO chce zwrócić uwagę na znaczenie tego medium jako środka komunikacji na świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, gdzie stacje radiowe wykorzystują nowe technologie, jak i w krajach rozwijających się, gdzie radio stymuluje rozwój społeczeństwa. Podkreśla się, że radio to o wiele więcej niż źródło informacji i rozrywki. Ma największy na świecie zasięg, dzięki któremu jest potężnym i zarazem niskobudżetowym narzędziem komunikacji. Ze względu na to, że nie wymaga od słuchacza tak zwanych kompetencji technologicznych, dociera ono do szerokiego grona odbiorców, zarówno do społeczności żyjących w odległych od cywilizacji regionach, jaki do grup o specjalnych potrzebach ? ludzi niepiśmiennych, niepełnosprawnych, ubogich. Radio jest aktualne, dostarcza słuchaczowi najświeższych informacji w najkrótszym czasie. Odgrywa także ogromną rolę jako środek wczesnego ostrzegania o zagrożeniach i katastrofach, a także przekazu informacji o nadchodzącej pomocy.
W UNESCO radio postrzegane jest jako ważne narzędzie realizacji misji organizacji w dziedzinie upowszechnienia dostępu do informacji oraz ułatwiania swobodnej wymiany myśli. Światowy Dzień Radia wpisuje się także w ideę promocji wolności słowa oraz wolnych i niezależnych mediów.
zebrała panafax


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (917) z dnia 13 Lutego 2015r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »