tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Silna Anna

 
Nie tylko da solenizantek


Od lat jest to najczęściej nadawane imię w Polsce - na początku tego wieku nosiło je ponad 1 mln 230 tys. Polek. Dla porównania: kolejnych na liście popularności imion Janów było wtedy o ponad ćwierć miliona, a Marii o 300 tys. mniej!
Imię to powstało z hebrajskiego słowa hannah - łaska, wdzięk, dlatego pierwotny sens imienia tłumaczony jest jako pełna łaski, wdzięku. Popularne stało się dzięki św. Annie - żonie św. Joachima i matce Najświętszej Marii Panny. Rodzice NMP pochodzili z pokolenia Judy, królewskiego domu Dawida. W Biblii nie ma o nich wzmianki. Ich imiona znane są z apokryfu Protoewangelia Jakuba (ok. 140 r.), skąd można dowiedzieć się, że byli poważani, sprawiedliwi, zamożni, ale bezdzietni. W podeszłym wieku przybyli do Galilei i osiedlili się w Jerozolimie. Dopiero tam doczekali się córki, której dali na imię Maria (Miriam), tam też zmarli i zostali pochowani. Kult rodziców Matki Boskiej istnieje w Kościele od V wieku. Święta ku ich czci wprowadzono w VIII wieku najpierw w Kościele na Wschodzie, w Kościele rzymskim później i obchodzono oddzielnie, dopiero reforma liturgiczna z 1969 roku wspomnienie obojga świętych połączyła pod datą 26 lipca.
Św. Anna jest patronką kobiet (zwłaszcza matek i wdów), małżeństw, a także koronczarek, piekarzy, stolarzy i żeglarzy. Oprócz niej wyniesionych zostało na ołtarze ponad 30 świętych i błogosławionych o tym imieniu. Pod wpływem chrześcijaństwa imię Anna trafiło do greki, następnie do łaciny, a potem do wszystkich języków europejskich.
W Europie było często spotykane w rodach panujących, zwłaszcza w Anglii. Król Henryk VIII Tudor miał dwie żony o tym imieniu: drugą - Annę Boleyn (1503-1536), podejrzaną o niewierność i ściętą trzy lata po ślubie, oraz czwartą - Annę de Cleves (1515-1557), z którą rozwiódł się, bo mu rychło zbrzydła. W Polsce imię Anna zadomowiło się w końcu X wieku wraz z przyjęciem chrześcijaństwa. Najpierw na dworach, potem wśród mieszczan i chłopstwa (forma Hanna notowana od XIV wieku, różniąca się tylko pisownią i fonetyką, z czasem stała się odrębnym imieniem; podobnie Aneta i Anita, które są zdrobnieniami Anny pochodzącymi z francuskiego i hiszpańskiego). Imię Anna nadali swoim córkom m.in. Kazimierz III Wielki, Kazimierz IV Jagiellończyk, Zygmunt I Stary, Zygmunt III Waza i Stanisław Leszczyński. August II Mocny miał ukochaną córkę Annę Orzelską ze związku z warszawską winiarką Henryką Duval (wcześniej faworytą tego króla m.in. była hrabina Anna Konstancja Cosel).
Królowymi Polski były: Anna Cylejska (ok.1381-1416) - druga żona Władysława II Jagiełły, Anna Jagiellonka (1523-96) - żona Stefana Batorego, Anna Habsburżanka (1573-98), znana też jako Anna Austriaczka - żona Zygmunta III Wazy. Warto w tym miejscu przypomnieć też postać nieprzeciętnie wykształconej i urodziwej Anny Wazówny (1562-1625) - siostry Zygmunta III Wazy, opiekunki protestantów, protektorki nauki i sztuki.
Swój wpływ na popularność imienia miały także bohaterki literatury pięknej: Anusia Borzobohata-Krasieńska z Trylogii Henryka Sienkiewicza, Anna Karenina z powieści Lwa Tołstoja, a w XX wieku przede wszystkim Ania Shirley (z Zielonego Wzgórza) z cyklu powieściowego Lucy Maud Montgomery.
Współczesne Anny mają w sobie coś z prawiecznej Ewy - często sprawiają wrażenie, że posiadły największą wiedzę tajemną życia. Nie ulegają wpływom, są bardzo silne, ale i zachłanne. Wszystko pragną zdobyć i to zaraz! Bywają mściwe, gwałtowne i zbuntowane. Konfliktowe od dzieciństwa. Mają ogromną wiarę w siebie. Nie dopuszczają do siebie myśli o klęskach lub porażkach - zawsze w ich oczach winni są inni. Jeśli nawet podporządkowują się poleceniom innych osób, to i tak zachowują własne zdanie. Bywają artystycznie uzdolnione (sztuka, film, rękodzieło artystyczne i muzyka). Wykonują dobrze swoje obowiązki, jeśli zgodne są one z ich zamiłowaniami. Jak mało które kobiety, posiadaczki tego imienia posiadają doskonałą intuicję, na pograniczu jasnowidztwa.
W uczuciach zaborcze i władcze. Mają ogromne poczucie własności - kochają tylko to, co do nich bez reszty należy. Ich dewiza życiowa: Wszystko albo nic. Więc gdy kochają, oddają się temu całe bez reszty. Wcześnie zaczynają życie uczuciowe. Nie zawsze potrafią być towarzyskie, jednak ci, którzy zostaną obdarzeni ich względami, mogą na nie liczyć. Przywiązują dużą wagę do posiadania ładnego mieszkania, ciekawego urządzenia wnętrz i? wygodnego trybu życia. Ale, ciągle gnane chęcią zmian, często po raz kolejny zmieniają plany życiowe, by zacząć nowe układy partnerskie i życie zawodowe.
Ludwik Jerzy Kern tak jeszcze o nich napisał:
Annom na ogół nie dzieje się nic złego,
Chyba że któraś ma pecha
i trafi akurat na Henryka VIII-ego. (?)
A poza tym do wzięcia dla Ann
Jest panów ogromny klan.
Niektórzy nawet wprost o to pytani
Mówią, że bez Ani
To oni ani, ani.
Nic dodać, nic ująć?
Znane imienniczki Anna Brzezińska - pisarka fantasy, mediewistka
Anna Bukis - biegaczka
Anna Chodakowska - aktorka
Anna Ciepielewska - aktorka
Anna Czerwińska - alpinistka (Korona Ziemi, Mount Everest 2000)
Anna Dymna - aktorka
Anna Maria Jopek - wokalistka
Anna German - piosenkarka
Anna Jantar (Anna Smeterling-Kukulska) - piosenkarka
Anna Jurksztowicz - piosenkarka
Anna Korcz - aktorka
Anna Majcher - aktorka
Anna Mucha - aktorka (M jak miłość)
Anna Nehrebecka-Byczewska - aktorka
Anna Panas - piosenkarka
Anna Pogonowska - poetka
Anna Polony - aktorka
Anna Radziwiłł - pedagog, polityk
Anna Romantowska - aktorka
Anna Rybicka - florecistka (srebro Sydney 2000 druż.)
Anna Seniuk - aktorka
Anna Strońska - publicystka, prozaik
Anna Sulima-Jagiełowicz - pięcioboistka, mistrzyni świata
Anna Walentynowicz - działaczka związkowa
Anna Słoniewska - skarbnik
Anny imieniny obchodzą: 9 stycznia, 1 lutego, 3 i 26 marca, 8 i 16 kwietnia, 7, 9, 17, 26 i 27 czerwca, 6, 13, 15, 17, 20, 23 i 26 lipca, 7 i 26 sierpnia, 21 września, 1, 3, 4, 5, 13, 15, 26 i 29 października oraz 20, 21 i 28 listopada.
Zebrał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (890) z dnia 1 Sierpnia 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »