tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Sąd do skreślenia

 
Zastanawiam się, czy nader częste w ostatnich miesiącach przymiarki do likwidacji instytucji powiatowych nie są aby przygotowaniem do likwidacji powiatów

Nowy minister sprawiedliwości rozesłał w ostatnich dniach grudnia projekt rozporządzenia, na mocy którego likwidacji miałoby ulec około 122 sądów rejonowych, w których pracuje niej niż 15 sędziów orzekających. Wśród tych proponowanych do skreślenia jest również sąd opoczyński.
Prezes Sądu Rejonowego w Opocznie, sędzia Elżbieta Madej uściśla: Nie chodzi o likwidację sądu jako takiego. Tak na dobrą sprawę, to cała ta reorganizacja dotyczy jedynie etatu prezesa sądu, księgowości i administracji. Wydziały merytoryczne: Wydział Karny, Wydział Cywilny i Wydział ds. Rodzinnych i Nieletnich nadal będą działać tak jak do tej pory. Do końca nie wiadomo jaka będzie sytuacja w przypadku Wydziału Ksiąg Wieczystych, bo ten w jednych dokumentach figuruje jako przeniesiony do Tomaszowa w innych nie. Zamiast Sądu Rejonowego w Opocznie działałyby Wydziały Zamiejscowe Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim, co dla mieszkańca naszego powiatu oznacza jedynie zmianę nomenklatury. Nieco inaczej wygląda sytuacja w administrowaniu sądem. Nie sprawami, ale budynkiem, pracownikami administracyjnymi i tzw. trybem skargowym. Do tej pory funkcjonowaniem budynku, sprawnością urządzeń, codziennymi porządkami, odśnieżaniem itp. zajmowała się administracja mnie podlegająca. Ponadto podejmowałam decyzje np. w sprawie zastępstwa nieobecnych protokolantów oraz załatwianiem skarg petentów na tryb postępowania. Teraz, jeśli dojdzie do tej zamiany, tym wszystkim zajmował się będzie prezes sądu rejonowego w Tomaszowie. Ale obieg informacji i szybkość podejmowania decyzji może się zmienić, i to na gorsze.
Jak z tego wynika oszczędność po zniesieniu stanowiska prezesa wyniesie około 720 złotych brutto, bo mniej więcej takiej wysokości dodatek otrzymuje prezes Sądu Rejonowego, dla którego przecież jest to funkcja dodatkowa. Zasadniczą jest orzekanie w macierzystym oddziale, w przypadku Opoczna sędzia Elżbieta Madej jest jednocześnie przewodniczącą Wydziału Karnego. Nie obroni się również argument, że u podstaw takiej zmiany leży przyspieszenie postępowania sadowego. Do sądu rejonowego w Opocznie rocznie trafia nieco ponad 13,5 tys. spraw i praktycznie tyle samo zapada wyroków, a postępowanie toczy się na bieżąco i nie ma większych opóźnień. Nie może być mowy o trudnych warunkach lokalowych, bo przecież nie tak dawno wymiar sprawiedliwości odremontował, rozbudował i znacznie unowocześnił swój budynek. Może więc faktycznie głównym celem decyzji podejmowanych zza biurka jest ogólna likwidacja powiatów? Jeśli tak, to Maciej Mrozowicz, autor tego tekstu podpisuje się pod tym projektem obiema rękami. Jeśli nie, to po co cała ta reorganizacja?


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (756) z dnia 6 Stycznia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »