tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Sanepid o grypie

 
W pierwszym kwartale tego roku w naszym powiecie odnotowano prawie 1300 przypadków zachorowań na grypę


Na grypę choruje każdy, niezależnie od wieku. Są jednak grypy wiekowe w których występowała najwyższa liczba zachorowań, a mianowicie wśród osób od 15 do 65 roku życia. Nieco mniej przypadków zachorowań odnotowano u dzieci od zera do czterech lat (404), od 5 do 14 lat (296), od 15 do 65 lat (500), powyżej 65 lat (98). W sumie odnotowano 1298 przypadków zachorowań na grypę. Grypa jest chorobą wirusową i przenosi się drogą kropelkową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z wydzieliną dróg oddechowych osoby chorej.
Co robić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych. Przede wszystkim trzeba zaszczepić siebie i swoją rodzinę przeciw grypie. Trzeba też przestrzegać zasad higieny oddychania, w czasie kaszlu i kichania zakrywać no i usta chusteczką jednorazową. Poza domem i w podróży warto zawsze mieć przy sobie żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki w podróży rzadko zapewniają możliwość częstego mycia rąk. Jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj lub kaszl w zgięcie łokciowe ? twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem. W środkach transportu zbiorowego należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Trzeba unikać bliskiego kontaktu "twarzą w twarz" z innymi podróżnymi, a także unikać masowych zgromadzeń. Pamiętajmy, by ubierać się stosownie do panujących warunków atmosferycznych. Warto też stosować dietę bogatą w witaminy, a także produkty zawierające naturalne substancje bakterio i wirusobójcze. Rodzice powinni zadbać, by także dziecko przestrzegało zalecanych zasad. Jeśli mimo wszystko dopadnie nas grypa, powinniśmy zadbać, by nie zarażać chorobą innych.
Warto pamiętać, by nie lekceważyć grypy. Przed chorobą trzeba chronić siebie i innych. Przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo?stawowe, kaszel, ból gardła najlepiej zostać w domu, a w przypadku nasilenia objawów, a zwłaszcza duszności, niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (822) z dnia 12 Kwietnia 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »