tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Żarnów

 Śladami Henryka Sienkiewicza i bitwy pod Kockiem

 
Członkowie Klubu Aktywnego Seniora przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Żarnowie byli w niedzielę, 30 maja na kolejnej już wycieczce krajoznawczej, tym razem w województwie lubelskim

Główne punkty imprezy to: zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, gdzie urodził się przyszły noblista, kopiec Henryka Sienkiewicza i kościół św. Piotra i Pawła w Okrzei, Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej i cmentarz wojskowy oraz klasycystyczny pałac Jabłonowskich w Kocku. W wycieczce wzięło udział 39 osób z gminy Żarnów, a środki na jej realizację pochodziły z Programu Integracji Społecznej (PPWOW).
Należy podkreślić edukacyjne walory wyprawy w Lubelskie, ponieważ członkowie Klubu Aktywnego Seniora dowiedzieli się wiele o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza a także o generale Franciszku Kleebergu – dowódcy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, która walczyła na początku października 1939 roku pod Wolą Gułowską i Kockiem. Po muzeum w Woli Okrzejskiej oprowadzała nas Anna Cybulska – emerytowana polonistka, która wraz z mężem napisała obszerną broszurę pod tytułem „Rodzinne strony Henryka Sienkiewicza”. Interesujące zbiory muzeum to m.in. eksponaty związane z życiem i twórczością pisarza, meble i przedmioty, książki noblisty wydane w różnych krajach świata, zdjęcia i stroje z ekranizacji jego dzieł. W Okrzei w kościele można oglądać polichromie z „Potopu” i „Quo vadis”, a przy końcu wsi kopiec i pomnik pisarza. Kock to miasteczko znane z pięknego pałacu i parku, które dane nam było zobaczyć. Jest tu też izba muzealna związana z bitwą pod Kockiem, pomnik generała Kleeberga i cmentarz wojenny. Oddaliśmy hołd 81 żołnierzom i ich dowódcy, którego prochy zostały sprowadzone w 1969 roku i złożone pomiędzy poległymi bohaterami walk.
Członkowie klubu w drodze powrotnej zostali zaproszeni na spotkanie z podróżnikiem dr Arturem Zielińskim z Kielc, który opowie o swych 16 miesiącach spędzonych na Antarktydzie. Odbędzie się ono 2 czerwca o godzinie 16.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Żarnowie.


Włodzimierz Szafiński   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 22 (673) z dnia 4 Czerwca 2010r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »