tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Segregujmy dokładniej

 
Apel Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej



W pojemniku na plastik widać nie tylko plastik


System selektywnej zbiórki odpadów funkcjonuje w gminie od ponad sześciu lat. Mieszkańcy mogą wrzucać posegregowane śmieci do specjalnych pojemników rozstawionych na terenie miasta i wszystkich sołectw. Każdy z trzydziestu zestawów składa się z czterech pojemników: niebieskiego do segregacji papieru, zielonego do szkła kolorowego, białego do szkła bezbarwnego i siatkowego do opakowań plastikowych. PGKiM odbiera także od właścicieli nieruchomości posortowane odpady w workach.
Papier i plastik poddawane są oczyszczaniu oraz zgniataniu w sortowni odpadów na osiedlu Bolesława Chrobrego. Tak przygotowane surowce trafiają do recyklingu. Z kolei szkło jest magazynowane na terenie oczyszczalni ścieków, skąd po zebraniu odpowiedniej ilości zostaje przetransportowane do huty szkła.
System segregacji odpadów spotkał się z dość dobrym przyjęciem mieszkańców. W 2010 roku przedsiębiorstwo zebrało 124,1 tony posortowanych śmieci: 111,7 tony szkła, 7,1 tony papieru oraz 5,3 tony tworzyw sztucznych – 1,8 tony folii i 3,5 ton plastikowych butelek typu PET. Dla porównania dodajmy, że odpadów komunalnych było 631 ton. PGKiM odebrało także 245 ton popiołów zgromadzonych przez mieszkańców wiosek w ciągu kilku lat.
Najnowsze wyniki selektywnej zbiórki odpadów są zbliżone do tych z lat poprzednich. Pracownicy przedsiębiorstwa przyznają jednak, że mogłyby być zdecydowanie lepsze. – W masie śmieci trafiających na gminne wysypisko w Domasznie znajduje się bardzo dużo surowców, które można byłoby odzyskać poprzez segregację. A niestety są traktowane jak odpady komunalne – mówi prezes PGKiM Bożena Pilipczuk.
Poza tym niektórzy mieszkańcy używają pojemników do selektywnej zbiórki niezgodnie z przeznaczeniem, m.in. pojemników na białe szkło wrzucają kolorowe i odwrotnie. W pojemnikach na tworzywa sztuczne panuje prawdziwy miszmasz, brakuje tylko grochu z kapustą.
– W związku z tym apelujemy do mieszkańców o dokładniejszą segregację śmieci. Jeśli już podjęliśmy się tego trudu, róbmy to dobrze, by osiągać lepsze efekty – zaznacza prezes PGKiM. – Niezależnie od losów gminnego składowiska segregacja zawsze zaprocentuje.
Przypominamy więc podstawowe informacje o przeznaczeniu pojemników i worków do selektywnej zbiórki odpadów z podziałem na trzy główne surowce.
Papier – należy wrzucać: gazety, książki w miękkich okładkach lub po usunięciu twardych * katalogi, prospekty * tekturę * worki papierowe, papier pakowy * ścinki drukarskie; nie należy wrzucać: opakowań z jakąkolwiek zawartością * lakierowanego lub foliowanego papieru z folderów reklamowych * tapet * kalki * papieru termicznego * zatłuszczonego i brudnego papieru (jeśli jest to fragment wystarczy go oderwać) * opakowań wielomateriałowych (tzw. kartoników, opakowań tetra pak) * artykułów higienicznych.
Szkło – należy wrzucać: butelki szklane * słoiki * szklane opakowania po kosmetykach; nie należy wrzucać: szkła płaskiego (szyby okienne i samochodowe, szkła zbrojonego, luster – mają inną temperaturę topnienia od szkła opakowaniowego i nie stopią się razem z butelkami i słoikami) * szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych * ceramiki (fajans, porcelana, naczynia typu arco, doniczki, miski, talerze) * szkła okularowego * żarówek, świetlówek, kineskopów * szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych z jakąkolwiek pozostałością zawartości.
Plastik – należy wrzucać: puste butelki plastikowe po różnych napojach (np. typu PET) * puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości (np. po szamponach, płynach) * plastikowe koszyczki po owocach * folie i torebki z tworzyw sztucznych; nie należy wrzucać: opakowań i butelek po olejach spożywczych i silnikowych oraz smarach * puszek i pojemników po farbach i lakierach * opakowań po środkach chwasto– i owadobójczych * zabawek * sprzętu AGD.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 5 (708) z dnia 4 Lutego 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »