tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Spis powszechny także przez internet

 

Rozpoczynający się 1 kwietnia spis powszechny odbędzie się po raz pierwszy także przez internet, co pozwoli zaoszczędzić około pół miliarda złotych.
Spis ma być podzielony na kilka etapów. Od 1 kwietnia do 16 czerwca potrwa tzw. samospis internetowy, z którego mogą skorzystać wszyscy. W kolejnym etapie, od 8 kwietnia do 30 czerwca, telefonicznie spis będą przeprowadzać ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady przeprowadzą rachmistrzowie spisowi.
Tegoroczny spis będzie zdecydowanie różnił się od poprzedniego – z 2002 roku. GUS przewiduje cztery sposoby pozyskiwania danych: rejestry administracyjne, internet, wywiad telefoniczny oraz tradycyjny wywiad, przeprowadzany w domach mieszkańców przez rachmistrzów, przy czym rachmistrzowie będą wyposażeni w elektroniczne terminale, za pomocą których będą wypełniali formularze. Taki sposób przeprowadzenie spisu stawia Polskę technologicznie w czołówce światowej.
Dzięki zastosowaniu takich technologii GUS podczas spisu prawie zrezygnuje z papieru, ponadto będzie stosował także technologię GIS (Geographic Information System), aby dbać o kompletność spisu.
Zarówno dyspozytorzy w województwach, jak i rachmistrzowie w gminach, będą dysponowali cyfrowymi mapami, które będą dostępne na komputerach, jak i na ekranach terminali. To będą zdjęcia satelitarne bądź lotnicze z naniesionymi na nie adresami.
Dzięki temu rachmistrz będzie wiedział, które budynki jeszcze musi odwiedzić. Mało tego, po kliknięciu na dany budynek na ekranach będą wyświetlały się adresy mieszkań oraz nazwiska osób, które tam mieszkają – zaznaczył.
Dane w momencie wprowadzania ich do terminala będą szyfrowane i przesyłane radiowo do centralnej bazy danych. Do tej bazy danych będą trafiały także wypełnione przez Polaków formularze internetowe.
Informację o tym, że ktoś taki formularz wysłał za pomocą sieci, będzie otrzymywał także za pomocą terminalu rachmistrz, co zapobiegnie dublowaniu się wizyt ankieterów.
Aby skorzystać ze spisu za pomocą internetu, trzeba będzie wejść na stronę internetową: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl, następnie trzeba wybrać zakładkę formularz elektroniczny, podać PESEL oraz NIP, a jeśli nie posiadamy NIP–u, to system prosi o podanie miejsca urodzenia i nazwiska panieńskiego matki.
Dzięki temu otrzymamy login i hasło, które będą ważne przez dwa tygodnie. Dzięki nim będziemy mogli zalogować się do systemu i wypełnić formularz spisowy. Jeśli ktoś zapomni hasła, będzie musiał skontaktować się z call center, pod numerem 800 800 800.
Internet jest najtańszym źródłem pozyskiwania danych, a koszty wysyłania rachmistrzów są najwyższe. W 2002 r. GUS zatrudnił 170 tys. rachmistrzów, a w tym roku do przeprowadzenia spisu wystarczy ich 20 tys.
Spis zostanie przeprowadzony równocześnie, jako badanie pełne i badanie reprezentacyjne, na dwóch rodzajach formularzy. Badanie pełne ma składać się z krótszej listy i zawierać 16 pytań. 20 proc. Polaków zostanie wylosowanych do badań reprezentacyjnych, bardzo obszernych. W tej wersji może być średnio 60 pytań, w tym 16 ze spisu pełnego. W ramach spisu zostaną zebrane dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną i edukacyjną, a także migracje wewnętrzne i zagraniczne oraz charakterystykę etniczno–kulturową, ale też niepełnosprawność czy wzajemne relacje członków gospodarstwa domowego, rodziny i charakterystykę mieszkań, budynków.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (716) z dnia 1 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »