tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Opoczno

 Sezon komunijny

 
Do pierwszej komunii świętej we wszystkich opoczyńskich parafiach przystępują uczniowie klas drugich szkół podstawowych. Jedni mają to już za sobą, inne dopiero się przygotowują(Foto: www.bartlomiej.opoczno.pl)


Pierwsza komunia święta to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego katolika. Jako pierwsi przeżycia towarzyszące temu wydarzeniu mają za sobą młodzi parafianie z kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja, którzy do komunii przystąpili w niedzielę, 6 maja. Tydzień później, 13 maja, pierwszą komunię, w swoim życiu przyjęli parafianie z kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Do uroczystości przygotowują się młodzi parafianie z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, w której dzieci przystąpią do komunii w niedzielę, 20 maja.
Przyjęcie pierwszej komunii to przede wszystkim dzień, w którym każde dziecko, według kościoła, z pełną świadomością może przyjąć po raz pierwszy eucharystię. Jest to, a może raczej powinno być, wielkie przeżycie duchowe. Tymczasem to wydarzenie stało się w ostatnich latach wielkim finansowym wyzwaniem dla rodziców, bo przecież przygotowania komunijne nie dotyczą jedynie sfery duchowej. Coraz częściej bardziej dominują materialne uroczystości, niż samo duchowe przeżywanie tego święta. Ten dzień to raczej szansa na quada czy laptopa dla tego, który do komunii przystępuje a dla wszystkich pokazanie się przed rodziną w myśl porzekadła ?zastaw się a postaw się?.
Coraz popularniejsze staje się wystawne przyjęcie komunijne, a zorganizowanie takiej imprezy jest niemałym wydatkiem. Dużym zainteresowaniem z różnych względów cieszą się przyjęcia w lokalach. Sale na przyjęcia komunijne rezerwowane były już w styczniu. Dla niektórych z rodziców to nie tylko chęć pokazania się, ale konieczność. W małym mieszkaniu trudno zmieścić 30 osób, biorących udział w duchowym przeżyciu. Poza tym, coraz częściej rodzice uważają, że wynajmując salę nie trzeba stać przy garach i więcej czasu można poświęcić dziecku. Coraz częściej też ważniejsza jest oprawa uroczystości, blichtr, niż jej część duchowa.
Dla dzieci, nie łudźmy się, najważniejszym elementem uroczystości komunijnych są prezenty. Rodzice chrzestni prześcigają się w pomysłach na coraz droższe i nowocześniejsze podarki. Dzieci, jedne przez drugich przechwalają się tym, co dostały od bliskich. Dzisiaj nie wystarczy już złoty medalik, rower, biały zegarek dla dziewczynki czy aparat fotograficzny dla chłopca. Laptopy, tablety, iPody, kursy językowe, skutery i quady, a co bardziej zapobiegliwi stawiają na lokaty dla dzieci, które zaowocują w przyszłości. Konieczne minimum trzy zera.
Z punktu widzenia obserwatora, aspekt religijny czy duchowy jest niemalże zapomniany, podczas przygotowań do pierwszej komunii. Można by rzec, że z eucharystii robi się niezłą imprezę, za wcale niemałe pieniądze, tylko po to, by na siłę uszczęśliwić wszystkich dookoła. A przecież w zależności, od tego w jaki sposób rodzice przeżywają ten czas, tak przeżywać to będą ich dzieci. To właśnie od rodziców zależy to, jak dziecko będzie traktować pierwszą komunię. W jaki sposób rodzina przedstawi wartości tego sakramentu. Jeżeli rodzina propaguje przyjaźń, miłość, szacunek, jeżeli są one ponadczasowe, uniwersalne to dziecko zawsze będzie się do nich odwoływało i to będzie dla niego najważniejsze. Nawet jeśli inne dzieci będą pytały o to, co dostało, co ma nowego, to ono w swoim fundamencie ma głęboko zakorzenione te pierwotne wartości, które dla niego są najważniejsze, i przez które nie będzie czuć się gorsze.
Ale to teoria. Pesja środowiska jest olbrzymia. Urządzane są więc małe wesela, które z przeżyciem duchowym mają niewiele wspólnego.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 20 (775) z dnia 18 Maja 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »