tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Żarnów

 Seniorzy z Żarnowa w Krakowie

 



W Collegium Maius


Kraków to cel wycieczki zrealizowanej w sobotę, 15 maja w ramach działalności Klubu Aktywnego Seniora przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Żarnowie.
Pierwszym zwiedzanym obiektem był dworek wzniesiony w 1894 roku przez Włodzimierza Tetmajera, w którym obecnie znajduje się Muzeum Młodej Polski „Rydlówka”. To tam odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z 16–letnią wiejską dziewczyną Anną Mikołajczykówną, uwiecznione w dramacie Stanisława Wyspiańskiego. Uczestnicy wycieczki z Żarnowa z dużą przyjemnością wysłuchali pogadanki wprowadzającej w atmosferę tamtych dni przeprowadzonej przez żonę wnuka Lucjana Rydla. Następnie grupa miała okazję zobaczyć pamiątki rodzinne Rydlów, eksponaty związane z „Weselem” Wyspiańskiego oraz ciekawą aranżację wnętrz.
Kolejnym punktem wycieczki był cmentarz Rakowicki, jedna z najstarszych nekropolii w Polsce. Znajdują się tu grobowce Matejki, Modrzejewskiej, Kossaków, Rydla, Michałowskiego, powstańców styczniowych i wielu innych zasłużonych dla Krakowa i Polski ludzi. Wśród nowych grobów są cztery mogiły ofiar katastrofy smoleńskiej. W 1976 r. cmentarz Rakowicki został wpisany do rejestru zabytków Krakowa.
W Muzeum Stanisława Wyspiańskiego seniorzy z Żarnowa obejrzeli pamiątki po genialnym poecie, dramaturgu, witrażyście, portreciście i prekursorze szkoły scenografii i typografii. Był również w Żarnowie. Naszkicował wówczas kościół św. Mikołaja oraz szereg jego detali architektonicznych.
No i Collegium Maius – najstarsza część Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziedziniec to jeden z najpiękniejszych zaułków Krakowa. Zarówno wnętrza jak i zbiory Muzeum Jagiellońskiego robią duże wrażenie. Jest wiele eksponatów mających XV–wieczną metrykę, a wśród nich najstarsze insygnia uniwersyteckie, kolekcja historycznych przyrządów naukowych z różnych dziedzin (astronomia, matematyka, kartografia, fizyka, chemia) obejmująca około 2000 eksponatów. W auli uniwersyteckiej podziwiano galerię portretów królów, darczyńców, rektorów i profesorów UJ, a wśród nich portrety królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły.
Wycieczka spełniła swą rolę integracyjną, dała możliwość poszerzania wiadomości o najbardziej znanym poza granicami mieście Polski, a ładna pogoda którą cieszyliśmy się w sobotę pozwoliła na niczym nieskrępowane podziwianie Krakowa.
Następnym wyjazdem realizowanym z Programu Integracji Społecznej w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich będzie wycieczka Śladami Henryka Sienkiewicza w dniu 30 maja br.


Włodzimierz Szafiński   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (672) z dnia 28 Maja 2010r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »