tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Statuty pod lupą

 
Po tym, jak w ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy materiał zatytułowany „Bój o zerówki” w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony. Co ciekawe, nikt nie podnosił sprawy przeniesienia zerówek do szkół. Największe oburzenie, zwłaszcza wśród dyrektorek przedszkoli, wywołały nasze uwagi dotyczące aktualizowanych statutów przedszkola. W związku z tym postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się sprawie. Przy okazji pojawiły się nowe wątpliwości

Dyrektorkom nie podobało się stwierdzenie mówiące, że na chwilę obecną żadne z opoczyńskich przedszkoli nie ma aktualnych statutów. Nie mogły jednak zaprzeczyć, że we wszystkich placówkach statuty są obecnie aktualizowane. Logiczne wydaje się, że nie aktualizuje się czegoś, co jest aktualne. Skąd więc to oburzenie? Nikt przecież nie twierdził, że statutów w ogóle nie ma, czy że są sprzeczne z prawem. Nic nie zmienia jednak faktu, że mniej więcej od lutego we wszystkich przedszkolach w Opocznie trwają prace nad aktualizacją statutów, stanowiących akt prawny regulujący ich zadania, strukturę organizacyjną i sposób działania.
Jak nam powiedziano, głównym powodem prowadzonych aktualizacji są zmiany przepisów dotyczących pomocy psychologiczno–pedagogicznej. Nas jednak, z uwagi na dobiegający końca proces rekrutacji, zainteresowały szczególnie zapisy dotyczące zasad przyjmowania dzieci do przedszkoli. Jak ustaliliśmy, w statutach znajdują się zapisy mówiące o tym, że do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Ten zapis, mimo decyzji organu prowadzącego o zamknięciu oddziałów zerowych w przedszkolach i przeniesieniu ich do szkół podstawowych, nie powinien zostać zmieniony w ramach trwających aktualizacji statutów. Akty te muszą bowiem być zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 roku w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół. A ramowy statut przedszkola publicznego taki zapis zawiera. Jak nam powiedziano, takie zmiany w statutach przedszkoli będą mogły zostać wprowadzone dopiero za rok, kiedy wprowadzony zostanie obowiązek szkolny dla sześciolatków.
Przy okazji dowiedzieliśmy się jednak, że tegoroczny regulamin rekrutacji do opoczyńskich przedszkoli, opracowany po raz pierwszy dla wszystkich placówek, ma zostać wprowadzony do statutu jako załącznik. Tymczasem jak już pisaliśmy, w tym regulaminie nie przewiduje się naboru dzieci sześcioletnich. Jeżeli rzeczywiście regulamin w obecnej formie zostanie załączony do statutu, w którym dopuszcza się przyjmowanie sześciolatków do przedszkoli, to powstanie akt prawny, którego poszczególne zapisy będą ze sobą sprzeczne. Czas pokaże, jak ta kwestia zostanie rozwiązana.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (718) z dnia 15 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »