tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

  Śladami Ormian

 



Młodzież z ZSP nr 1 wraz z nauczycielem Markiem Jurkiem



29 września w Muzeum Regionalnym odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ?Spis podróżny. Ormianie w Polsce?, zorganizowanej wspólnie z Fundacją Ari Ari z Bydgoszczy. Wystawa prezentuje miejsca historycznie i kulturowo związane z obecnością mniejszości ormiańskiej w Polsce, popularyzuje wiedzę o jednej z najstarszych mniejszości etnicznych w naszym kraju, której przedstawiciele wywarli ogromny wpływ na kulturę i historię Polski i jest częścią projektu realizowanego przez Fundację Ari Ari dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ?Spis podróżny. Ormianie w Polsce?. Wystawę można oglądać do 28 października.
Na otwarcie wystawy do muzeum przyjechali organizatorzy wystawy: Monika Maciejewska i Longin Graczyk, którzy przybliżyli zebranym dzieje polskich Ormian. W państwie polskim Ormianie znaleźli się w połowie XIV wieku, po przyłączeniu przez Kazimierza Wielkiego Rusi Halickiej z Lwowem, gdzie istniało ich znaczące skupisko. W 1356 roku król Kazimierz zatwierdził odrębność religijną, samorządową i sądowniczą Ormian lwowskich, a w 1367 roku zezwolił ich biskupowi na budowę katedry w mieście (kościół ormiański jest najstarszym kościołem chrzeciajńskim). Przywileje Kazimierza Wielkiego i jego następców tworzyły podstawę prawno?polityczną bytu Ormian w Polsce. Odtąd ich liczba na wschodzie wzrastała, osiedlali się w coraz to nowych miastach i miasteczkach. Gminy ormiańskie w Polsce miały własny samorząd i rządziły się według zwyczajowego prawa przeniesionego z Armenii. Większość polskich Ormian była dobrze wykształcona. Dzięki kontaktom handlowym ze Wschodem potrafili posługiwać się orientalnymi językami, z czego korzystali często królowie i panowie polscy ? większość oficjalnych poselstw do Persji czy Turcji była sprawowana właśnie przez Ormian. Bogaci kupcy ormiańscy nieraz pożyczali pieniądze wiecznie cierpiącym na brak funduszy polskim królom. Często podkreślana jest pierwszorzędna rola Ormian w orientalizacji polskiej kultury szlacheckiej. To Ormianie współkształtowali sarmackość, sprowadzając do Polski m.in. nieodłączny atrybut Sarmaty ? strój kontuszowy, popularną wśród szlachty szablę ormiańską, czy liczne, egzotyczne przyprawy i ozdoby. Niewielu z nas zapewne wie, że potomkami rodzin ormiańskich są: Sonia Bohosiewicz ? aktorka, artystka kabaretowa i wokalistka, Zbigniew Herbert ? poeta, Jerzy Kawalerowicz? reżyser filmowy, Ignacy Łukasiewicz ? wynalazca lampy naftowej i inicjator przemysłu naftowego, Robert Makłowicz ? krytyk kulinarny, Krzysztof Penderecki ? kompozytor, czy Szymon Szymonowic ? pisarz.
Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza ilustruje obecność Ormian w Polsce, druga, dopełniająca, wprowadza widza w obrazy Armenii. Większość zdjęć prezentowanych na wystawie wykonał Zbigniew Kordys.
Projekt ?Spis podróżny. Ormianie w Polsce? realizowany jest dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Orange.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (743) z dnia 7 Października 2011r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »