tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Świąteczne ciekawostki

 


* Na świątecznym stole nie może zabraknąć wielkanocnej baby. Przy ich wypieku nie mogli być obecni mężczyźni. Panna, która nie potrafiła upiec wielkanocnej baby, nie mogła nawet myśleć o wyjściu za mąż.
* W Wielką Sobotę ? koniecznie przed wschodem słońca ? należy ugotowane w piątek wieczorem jajko obrać ze skorupek i zalać źródlaną wodą. Naczynie stawiamy na wschodnim oknie lub na balkonie tak, by padły nań pierwsze promienie słońca. Taka woda pomaga podobno na wrzody, trądzik i wszelkie wypryski skórne oraz zabezpiecza ciało przed chorobami.
* Przygotowane w Wielka Sobotę wydmuszki powinno się powiesić w sadzie, co ma zapewnić dobre owocowanie.
* W Wielką Niedzielę jajko trzeba zjeść razem z kawałkiem surowego chrzanu, który wypali wszystkie grzechy, dzięki czemu siła z wielkanocnej pisanki swobodnie przejdzie do organizmu osoby, która ją spożyje.
* Małżonkowie, którzy nie mogą się doczekać potomka, powinni podarować sobie nawzajem jajka z motywem kołyski. Spożywając wielkanocne śniadanie, muszą być wewnętrznie przekonani, że z jajka wstępują w nich siły witalne i magiczne, które sprawią, że płodność symbolizowana przez jajo stanie się również ich udziałem. Drobno utłuczone skorupki powinni położyć pod prześcieradło na łóżku, na którym sypiają.
* Przed Wielkanocą na wsi należało dokładnie wysprzątać oborę, stodołę i całe obejście. Nawet ścieżki posypywano świeżym, żółtym piaskiem. Na ziemi radomskiej w oknach pojawiały się firany z białej bibuły. Z kolei ściany mieszkań zdobiły wycinanki w kształcie drzewek, gałązek oraz postaci ludzkich. Pod sufitem wieszano natomiast pająki, czyli kuliste lub stożkowe dekoracje wykonane z bibuły i słomy.
* Panny przygotowywały przed świętami pisanki. W regionie radomskim każda musiała własnoręcznie zrobić ich od sześćdziesięciu do stu osiemdziesięciu. W Wielką Sobotę ofiarowały je swojemu chłopakowi.
* Wyspa Wielkanocna została odkryta podczas wyprawy holenderskiego admirała Mynheera Jacoba Roggeveena 6 kwietnia 1722 roku. Zdaniem odkrywcy było to w niedzielę wielkanocną (w rzeczywistości w Wielką Sobotę) i dlatego nadał wyspie nazwę Wielkanocna.
* Wiele starożytnych ludów Bliskiego i Dalekiego Wschodu wierzyło, że świat ma kształt jaja albo że wykluł się z jaja złożonego przez Stwórcę. W mitologiach niektórych ludów ptak złożył jajo na falach oceanu i w ten sposób narodził się świat.
* W mitologii słowiańskiej jajko ? źródło życia ? używane było jako amulet przeciw czarom i złym mocom, w obrzędach wiosennych i ku czci zmarłych, w lecznictwie i magii.
* W greckich grobowcach antycznych umieszczano posążki boga Dionizosa trzymającego w dłoni jajko symbolizujące powrót do życia. Jajka wkładano także do katakumb rzymskich. Były nieodzownym daniem stypach żałobnych. Gallowie i Germanie składali je wraz z ciasteczkami w ofierze bogom w czasie uroczystości witania wiosny.
* Na ziemiach polskich jajko stało się symbolem Wielkanocy, czyli czasu zmartwychwstania Chrystusa. Prawdopodobnie przejęliśmy to od Niemców. Zmartwychwstanie Jezusa i jego wyjście z grobu porównywano do wyklucia się kurczęcia z jajka.
Zebrał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (924) z dnia 3 Kwietnia 2015r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »