tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sport

 Srebrna Marysia

 
75. Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym


Przez dwa dni, 7 i 8 stycznia rozgrywano 75. Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym. Gospodarzem mistrzostw był Ełk, a organizatorem Ludowy Uczniowski Klub Kolarski przy współpracy Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji, Międzyszkolnego Ośrodku Sportu oraz Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku z Filią w Ełku.
Kolarze walczyli o medale w siedmiu kategoriach wiekowych. W zawodach wystartowali również młodziczki i młodzicy, którzy rywalizowali w wyścigach o naramiennik i puchar prezesa PZKol. Na trasie wytyczonej nad brzegiem Jeziora Ełckiego wystartowało ośmiu zawodników LKK LUKS Sławno.
Już w piątek kolarze zapoznali się ze specyfiką trasy. W sobotę podczas oficjalnego otwarcia mistrzostw klub ze Sławna spotkało duże wyróżnienie, ponieważ do pocztu flagowego wraz z Mariuszem Gilem i Olgą Wasiuk organizatorzy zaprosili Martę Turoboś.
Po uroczystościach do rywalizacji przystąpili młodzicy, a wśród nich dwóch naszych reprezentantów ? bracia Tomasz i Marcin Budzińscy. Był to dla nich pierwszy start w tak ważnych zawodach. Tuż po starcie utworzyła się czołówka wyścigu z Tomkiem Budzińskim, który tydzień wcześniej przesiadł się na rower przełajowy i na krętej trasie popełniał jeszcze błędy. Jechał jednak skutecznie i na mecie zameldował się na szóstym miejscu. Jego brat Marcin, jadący na rowerze górskim, stracił sporo dystansu do rywali i brata. Linię mety przekroczył jako dwunasty.
Po wyścigu młodziczek, w którym nie mieliśmy swojej reprezentantki, na trasę ruszyli juniorzy młodszsi walczący o medale mistrzostw Polski. W tym wyścigu w gronie faworytów do medali wymieniano Marcelego Bogusławskiego z LKK LUSK Sławno. Na starcie stanęło ponad czterdziestu zawodników.
Po starcie Marceli mocno nacisnął na pedała i objął przodownictwo w wyścigu. Po przejechaniu około 2 kilometrów na jednym ze śliskich podjazdów nie opanował roweru i zaliczył wywrotkę, którą skrzętnie wykorzystali rywale. Kolarz ze Sławna spadł na czwartą pozycję i przyszło mu gonić rywali. Pościg okazał się jednak mało skuteczny, ponieważ rywale odjechali na kilkadziesiąt sekund.
Marceli zakończył wyścig na czwartej pozycji z 12?sekundową stratą do trzeciego miejsca. Na mecie był niepocieszony. Nie mógł odżałować, że w tak ważnym wyścigu dopadł go pech. Drugi z naszych reprezentantów, Kamil Wróbel, zakończył rywalizację w trzeciej dziesiątce. Po tym wyścigu trasa została udostępniona na trening dla zawodników mających startować w wyścigach niedzielnych.
W niedzielę pierwsi do walki o medale Mistrzostw Polski przystąpili juniorzy. W tym gronie znalazł się jeden reprezentant naszego klubu, Maksymilian Jędrzejczyk, który bardzo dobrze wystartował i przez pierwsze dwie rundy jechał w czołówce. W miarę upływającego czasu tracił jednak dystans i ostatecznie zakończył wyścig dziewiątym miejscu.
Kiedy na starcie pojawiły się panie, w naszej ekipie zapanowała pełna mobilizacja. Właśnie w wyścigu kobiet liczyliśmy na zdobycze medalowe. Po raz pierwszy w gronie seniorek o medale przyszło walczyć Marcie Turoboś, która w trakcie sezonu wielokrotnie stawała na podium w wyścigach ogólnopolskich. Tym razem Marta pojechała jednak mniej skutecznie niż zwykle. Początkowo była na czwartym miejscu, ale rywalki jadące na czele okazały się zbyt silne, aby je dogonić, a dodatkowo te z dalszych miejsc atakowały pozycję naszej kolarki. Marta zakończyła wyścig na szóstym miejscu, bo na ostatniej rundzie trochę opadła z sił.
Rewelacyjnie w wyścigu juniorek zaprezentowała się natomiast broniąca srebrnego medalu sprzed roku Maria Ziółkowska. Początkowo jechała czwarta, ale już na drugiej rundzie wyprzedziła rywalki i plasowała się na drugiej pozycji. Dopingowana przez całą ekipę skutecznie odpierała ataki rywalek. Na ostatnią rundę wjechała ze sporą przewagą nad trzecią zawodniczką, ale i dużo traciła do prowadzącej. Jadąc już spokojnie dojechała do mety zdobywając srebrny medal.
Przed ostatnim wyścigiem nastroje w ekipie wyraźnie się poprawiły. Trener Przemysław Gierczak optymistycznie przewidywał, że Szymon Białas może zdobyć medal w gronie młodzieżowców. Po starcie wyścigu seniorów na trasę ruszyli również młodzieżowcy. Niestety, nasz jedynak w tej stawce już na starcie stracił kontakt z czołówką jadąc na jedenastej pozycji. Dopingowany przez koleżanki i kolegów z ekipy walczył na trasie, przesuwał się do przodu i był moment, kiedy jechał na szóstym miejscu wśród młodzieżowców. Jednak błotnista trasa i silniejsi rywale też skutecznie walczyli. Ostatecznie Szymon dojechał do mety na miejscu dziesiątym.
To, co nasi kolarze osiągnęli podczas mistrzostw w Ełku, należy uznać za dobry wynik, ponieważ takiemu małemu klubowi trudno jest walczyć z potęgami polskiego kolarstwa przełajowego ze Strzelec Krajeńskich, Zielonej Góry czy Bytowa. W dobrych czasach dla kolarzy z naszego regionu równorzędną walkę z tymi klubami nawiązywali kolarze opoczyńskiego Opteksu.
Teraz naszych zawodników czeka przerwa w startach i treningach. Być może od nowego sezonu zobaczymy ich w innych barwach klubowych.





Do pocztu flagowego została wybrana Marta Turoboś (druga z lewej)




Maria Ziółkowska jedzie po srebrny medal



ZG   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (757) z dnia 13 Stycznia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »