tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Wykonam prace remontowe, malowanie, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Opoczno

 Schetynówki po raz trzeci

 
Ruszyła kolejna, trzecia już edycja Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008–2011. Samorządy mogą składać wnioski do końca września

Przypomnijmy, że Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych na lata 2008–2011 przewiduje 50–procentowe dofinansowanie do przebudowy, remontu czy modernizacji dróg gminnych i powiatowych. Drugą połowę kosztów dokładają samorządy. W tym roku jednak zasady przyznawania dotacji nieco zmieniono. W trakcie oceny projektów dodatkowe punkty otrzymają wnioski dotyczące usunięcia szkód na drogach, które powstały w wyniku tegorocznych powodzi lub osunięć ziemi spowodowanych opadami. W dalszym ciągu powiaty mogą się ubiegać o dofinansowanie dwóch projektów, gminy – jednego. W dwóch pierwszych edycjach programu dotacje przyznano zarówno powiatowi opoczyńskiemu, jak i niektórym gminom z naszego powiatu. Sprawdziliśmy, czy tym razem znowu będą się ubiegać o dofinansowanie.
Zarząd Dróg Powiatowych złoży dwa wnioski. Pierwszy z nich dotyczy przebudowy drogi powiatowej na odcinku Wójcin – Mniszków. Gmina chce uzyskać dotację na realizację pierwszego etapu inwestycji – odcinka Świeciechów – Mniszków o długości 3,3 km. Wartość kosztorysowa zadania wynosi 6,4 mln zł. Zgodnie z założeniami programu dotacja wynosi 50% wartości zadania, nie może jednak przekroczyć 3 mln zł. Pozostałe koszty (około 3,4 mln zł) pokryją w równych częściach powiat opoczyński i gmina Mniszków, przez której teren przebiega trasa.
Drugi projekt przygotowywany przez Zarząd Dróg Powiatowych zakłada przebudowę drogi powiatowej na odcinku od granicy powiatów piotrkowskiego i opoczyńskiego, przez Skórkowice, do Żarnowa. Zarząd liczy na dofinansowanie pierwszego etapu – przebudowy odcinka Marcinków – Żarnów o długości 3,1 km. Wartość tego zadania to blisko 6,5 mln zł. Połowę wkładu własnego ma pokryć gmina Żarnów.
Gmina Opoczno już złożyła wnioski. Pierwszy – podstawowy zakłada przebudowę drogi gminnej na odcinku Brzustowiec Kolonia – Gawrony na długości 1,08 km. Zadanie o wartości 1,2 mln zł ma szansę na dotację w wysokości 605,5 tys. zł. Projekt złożony jako rezerwowy dotyczy przebudowy drogi gminnej na odcinku Stużno Wieś – Mroczków Duży. Gmina liczy na dotację w wysokości 1,8 mln zł. Całkowita wartość zadania to ponad 3,7 mln zł.
Gmina Sławno ubiega się o dofinansowanie przebudowy drogi gminnej na odcinku Brzustówek – Gawrony – Grążowice. Remont odcinka o długości ponad 4 km będzie kosztował około 3,8 km. Ewentualna dotacja wyniesie 1,8 mln zł.
Gmina Żarnów przy współudziale środków z rządowego programu planuje przebudować drogę gminną na odcinku Malenie – Adamów. Całe zadanie będzie kosztować około 1 mln zł, dotacja mogłaby pokryć połowę kosztów.
O wsparcie przebudowy dróg lokalnych nie ubiegają się gminy Białaczów, Mniszków, Paradyż i Poświętne. Z kolei gmina Drzewica kompletuje niezbędną dokumentację, jednak nie wiadomo, czy uda się złożyć wniosek w wymaganym terminie.
Wnioski złożone do końca września w październiku rozpatrywać będzie komisja wojewódzka. Efektem tej oceny będzie utworzenie list rankingowych – dla projektów gminnych i dla projektów powiatowych. Po rozpatrzeniu ewentualnych zastrzeżeń do końca listopada listy zostaną zatwierdzone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (689) z dnia 23 Września 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »