tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Żarnów

 Starostwo otwiera

 
3 grudnia, w dzień osób niepełnosprawnych oddany został do użytku nowy Dom Pomocy Społecznej w Niemojowicach, największa inwestycja władz powiatowych od czasu zakupu i adaptacji siedziby powiatu


Władze powiatu dotychczas prowadziły dwa domy pomocy społecznej: w Drzewicy i w zabytkowym pałacu Małachowskich w Białaczowie. Ten drugi nie spełniał kryteriów Unii Europejskiej a dostosowanie zabytkowych pomieszczeń pałacu do potrzeb osób niepełnosprawnych z jednoczesnym zachowaniem zabytkowego charakteru budowli było ze względów finansowych niemożliwe. Pojawiła się konieczność budowy nowej siedziby, tej, jakże potrzebnej, placówki.
Początkowo miała stanąć w Białaczowie, niedaleko dotychczasowej siedziby. Stanęły jednak temu na przeszkodzie zapisy w miejscowym planie zagospodarowanie przestrzennego i powiat nie uzyskał pozwolenia na budowę w założonym miejscu. Odpowiednia działka znalazła się na terenie sąsiedniej gminy Żarnów. Została ona przekazania powiatowi, uzyskano potrzebne zgody, rozpisano konkurs na wyłonienie wykonawcy i we wrześniu 2010 roku podpisana została umowa na budowę nowej siedziby Domu Pomocy Społecznej w Niemojowicach. Przewidywany koszt tej inwestycji to 9,140 mln złotych. Władze powiatu starały się pozyskać środki z innych źródeł, co okazało się niezwykle trudne. W efekcie wielu starań uzyskano ze środków rządowych 1,5 mln złotych oraz od władz samorządowych województwa łódzkiego 100 tys. złotych na doposażenie placówki w sprzęt rehabilitacyjny.
W efekcie powstał nowoczesny, parterowy obiekt na planie prostokąta. Pensjonariusze mają do swej dyspozycji pokoje 1?, 2? i 3?osobowe, wszystkie wyposażone w węzły sanitarne z prysznicami i udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Są gabinety zabiegowe, kaplica, pokoje dziennego pobytu. duża wspólna jadalnia. Do wszystkich pomieszczeń prowadzi szeroki korytarz bez schodów i progów, co znakomicie ułatwia życie osobom poruszającym się na wózkach oraz pracę personelowi obsługującemu.
Nic więc dziwnego, że otwarcie zgromadziło przedstawicieli prawie wszystkich gmin powiatu (nie było nikogo z Białaczowa), byli: wicewojewoda łódzki Paweł Bejda i wicedyrektor departamentu polityki społecznej UW Ryszard Szubański, poseł Robert Telus, duchowieństwo z ordynariuszem diecezji radomskiej ks. bp. Henrykiem Tomasikiem, urzędnicy powiatowi samorządowi. Oficjalna część otwarcia odbyła się w kaplicy DPS. Starosta przywitał wszystkich obecnych, ale najbardziej uhonorowany został biskup, któremu przewodniczący Rady Powiatu i wicestarosta wręczyli kwiaty. Po modlitwie przecięta został wstęga symbolicznie zawieszona przy jednym z czterech odcinków korytarze biegnących wokół DPS. Wstęgę przecięli: biskup, przedstawiciele wojewody, starosta, przewodniczący Rady Powiatu, poseł a ostatecznego rozcięcia dokonała kierowniczka DPS Renata Konecka. Idąc korytarzem wokół domu biskup Tomasik święcił obiekt, wchodząc do niektórych pomieszczeń.
Potem nastąpiło uroczyste powitanie zebranych. Starosta Jan Wieruszewski przypomniał historię związaną z podejmowaniem decyzji i samej budowy. Dziękował wszystkim, którzy pomogli władzom powiatu w przeprowadzeniu inwestycji, wręczając im kwiaty i ceramiczne portrety z wizerunkiem patrona powiatu św. Bartłomieja. Uroczystość zakończył poczęstunek.
Tylko dlaczego u wejścia do nowo wybudowanej siedziby powiewały trzy flagi: biało?czerwona, biało?żółta i biało?niebieska?Przy każdym pokoju węzeł sanitarnyPokój mieszkalny


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (804) z dnia 7 Grudnia 2012r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »