tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Wykonam prace remontowe, malowanie, ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Ciekawostki

 Spełniają się tylko dobre wróżby

 


Święta to czas, kiedy ludziom wyjątkowo sprzyjają dobre moce. Tak przynajmniej twierdzą wróżbici. Kto chce więc pobawić się w odgadywanie przyszłości ? najlepiej niech to czyni w dni świąteczne. Przypominając o tradycyjnych wróżbach związanych z okresem Bożego Narodzenia, życzymy by spełniły się tylko dobre przepowiednie. Złe wróżby radzimy potraktować z przymrużeniem oka.
W Anglii i Ameryce w czasie świąt przyrządza się specjalny pudding, do którego wrzuca się niewielką, srebrną monetę. Osobie, której trafi się porcja z pieniążkiem, los będzie sprzyjać przez cały rok. Jeśli w rodzinie są panny na wydaniu, można zamiast monety wrzucić obrączkę. Pierwsza za mąż wyjdzie ta, która znajdzie ją w swoim kawałku. Ponieważ pudding nie należy do tradycyjnych dań polskiej kuchni, srebrny drobiazg możemy wrzucić do każdego innego ciasta, na przykład drożdżowego lub do jednego z pierogów. Jeśli uda nam się zachować kawałek ciasta, kładziemy je w ciepłym i suchym miejscu, niedostępnym dla innych domowników. Po 3 miesiącach, jeśli nasz skarb nie pokryje się pleśnią ? los będzie nam sprzyjał przez pozostałą część roku. Do polskiej tradycji należy wrzucanie do ciasta migdała. Czyni się to jednak nie w Wigilię, a w Trzech Króli. Jeśli szczęśliwym znalazcą migdała okazywała się niezamężna dziewczyna, wróżyło to jej rychłe stanięcie na ślubnym kobiercu. Jeśli znajdował go kawaler ? mianowano go królem migdałowym. Do jego obowiązków należało zabawianie dam podczas następnej po poczęstunku zabawie.
Zapobiegliwe panny, które w wieczór andrzejkowy ułamały gałązki wiśni i włożyły je do wody, mogą w Wigilię przekonać się czy w nadchodzącym roku zmienią stan cywilny. A tak się stanie ? jeśli wiśniowa gałązka zakwitnie. W dawnej Galicji wierzono, że jeżeli pierwszą osobą, której panna otworzy drzwi w dzień świąteczny będzie mężczyzna ? obojętnie jakiego stanu cywilnego ? pannę czeka w tym roku płomienna miłość.
Przyszłość można też wyczytać, stawiając na podłodze 12 świeczek, symbolizujących 12 miesięcy. Nie radzimy raczej robić tego w domu. Przez świeczki należy przeskakiwać ? począwszy od tej, którą określiliśmy jako symbolizującą styczeń. Niektóre świeczki zapewne zgasną lub się przewrócą. Szczęście będzie nam sprzyjać w te miesiące, w których określające je świeczki będą się palić do końca wróżby. Jeśli na stole wigilijnym świeca pali się długim i prostym płomieniem, można oczekiwać wizyty spóźnionego gościa.
Powodzenie przez cały rok w finansach można sobie zapewnić, chowając do portfela kilka łusek świątecznego karpia. Wedle ludowej tradycji święta będą najbardziej udane, jeśli choinka zostanie przyniesiona do domu w dzień Wigilii. Ozdoby zaś nie powinny być pozostawione na drzewku dłużej niż do Trzech Króli.
Zebrał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (910) z dnia 19 Grudnia 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »