tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Ryzykowny biznes

 
Ryzyko podejmujemy przez całe życie. Jest ono wpisane w prowadzenie biznesu, decyzje polityczne, życie osobiste. Nie da się go ani uniknąć ani ominąć. Nie wszyscy jednak umieją ryzykować racjonalnie

Ludzie, którzy nie podejmują ryzyka mają małe szanse stworzenia czegoś oryginalnego czy wyjątkowego. To dotyczy "normalnego życia" ? decyzji o małżeństwie, posiadaniu dzieci, budowie domu, to dotyczy też życia publicznego ? robienia interesów, podejmowania decyzji politycznych czy uprawiania nauki. Omijanie ryzyka jest w gruncie rzeczy bardzo ryzykowne ? sprawia, że nie wykorzystujemy nadarzających się okazji.

Zrozumienie zasad
Czym charakteryzują się ludzie, dobrze radzący sobie z ryzykiem? Kluczowa ich właściwość polega na zrozumieniu reguł, rządzących określonymi sytuacjami i trafnym oszacowaniem szans powodzenia własnego działania. Oto przykład.
Jeden z polskich polityków twierdził, że nigdy nie gra w toto?lotka, ponieważ szanse na wygraną są zbyt małe. Gdyby jednak zagrał, skreślałby jak najbardziej nietypowe zestawy cyfr, na przykład 1, 2, 3, 4, 5, 6. Prawdopodobieństwo wylosowania takiego właśnie układu jest bowiem identyczne jak każdego innego, ale ludziom wydaje się, że szanse są minimalne, dlatego nikt takiego układu nie skreśla. W ostatecznym rachunku oznacza to, że w razie wygranej nie trzeba się z nikim dzielić pieniędzmi.
To piękny przykład racjonalnego myślenia, które wynika ze zrozumienia reguł, rządzących losowaniem. Ludzie, podejmujący trafniejsze decyzje w sytuacji ryzyka, potrafią dogłębnie zrozumieć rzeczywiste reguły rządzące ryzykiem i zachowywać się zgodnie z tymi regułami.
Na przykład gdy porównywano studentów, którzy mieli bardzo dobre i mierne wyniki w nauce, okazało się, że różnicuje ich między innymi strategia rozwiązywania zadań. Słabsi studenci zapoznawali się z zadaniem, po czym od razu przystępowali do jego rozwiązywania. U lepszych studentów po zapoznaniu się z zadaniem pojawiała się faza namysłu i planowania rozwiązania. Dopiero potem zaczynali działać. Faza przygotowawcza (zrozumienie) była dłuższa niż u tych pierwszych, ale za to samo działanie było szybkie, sprawne i pozbawione błędów.

Hazard
W grach hazardowych tak naprawdę nie mamy wpływu na los. Podejmowanie działań ryzykownych może jednak dotyczyć sytuacji, które przynajmniej częściowo są od nas zależne ? taka jest decyzja o podbijaniu nowego rynku zbytu, czy powodzeniu naszego małżeństwa.
Badania pokazują, że osoby przedsiębiorcze generalnie unikają gier hazardowych, w których nie mają żadnego wpływu na poziom ryzyka. Jednocześnie jednak chętniej niż inni ludzie podejmują ryzyko, gdy mogą wpływać na jego wynik.
George Soros na początku swojej kariery zbił majątek, inwestując w "śmieciowe akcje" przedsiębiorstw, które ocalały po kryzysach w branży. Rozumował tak: "Skoro przedsiębiorstwo przetrwało kryzys, musi mieć potencjał, a jego akcje są obecnie tanie". Jako jeden z nielicznych był skłonny do kupowania tych tanich akcji. Gdy firma faktycznie otrząsała się po kryzysie i powoli wypracowywała zyski, rzesze inwestorów zaczynały również się nią interesować.
Podejmowanie ryzyka sprowadza się do dylematu: czy działać bezpiecznie, ale zachowawczo i nie oczekiwać szczególnych osiągnięć (na taką strategię decyduje się większość ludzi), czy też podejmować działania, które mogą przynieść klapę, ale mogą też skończyć się spektakularnym sukcesem. Wybitni przedsiębiorcy, naukowcy, czy politycy zdecydowanie wybierają tę drugą drogę.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (830) z dnia 7 Czerwca 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »