tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ pracownika z doświadczeniem do montażu ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Sanepid przestrzega

 


W związku z panującą trudną sytuacją hydrometeorologiczną i prognozowanymi dalszymi opadami sanepid przypomina, że w miejscowościach, w których doszło do zalania lub podtopień indywidualnych studni, nie wolno korzystać z wody ze studni, tylko z wody z wodociągu. Po opadnięciu wody należy doprowadzić studnie do odpowiedniego stanu użytkowania, tj. oczyścić je i zdezynfekować. Dezynfekcję należy powierzyć specjalistycznym firmom, które przeprowadzą ją zgodnie z odpowiednimi instrukcjami. Kolejnym etapem działań jest wypompowanie wody z zawartością środka dezynfekującego oraz płukanie studni, a następnie laboratoryjne przebadanie jakości wody. Natomiast pomieszczenia, które uległy zalaniu należy oczyścić z osadów i zdezynfekować przy użyciu dostępnych środków dezynfekcyjnych.
Podczas usuwania skutków podtopień i w pracach porządkowych należy stosować ubrania ochronne, tj. gumowe rękawice i obuwie, fartuchy itp. Bardzo istotne jest, aby nie spożywać artykułów żywnościowych, które były przechowywane w zalanych pomieszczeniach, zostały zalane lub zawilgocone, mają zmieniony zapach, barwę, konsystencję, widoczną pleśń, w widoczny sposób zostały zanieczyszczone, są pozbawione etykiet, uszkodzone ? grozi to wystąpieniem chorób układu pokarmowego.
Posiadaną żywność należy chronić przed zepsuciem i zanieczyszczeniem. Produkty nietrwałe jak mięso, wędliny, mleko i jego przetwory, a także tłuszcze i gotowe potrawy należy przechowywać w temperaturze poniżej 8°C. Składać żywność w suchym i chłodnym miejscu, chronić ją przed gryzoniami i szkodnikami, a także przechowywać w szczelnych opakowaniach. Wodę do picia, płukania warzyw i owoców spożywanych na surowo, do mycia zębów należy zawsze gotować przed użyciem. Należy pamiętać, by nie dopuszczać do zetknięcia surowych produktów pochodzenia zwierzęcego (mięso, drób, jaja, ryby) oraz warzyw z produktami gotowymi do spożycia.
Należy zachować szczególne zasady higieny niemowląt i dzieci, w tym mycie butelek, smoczków i innych przedmiotów użytku w wodzie przegotowanej, mycie zębów w wodzie przegotowanej, kąpiel niemowląt w wodzie przegotowanej o właściwej temperaturze.
Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny, w tym: dokładne mycie rąk wodą z mydłem po każdej wizycie w toalecie, obrządzaniu zwierząt, po oczyszczaniu warzyw, mięsa, jaj. W przypadku wystąpienia biegunki, wymiotów, nudności, podwyższonej temperatury czy innych objawów zatrucia pokarmowego należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Nie należy lekceważyć zranień powstałych podczas prac porządkowych ? grożą zakażeniem laseczkami tężca (Clostridium tetani). W przypadku zranienia należy zgłosić się do lekarza i poddać szczepieniu przeciwko tężcowi.
Kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno?Epidemiologiczną, tel. 44 755 23 29 lub alarmowy 609 318 812, e-mail: opoczno@pis.lodz.pl.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (830) z dnia 7 Czerwca 2013r.
W dziale Aktualności dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »