tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ pracownika z doświadczeniem do montażu ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Drzewica

 Spotkania z astronomią

 
Uczniowie klas IV?VI Szkoły Podstawowej w Idzikowicach wraz z wychowawczyniami Bożeną Fiderek i Agnieszką Składowską uczestniczyli w ?Spotkaniach z astronomią?, które odbyły się 6 grudnia w opoczyńskim MDKObserwacja Słońca przez teleskop z filtrami H?alfa


Przedsięwzięcie miało formę prelekcji multimedialnej, połączonej z pokazem zdjęć niezwykłych zjawisk astronomicznych i teleskopową obserwacją wielu ciekawych obiektów, które są widoczne na dziennym lub nocnym niebie. Przewodnikiem był Aleksander Trębacz, nauczyciel fizyki i matematyki, założyciel Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, popularyzator astronomii oraz członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Lekcja miała na celu ukazanie stanu wiedzy w tej dziedzinie, przedstawienie jej związku z niemal wszystkimi naukami przyrodniczymi ? fizyką, chemią, geografia, biologią i ekologią. Ważny był też wpływ astronomii na wynalazki techniczne, ich zastosowanie w dalszym rozwoju nauki a także uwrażliwienie na piękno i harmonię w przyrodzie.
Uczniowie poznali historię i zastosowanie astronomii w różnych dziedzinach życia. Dowiedzieli się o strukturze wszechświata, narodzinach, życiu i końcu świecenia gwiazd, Układzie Słonecznym, rodzajach planet. Dużo czasu poświęcono Ziemi jako niezwykłej planecie oraz kwestii życia pozaziemskiego. Z kolei ekologii dotyczył temat efektu cieplarnianego.
Po prelekcji odbyła się obserwacja Słońca przez teleskop wyposażony w unikatowe filtry H?alfa. Umożliwił on bezpieczne oglądanie granulacji, plam, pochodni, włókien protuberancji czy też niezwykle efektownych protuberancji wybuchowych, które pojawiają się na Słońcu coraz częściej ze względu na zbliżające się kolejne maksimum jego aktywności.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały prelekcji i sprawdzały działanie teleskopu. Lekcję astronomii oceniły jako bardzo ciekawą.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (805) z dnia 14 Grudnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »