tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Sezon na weki

 
Któż z nas nie lubi domowych przetworów, letnich smaków zamkniętych w słoiczkach? Róbmy weki, póki świeżych owoców i warzyw na straganach jest pod dostatkiem. Na zimę będą jak znalazł!


Sezon na przetwory trwa w zasadzie cały rok, ale właśnie króluje lato, a wraz z nim największa obfitość warzyw i owoców. Miłośnicy domowych przetworów zgodnie twierdzą, że półki w spiżarni z ulubionymi smakołykami zaczynają powoli świecić pustkami, nastał zatem doskonały moment by zacząć je zapełniać nowymi.
Warzywa, owoce, zioła, wędzonki i konserwy? Wszystko co uda nam się utrwalić różnymi metodami i przechować dłuższy czas powinno się w niej znaleźć. Nie ma bowiem nic lepszego w chłodny zimowy poranek od świeżego pieczywa z domową konfiturą, czy wieczornej herbatki z malinowym sokiem.
Każdy łasuch może zaświadczyć o tym, że domowe specjały są zdrowsze i smakują lepiej, niż te na co dzień dostępne w sklepach. Przygotowując w domu przetwory powinniśmy pamiętać jednak o kilku zasadach. Do przygotowywania weków wybierajmy owoce i warzywa najlepszej jakości ? zdrowe, świeże i dojrzałe (wyjątkiem jest niedojrzały agrest na kompot czy lekko przejrzałe śliwki na powidła). Lepiej wyrzucić jedną nadpsutą truskawkę niż potem cały słoik kompotu. Produkty przetwarzamy w tym samym dniu, w którym zostały kupione (najlepiej zebrane tego samego dnia). Ważne jest również mycie składników zapraw przed pokrojeniem, by nie nasiąkły wodą. Twarde warzywa i owoce warto blanszować (zanurzyć na parę sekund we wrzątku i przelać zimną wodą). Owoce o twardej skórce (agrest, jarzębina) nakłuwamy przed zalaniem syropem, a łatwo rozpadające się (maliny, truskawki) zamaczamy w spirytusie ? w tej sposób zachowają się w całości. Warto jednak zastąpić ocet spirytusowy winnym, ponieważ jest zdrowszy i smaczniejszy. Marynaty przechowujemy w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, ponieważ pod wpływem światła następuje rozkład chemiczny i w rezultacie jemy coś zupełnie bezwartościowego. Wszystkie naczynia używane do robienia przetworów powinny być wymyte spirytusem, wyparzone we wrzątku lub wyprażone w piekarniku. Dzięki temu zniszczone zostaną drobnoustroje, które są przyczyną psucia zapraw.
Gospodynie domowe robią najczęściej przetwory z truskawek, wiśni, śliwek, wekują ogórki oraz przygotowują różnego rodzaju soki, nalewki oraz sałatki kiszone. Przyznają jednak, że zauważyły iż coraz mniej ich młodszych koleżanek robi weki. Wysoka cena owoców, łatwa dostępność przetworów w sklepach oraz brak czasu powoduje, że coraz mniej pań decyduje się przegotowywać na zimę słoiki z warzywami i owocami.
Poniżej umieszczamy kilka sprawdzonych przepisów na domowe przetwory, rodem ze spiżarni babuni. Może staną się one inspiracją do przygotowania pysznych zapasów na zimę, także przez tych, którzy na co dzień zaopatrują się w przetwory w sklepie:

Mus z gruszek i malin
Składniki: 1 kg obranych gruszek, 30 dag malin, 1/2 szklanki cukru, kilka kropli soku z cytryny, szczypta kardamonu
Sposób przygotowania: gruszki przekroić, wyciąć gniazda nasienne i opłukać. Pokroić w dużą kostkę (w skórce) i przełożyć do garnka. Maliny przebrać, opłukać i osuszyć. Do garnka z gruszkami dodać maliny, cukier i wszystko razem wymieszać. Smażyć na małym ogniu przez około 60 minut, od czasu do czasu wymieszać, aby masa się nie przypaliła. Następnie garnek z owocami zdjąć z ognia. Dodać kilka kropel soku z cytryny i szczyptę kardamonu. Całość zmiksować blenderem i różowy owocowy mus przełożyć do czystych i suchych słoików. Pasteryzować 10 minut i ostudzić. Wynieść do ciemniej i zimnej piwnicy. Składniki wystarczą na 2 słoiki po 500 ml.

Sałatka z buraków i pora
Składniki: 1 kg buraków, 5 łyżek oleju, 25 dag pora, 250 ml wody, 1 cytryna, 2 łyżki octu 10%, 1/5 łyżeczki soli, pieprz, cukier, słodka papryka w proszku
Sposób przygotowania: buraki umyć i wrzucić w skórce do gotującej się wody. Ugotować, ostudzić i obrać ze skórki. Następnie opłukać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Na patelni rozgrzać olej. Pora opłukać i pokroić w kostkę. Przełożyć na patelnię i zeszklić. Następnie dodać buraki, wodę, wyciśnięty sok z całej cytryny, ocet, sól oraz szczyptę pieprzu, cukru i słodkiej papryki w proszku. Całość razem wymieszać i zagotować. Następnie gotową sałatkę przełożyć do czystych i suchych słoików. Dokładnie zakręcić i pasteryzować 10 minut. Ostudzić. Wynieść do ciemniej i chłodnej piwnicy. Składniki wystarczą na 3 słoiki po 350 ml.

Sok porzeczkowy
Składniki: 1 kg czarnych porzeczek, 40 dag liści wiśni, 3 kg cukru, 3 łyżki kwasku cytrynowego
Sposób przygotowania: czarne porzeczki i liście wiśni umyć, a następnie osuszyć. Zalać je 3 litrami wody, zagotować i zostawić na ogniu jeszcze 10 minut. Następnie wszystko przecedzić przez sito. Do soku dodać cukier i zagotować. Następnie dodać kwasek cytrynowy i wymieszać. Gorący sok porzeczkowy wlać do ciepłych słoików. Zakręcić słoiki i odwrócić do góry dnem. Sok ten rozcieńcza się z wodą. Ze składników wyjdzie ok. 4 litry soku.
Smacznego!


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 29 (836) z dnia 19 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »