tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Kultura

 Sposób na życie

 

Mimo coraz głośniejszych alarmów, że spada czytelnictwo, to jednak są wśród nas i tacy, dla których dobra książka jest najlepszym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Znacznie lepiej niż film, TV czy internet ? daje ona czytającemu niepowtarzalną szansę nie tylko na rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa, ale też zdobywania wiedzy i tzw. życiowej mądrości. Książka to przecież wspaniała rozrywka, humor, ale też i horror, wciągająca intryga, rozwiązywanie zagadek. Każdy ? o ile tylko zechce ? może znaleźć to, co odpowiada mu najbardziej, fakt i fikcję, zabawę i wiedzę. Wystarczy tylko sięgnąć?
We wtorek, 10 maja, w ZSP nr 1 spotkała się ze swoimi czytelnikami Irena Matuszkiewicz, pisarka znana bardzo dobrze zarówno bardzo młodym, jak i znacznie starszym miłośnikom dobrej książki. Urodzona w 1945 r., ukończyła studia filologiczne w Toruniu, kontynuowała studia w Poznaniu. Przez wiele lat była związana z tygodnikiem ?Kujawy?. Pod koniec lat 80. pojawiła się choroba, która spowodowała, że na początku lat 90. musiała odejść z zawodu. Jak sama mówi ? została bez pomysłu na życie, a nie znosi bezczynności. Postanowiła więc skorzystać ze swoich doświadczeń, bo przez długie lata pracy dziennikarskiej poznała całą masę różnych ciekawych ludzi, ich historie, życie. Częściowo ich losy i doświadczenia życiowe, ale przede wszystkim własna wyobraźnia ? to podstawa, by zacząć pisać. I zaczęła od napisania bestsellerowej (jak się okazało) książki ?Agencja złamanych serc? (2000), wydanej przez wydawn ictwo ?Pruszyński i S?ka?.
Książki Ireny Matuszkiewicz zaczęły rozchodzić się jak ciepłe bułeczki. Kolejno pojawiały się na rynku: Gry nie tylko miłosne (2002), Dziewczyny do wynajęcia (2003), Salonowe życie (2004).
Jej książki są skierowane do młodzieży, jak ?Apetyt na kwaśne winogrona?, jak i do osób starszych: ?Przebudzenie?, ?Przeklęte, zaklęte?, ?Szepty?. W jej książkach bohaterki dokonują życiowych wyborów, cieszą się, gdy są właściwe i płacą cenę tych złych. Mimo, że nie wszystkie książki Ireny Matuszkiewicz kończą się happy endem, to nie są pozbawione humoru, lekkości. Pokazują, że często zrozumieć i lubić to więcej, niż kochać. Wśród książek pani Ireny znajdziemy też kryminały: ?Nie zabijać pająków? i ?Czarna wdowa?. Jak mówiła, dla niej wzorem doskonałej literatury kryminalnej jest twórczość Agaty Christie.
Na początku spotkania Irena Matuszkiewicz wspomniała o tym, że bardzo jej się spodobało Opoczno ? czyste, zielone, spokojne. O sobie mówi, że jest ?kobietą z prowincji? i nie lubi dużych miast. Może dzięki temu, że w mniejszych miastach ludzie są bardziej otwarci, żyją wolniej i chyba pełniej?
O tym, że było to bardzo ciekawe spotkaie, pełne humoru i miłych wspomnień ? najlepiej świadczy fakt, że bardzo trudno było się rozstać pisarce i czytelnikom po blisko trzech godzinach rozmowy. Czytelnicy chcieli wiedzieć, skąd autorka czerpie pomysły, jak trafiła do wydawnictwa, ile pisze dziennie (?) i jakie ma plany, czy jej bohaterzy to prawdziwi ludzie i ich historie, no i ? co ważne ? co sama lubi czytać. Dowiedzieli się, że pisarka nie jest tytanem pracy i czasami lubi sobie poleniuchować, by ? gdy gonią terminy ? pracować ze zdwojoną energią. Bohaterowie jej powieści to fikcja literacka, ale poparta faktami z życia wielu, wielu ludzi. Kiedyś ?połykała? książki, dziś już tylko czyta. Oprócz wspomnianej Agaty Christie lubi twórczość Magdaleny Samozwaniec. Często sięga po polskich autorów współczesnych, choć jej ulubiona lektura to ?Noce i dni?. Ale czyta też rozrywkowe kryminały Joanny Chmielewskiej. Nie czuje przymusu czytania tzw. uznanych autorów, nawet gdy są to laureaci Nagrody Nobla. Ma pomysł na kolejną książkę, ale nie chce zbyt wiele na ten temat mówić. Wiadomo tylko, że nie będzie to ?towar na zamówienie?, lecz coś, co jej samej sprawi przyjemność ? książka o czytelnikach.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (722) z dnia 13 Maja 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »