tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Stawka godzinowa za przedszkole

 
W Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego opublikowana została uchwała Rady Miejskiej w Opocznie z 26 sierpnia, w sprawie ustalenia opłat za świadczenia w prowadzonych przez gminę Opoczno przedszkolach i oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych


Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wprowadziła nowe zasady naliczania opłat za przedszkola. Zgodnie z nimi nie można już naliczać stałej miesięcznej opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu ? zastąpią ją kwoty odpowiadające rzeczywistym kosztom pobytu dziecka w placówce.
Od naczelnika Wydziału Oświaty, Janusza Plaskoty dowiedziliśmy się, że uchwala wejdzie w życie w ciągu 14 dni od daty pojawienia się w Dzienniku Urzędowym. Na razie, jak nam powiedział naczelnik, za listopad rodzice zapłacą czesne tak jak do tej pory. Opłaty po nowemu będą naliczane dopiero od grudnia.
O 14 dniach vacatio legis wiedzielismy od dawna. Nie wiemy jednak, czy liczy się też soboty i niedziele. Możliwe więc, że uchwała zacznie obowiązywać od czwartku, 10 listopada, lub, jeśli wliczymy soboty i niedziele, od czwartku, 17 listopada ? wówczas opłata będzie ustalana indywidualnie i będzie tym wyższa, im więcej czasu dziecko spędzi w placówce. Wychowanie przedszkolne w zakresie 5 godzin dziennie, a więc w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego, jest bezpłatne. Rodzice czy opiekunowie prawni muszą jednak zapłacić za dodatkową opiekę ? bywa, że to nawet kolejne 5 godzin. Dotychczas w większości placówek obowiązywała stała miesięczna opłata za przedszkole. Teraz opłata musi być uzależniona od rzeczywistych kosztów pobytu dziecka w przedszkolu. Oznacza to, że rodzice zapłacą miesięcznie tym więcej, im dłużej dziecko będzie przebywać w placówce. Radni opoczyńscy poszli w ślad za innymi samorządami i zdecydowali się na ustalenie stawki godzinowej, przy której wysokość opłaty zależna jest od tego, ile godzin każdego dnia dziecko faktycznie przebywa w przedszkolu. Rodzice, którzy odbiorą dziecko wcześniej, zapłacą więc mniej niż ci, których dziecko pozostanie w placówce nieco dłużej. Ile? Zgodnie z zapisami uchwały za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu lub w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, wykraczającą poza 5?godzinną podstawę programową, trzeba będzie zapłacić 1,50 zł. Oznacza to, że jeśli dziecko pozostaje w przedszkolu 10 godzin, to rodzice zapłacą za 5 ? a więc 7,50 dziennie. Przy 9 godzinach opłata wyniesie za 1 dzień 6 zł, przy 8 ? 4,50 zł, przy 7 ? 3 zł, a przy 6 ? 1,50 zł. Miesięcznie, przy średnio 20 dniach roboczych, rodzice zapłacą więc nawet 150 zł. Ale znacznie mniej zapłacą ci, którzy odbierają dzieci wcześniej. Nowa, zróżnicowana opłata wydaje się więc bardziej sprawiedliwa. Przypomnijmy, że do tej pory obowiązywała stała stawka dzienna w wysokości 0,40% minimalnego wynagrodzenia za pracę, w zaokrągleniu do pełnych złotych ? przy najniższej krajowej w wysokości 1.386 zł jest to kwota 5,50 zł, a więc w zaokrągleniu do pełnych złotych ? 6 zł dziennie. Wówczas, bez względu na to ile godzin dziecko faktycznie pozostawało w przedszkolu, miesięczna opłata (przy 20 dniach roboczych) wynosiła 120 zł. Zmiany są z pewnością korzystne dla rodziców, którzy zapłacą za te godziny, w których dziecko faktycznie będzie przebywać w przedszkolu, a nie jak do tej pory nawet za godziny kiedy dziecka w placówce faktycznie z różnych względów nie było. Jak nam powiedziała mama trzyletniego przedszkolaka ?jestem bardzo zadowolona ze zmiany. Moje dziecko przez ostatni miesiąc nie było nawet jednej godziny w placówce, bo było chore, a ja i tak musiałam zapłacić czesne. Moim zdaniem to nie było sprawiedliwe.
Trzeba dodać, że rodzice tak jak do tej pory będę wypełniać deklaracje o ilości godzin dziecka w przedszkolu. W razie nieobecności dziecka muszą powiadomić placówkę z uprzedzeniem. Jak to będzie wyglądało w praktyce, czas pokaże.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (748) z dnia 11 Listopada 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »