tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Sanepid o płonicy

 
Opoczyński sanepid zwraca uwagę, że w ostatnim czasie zaobserwowano wśród dzieci zwiększoną liczbę zachorowań na płonicę (szkarlatyna)


Płonica jest zakażeniem paciorkowcowym i wymaga leczenia antybiotykami. Płonicę charakteryzuje nagły początek, gorączka, niekiedy wymioty lub nudności, objawy zapalenia gardła lub anginy z obłożonym językiem. Dolegliwości gastryczne rodzice kładą często na karb błędu dietetycznego, dopiero pojawiająca się wysypka każe im szukać pomocy lekarskiej. Wysypka ma charakter drobnoplamisty, skóra jest jakby uderzona ostrą szczotką. Jest ona najobfitsza na nagrzanych częściach ciała, a na twarzy pozostawia wolny trójkąt wokół ust, między fałdami policzkowymi. Następstwem wysypki jest łuszczenie skóry, najpierw na twarzy, później tułowiu, potem na stopach i dłoniach.
Źródłem zakażenia w płonicy jest człowiek chory, ozdrowieniec lub nosiciel. Zakażenie może następować bezpośrednio ? drogą powietrzną, chory zaraża innych wydalając zarazki podczas kaszlu, kichania, mówienia oraz pośrednio przez przedmioty przez niego zakażone (ubrania, ręczniki, pościel, środki higieniczne, naczynia). Do zakażenia może dojść także przez zakażoną żywność, zwłaszcza mleko i jego przetwory.
W trosce o zdrowe i radosne święta Bożego Narodzenia sanepid przypomina zasady higienicznego postępowania w celu uniknięcia zakażenia. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby należy przestrzegać kilku zasad: w przypadku wystąpienia objawów chorobowych należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza, poddać je leczeniu i zadbać, by dziecko przebywało w domu, w okresie choroby ograniczyć kontakty z innymi dziećmi, choremu dziecku wydzielić własny kubek, talerz, sztućce, ręcznik, należy przestrzegać bezwzględnego zakazu picia napojów z jednego kubeczka lub butelki, używania wspólnych sztućców, jedzenia wspólnej kanapki itp., podczas kichania i kaszlu należy zakrywać usta chusteczką jednorazową, którą następnie trzeba wyrzuć; należy dokładnie myć i wyparzać naczynia, których używało dziecko, jak również myć i dezynfekować urządzenia sanitarne, umywalkę, wannę, po wyzdrowieniu dziecka, jego pościel należy wygotować, pomieszczenia należy wywietrzyć i utrzymywać w czystości. Trzeba pamiętać także o dokładnym myciu rąk przed jedzeniem, po powrocie ze szkoły, spacerów, podróżowaniu środkami transportu publicznego, skorzystaniu z toalety.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (910) z dnia 19 Grudnia 2014r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »