tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Siedem boleści Maryi Panny

 
15 września ? Wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej


15 września Kościół obchodzi wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej, zwane przed reformą kalendarza liturgicznego świętem Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny. Oddawanie czci Matce Boskiej Bolesnej swoimi korzeniami tkwi w ewangelii i pierwszych wiekach chrześcijaństwa.
Już w zapisach Ojców Kościoła IV i V w. są pełne treści opisy i rozważania o życiu Maryi. Na Zachodzie również wielu pisarzy rozmyślało i głosiło kazania o współcierpieniu Matki Bożej. Szczególnie święci, Ambroży, Anzelm czy Bernard. Ale nadzwyczajny rozwój tej pobożnej tematyki datuje się od wieku XIII. Głównie dzięki kaznodziejom z zakonu franciszkanów i serwitów (zgromadzenie Sług NMP). Wśród świętych, którzy wyróżniali się szczególniejszym nabożeństwem do Matki Bożej Bolesnej, należy wymienić siedmiu założycieli zakonu serwitów (w. XIII), św. Bernardyna (+ 1444), bł. Władysława z Gielniowa (+ 1505) i św. Pawła od Krzyża, założyciela pasjonistów (+ 1775).
Przez wiele stuleci Kościół obchodził dwa święta dla uczczenia cierpień Najświętszej Maryi Panny: w piątek przed Niedzielą Palmową ? Matki Boskiej Bolesnej i 15 września ? Siedmiu Boleści Maryi. Pierwsze święto wprowadzono najpierw w Niemczech w roku 1423 w diecezji kolońskiej i nazywano je ?Współcierpienie Maryi dla zadośćuczynienia za gwałty, jakich dokonywali na kościołach katolickich huszyci?. Początkowo obchodzono je w piątek po trzeciej niedzieli wielkanocnej. W roku 1727 papież Benedykt XIII rozszerzył je na cały Kościół i przeniósł na piątek przed Niedzielą Palmową.
Drugie święto ma nieco inny charakter. Czci Matkę Boską jako Bolesną i Królową Męczenników, przypominając ważniejsze etapy i sceny dramatu Maryi i jej cierpień. Zaczęli to święto wprowadzać serwici. Od roku 1667 zaczęło się rozszerzać na niektóre diecezje. Pius VII w roku 1814 rozszerzył je na cały Kościół, a dzień święta wyznaczył na trzecią niedzielę września. Papież św. Pius X ustalił je na 15 września.
W Polsce oba święta rychło się przyjęły. Już stary mszał krakowski z 1484 r. zawiera mszę De tribulatione Beatae Virgini oraz drugą: De quinque doloribus B. M. Virginis. Również mszały wrocławski z 1512 roku i poznański z 1555 zawierają te msze. Oba święta są równoległe do świąt Męki Pańskiej, są w pewnym stopniu ich odpowiednikiem. Pierwsze bowiem święto łączy się bezpośrednio z Wielkim Tygodniem, drugie zaś z uroczystością Podwyższenia Świętego Krzyża. Ostatnia zmiana kalendarza kościelnego zniosła święto przed Niedzielą Palmową.
Od XIV w. często pojawiał się motyw siedmiu boleści Maryi. Są nimi:
1. Proroctwo Symeona (Łk 2, 34?35)
2. Ucieczka do Egiptu (Mt 2, 13?14)
3. Zgubienie Jezusa (Łk 2, 43?45)
4. Spotkanie z Jezusem na Drodze Krzyżowej
5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa (Mt 27, 32?50; Mk 15, 20b?37; Łk 23, 26?46; J 19, 17?30)
6. Zdjęcie Jezusa z krzyża (Mk 15, 42?47; Łk 23, 50?54; J 19, 38?42)
7. Złożenie Jezusa do grobu (Mt 27, 57?61; Mk 15, 42?47; Łk 23, 50?54; J 19, 38?42)
Jest rzeczą niezaprzeczalną, że Maryja wiele wycierpiała jako matka Zbawiciela. Nie wiemy, czy dokładnie wiedziała, co czeka jej syna. W czasie ofiarowania Pana Jezusa w świątyni starzec Symeon przepowiedział Maryi, że miecz boleści przeniknie jej duszę. ?Oto Ten przeznaczony jest na upadek. (?) A twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu? (Łk 2, 34?35). Przepowiednia ta spełniła się przede wszystkim w czasie Męki Zbawiciela.
Ikonografia chrześcijańska zwykła przedstawiać Matkę Boską Bolesną w trojaki sposób: najdawniejsze wizerunki pokazują Maryję pod krzyżem Chrystusa, nieco późniejsze (od XIV w.) jako Pietę, czyli Maryję z Jezusem złożonym po śmierci na jej kolanach. W tym czasie ukazują się obrazy i figury Maryi z mieczem, który przebija jej pierś czy też serce. Potem pojawia się więcej mieczy ? do siedmiu włącznie.
Na świecie jest wiele wizerunków Matki Bożej Bolesnej, które zasłynęły niezwykłymi łaskami. We Włoszech jest ich ponad 40. W Polsce wizerunków uznanych za cudowne jest kilkanaście, z tych kilka koronowanych koronami papieskimi, jak np.: obraz Matki Boskiej Bolesnej w kościele franciszkanów w Krakowie, obraz w bazylice Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu, czy figura Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Posiadają wizerunki Matki Boskiej Bolesnej: Warszawa, Kraków (4), Jarosław, Poniatowo, Mądre, Skrzatusz, Boleszyn, Rymanów, Kościerzyn, Chełmno, Młodzawy, Orłowa, Czarny Potok, Brzozowice i Osiek. Wymieniamy jedynie wizerunki uznane za cudowne.
W 1595 roku przy kościele franciszkanów w Krakowie zostało założone bractwo Matki Boskiej Bolesnej. W 1607 roku zostały napisane konstytucje tego bractwa. Należeli do niego najznakomitsi Polacy: królowie ? Zygmunt III, Władysław IV i Jan Kazimierz, wielu biskupów i magnatów.
Zakonów ku czci Matki Boskiej Bolesnej, zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską, jest obecnie 21: dwa męskie i dziewiętnaście żeńskich.
Opr.: erg



Matka Boska Bolesna (druga ćwierć XVII w.) z klasztoru benedyktynek w Staniątkach


Maryja ? Bolesna Królowa Polski (tytuł nadany przez papieża Pawła VI). Obraz znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki Matki Bożej Licheńskiej



erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (739) z dnia 9 Września 2011r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »