tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Śnieżne atrakcje w samą porę

 
W sobotę, 23 lutego odbyła się zimowa impreza rekreacyjna ?Szlakiem Leadera?, zorganizowana przez Lokalną Grupę Działania ?Nad Drzewiczką?. Jej program przewidywał rajd pieszy, kulig oraz mnóstwo innych atrakcji. Trzeba przyznać, że organizatorzy trafili z pogodą. Śniegu było pod dostatkiem, a wyraźna odwilż miała dopiero nadejść

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 ?Leader? Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007?2013. Miało na celu promocję PROW poprzez aktywny wypoczynek. Organizatorzy liczyli na udział zarówno dorosłych jak i najmłodszych mieszkańców, dlatego równolegle z rajdem pieszym zaproponowali kulig.
To pierwsza impreza promocyjna zrealizowana przez LGD zimą, były więc obawy o frekwencję. Okazało się jednak, że zupełnie nieuzasadnione. Na starcie stanęła 70?osobowa grupa turystów.
W imieniu zarządu LGD wszystkich uczestników przywitał prezes Andrzej Krzyżanowski. On także przewodził pieszemu peletonowi. Rajd zamykał inny członek zarządu LGD, Witold Chotecki. Sam kulig miał obsadę 25?osobową i odbywał się pod opieką przedstawiciela Rady LGD Pawła Byka oraz kierowniczki biura Moniki Kalużnej.
Podczas imprezy niezawodną pomocą służyli strażacy z OSP w Brzustowcu pod kierunkiem druha Andrzeja Sochańskiego. Oznakowany samochód jednostki pełnił funkcję wozu technicznego. Wsparciem medycznym już tradycyjnie służyła Irena Kwiecień, skarbniczka zarządu LGD.
Cała trasa licząca w obie strony 14 km wiodła atrakcyjnymi przyrodniczo terenami gminy Drzewica. Kulig i rajd poprowadzono szlakiem inwestycji zrealizowanych ze środków ?Leadera?, a więc w ramach ?Wdrażania lokalnych strategii rozwoju?.
Grupa wyruszyła ze ścieżki pieszo?rowerowej nad zalewem, wybudowanej dzięki środkom unijnych. Na drugim brzegu jeziora dało się dostrzec kolejną ?leaderowską? inwestycję ? doposażone kąpielisko na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Po przekroczeniu drogi powiatowej Dąbrówka ? Radzice Małe piechurzy minęli świetlicę wiejską w Dąbrówce, która zawdzięcza swój wygląd środkom ?Leadera?. Realizację każdej inwestycji omówił prezes LGD, informując dodatkowo o kolejnych planowanych przedsięwzięciach.
Dalsza trasa biegła odcinkiem szlaku rowerowego, którego wytyczenia i oznakowania podjęła się LGD ?Nad Drzewiczką? we współpracy z LGD ?Tradycja, Kultura, Rozwój?. Całość ma być gotowa przed końcem marca.
Należy tu wspomnieć o pogodzie ? była wprost idealna. Duża ilość śniegu i temperatura niewiele powyżej zera pozwoliły zrealizować program eskapady. Dzień wcześniej nie udałoby się przeprowadzić zaplanowanych konkurencji, natomiast w niedzielę przyszła zdecydowana odwilż.
? Niejednokrotnie wraz z wybuchami śmiechu uczestnicy kuligu wypadali z sanek. Na całej długości trasy trwała ostra wymiana śnieżek. Ofiar jednak nie było ? mówi Monika Kalużna.
Po zejściu ze szlaku rowerowego grupa ruszyła lasem w stronę Parchowca. W Żardkach na wszystkich czekało ognisko. Zmęczonym amatorom zimowego szaleństwa organizatorzy zapewnili posiłek regeneracyjny ? kiełbaskę i pieczone ziemniaki, a gorącą herbatę dostarczyła Dorota Wiktorowicz z Żardek.
Ci, którzy pokonali trasę pieszo, mieli teraz okazję skorzystać z przejażdżki saniami. Była też okazja do rywalizacji. Zabawy i konkursy z nagrodami poprowadził prezes LGD. Dla zwycięzców przygotowano nagrody ? komplety kijów trekingowych. Laureaci drugich i trzecich miejsc otrzymali karimaty, natomiast za wygraną w drużynowym konkursie na największą kulę śnieżną wręczono kubek termiczny. Nagrody zostały kupione ze środków własnych LGD ?Nad Drzewiczką?.
W rzucie śnieżką do celu zwyciężył Mateusz Popis z Drzewicy, który był praktycznie bezbłędny ? trafił 8 z 9 rzutów. Konkurencję z wykorzystaniem zapałek ? na spostrzegawczość i intuicję ? wygrała Amelia Kałużna z Radzic Dużych.
LGD nie zapomniała o najmłodszych uczestnikach imprezy, dla których przygotowała karimaty. Najmłodszą uczestniczką kuligu okazała się pięcioletnia Wiktoria Iwanicka z Radzic Dużych, natomiast najmłodszym uczestnikiem rajdu pieszego, który przeszedł całą trasę od początku do końca, był dziesięcioletni Mateusz Kwaśniak z Drzewicy.
? W imieniu zarządu LGD ?Nad Drzewiczką? dziękuję uczestnikom rajdu, a także wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację imprezy. Kolejny raz przekonaliśmy się, że jest społeczne zapotrzebowanie na tego typu eventy. Przy niewielkim nakładzie finansowym, ale odpowiednim podejściu można zorganizować wydarzenie dla wszystkich ? bez względu na płeć czy wiek. Jestem przekonany, że uczestnicy imprezy ?Szlakiem Leadera? nie żałują ani jednej z pięciu wspólnie spędzonych godzin ? kończy prezes Andrzej Krzyżanowski.

* * *
Dodajmy, że 8 marca odbędzie się w Andrespolu pierwsze spotkanie robocze w sprawie kolejnego projektu współpracy, realizowanego przez LGD ?Nad Drzewiczką? oraz LGD ?Ster?, która skupia cztery gminy: Andrespol, Brójce, Nowosolna i Rokiciny. Celem projektu będzie wytyczenie w każdej z gmin trzech tras do uprawiania nordicwalking. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.
Śnieżne szaleństwo nad brzegiem zalewu w okolicach DąbrówkiPamiątkowa fotografia w lesie w Parchowcu


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 9 (816) z dnia 1 Marca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »