tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Słowo historii

 

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci to 12. katastrofa, w której ginie przywódca państwa. Częstą przyczyną tragedii była zła pogoda lub błąd pilota, ale były też zamach bądź podejrzenia zamachów. W niektórych przypadkach przyczyn w ogóle nie udało się ustalić.

4 lipca 1943 r.
Szef rządu RP na uchodźstwie Władysław Sikorski zginął w katastrofie lotniczej na Gibraltarze. Samolot B24C Liberator rozbił się tuż po starcie. Wraz z premierem zginęło 12 osób, w tym szef Sztabu Naczelnego Wodza, Tadeusz Klimecki.

17 marzec 1957 r.
Ramon Magsaysay – prezydent Filipin – zginął w katastrofie lotniczej w pobliżu filipińskiego miasta Cebu.

18 września 1961 r.
Sekretarz generalny ONZ Dag Hammarskjoeld zginął w katastrofie lotniczej w Afryce. Przyczyny nie udało się ustalić.

30 lipca 1976 r.
Premier Madagaskaru Joel Rakotomalala stracił życie, gdy wiozący go śmigłowiec spadł do morza.

18 stycznia 1977 r.
Szef rządu Jugosławii Dżemal Bijedić poniósł śmierć w katastrofie lotniczej w górach koło Kreszeva w Bośni.

4 grudnia 1980 r.
Premier Portugalii Francisco Sa Carneiro zginął w katastrofie samolotu Cessna 421, który rozbił się wkrótce po starcie z Lizbony. Wśród ofiar był też minister obrony Portugalii.

24 maja 1981 r.
Prezydent Ekwadoru Jaime Roldos Aguilera i minister obrony tego kraju zginęli w katastrofie samolotu, którym wracali do stolicy spod granicy z Peru.

19 października 1986 r.
Tupolew 134 prezydenta Mozambiku Samory Machela rozbił się w drodze z Zambii do Mozambiku. Wśród 34 ofiar byli – oprócz prezydenta – także dwaj ministrowie. Dziesięć osób przeżyło katastrofę. Za jej przyczynę uznano błąd rosyjskiego pilota.

31 lipca 1981 r.
Prezydent Panamy Omar Torrijos zginął w katastrofie lotniczej, której przyczyn nigdy nie wyjaśniono. Późniejszy prezydent Panamy Manuel Noriega mówił, że był to zamach.

17 sierpnia 1988 r.
Prezydent Pakistanu Mohammad Zia ul–Haq zginął w katastrofie samolotu wojskowego C–130 Hercules w pobliżu granicy pakistańsko–indyjskiej. Nie przeżyła żadna z 30 osób na pokładzie. Pakistańska komisja śledcza podejrzewała akt sabotażu. W maszynie był też ambasador USA.

6 kwietnia 1994 r.
Prezydenci Ruandy i Burundii, Juvenal Habyarimana i Cyprien Ntaryamira, zginęli, kiedy ich samolot, podchodzący do lądowania w stolicy Ruandy Kigali został trafiony pociskiem rakietowym.

26 lutego 2004 r.
Prezydent Macedonii Boris Trajkowski zginął w katastrofie samolotu Beachcraft Super King koło miejscowości Stolac w Bośni i Hercegowinie. Nie przeżył nikt z dziewięciu osób na pokładzie.

10 kwietnia 2010 r.
Polski prezydent Lech Kaczyński zginął w katastrofie samolotu Tu–154, który rozbił się w rejonie Pieczerska w czasie podejścia do lądowania na lotnisku wojskowym Siewiernyj. Samolot runął ok. 2 km od pasa startowego.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (666) z dnia 16 Kwietnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »