tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Rozwód dla dobra dziecka

 
W zakresie liczby rozwodów i separacji tendencja w Polsce jest wzrostowa. Czy ma sens utrzymywanie małżeństwa jedynie „dla dobra dzieci”.

Rozwód to jedno z bardziej stresujących zdarzeń w życiu dorosłego człowieka - skraca życie, jest klęską życiową, odbiera jakąś część optymizmu, niszczy dotychczasowe inwestycje w rodzinę, redukuje kontakty z przyjaciółmi i rodziną małżonka, zmienia tryb życia itd. W ten sam sposób myślimy o dzieciach - że dla nich rozwód też musi być tragedią. Czy tak naprawdę jest?

Pieniądze
Rozwód może upośledzać rozwój dziecka na kilka sposobów. Po pierwsze powoduje spadek zamożności rodziny. Przeważnie po rozwodzie dzieci zostają przy matce, a jak wiadomo, kobiety zarabiają w Polsce mniej niż mężczyźni. Alimenty, które płaci nieobecny rodzic są też z reguły niższe niż zasoby i starania, które inwestował on wcześniej w rodzinę. Niedobory te przekładają się na sposób kształcenia dziecka, jego odżywianie, mogą pogarszać opiekę zdrowotną, możliwości wypoczynku itp.
Na szczęście ten szkodliwy czynnik stosunkowo łatwo zniwelować, jeśli rodzice po rozwodzie nadal dbają o sferę materialną swoich dzieci.

Ból
Odejście rodzica może być ciosem emocjonalnym - dziecko tęskni, przeżywa poczucie winy („Czemu nic nie uczyniłem, aby nadal byli razem?”), ma też wrażenie, że nie jest kochane przez rodzica, który wolał odejść niż zostać.
Te emocje jednak też można łagodzić jeśli rodzice utrzymują dobry kontakt z dzieckiem, rozmawiają z nim i potrafią się z nim porozumieć.

Wzory rodzicielskie
Jeszcze inny szkodliwy czynnik związany z rozwodami jest taki, że dwoje rodziców poświęca dziecku więcej czasu i uwagi niż jeden. Rodzina z jednym tylko rodzicem jest też mniej złożona, mniej w niej wzajemnych relacji, dziecko nie uczy się przez obserwację - nie widzi, w jaki sposób rodzice negocjują, okazują sobie czułość, kłócą się i godzą, rozwiązują problemy, wspierają się itp. A to szalenie ważne umiejętności społeczne, których człowiek nie uczy się z książek, ale właśnie poprzez obserwowanie własnych rodziców.
Ten szkodliwy czynnik trudniej jest zredukować, ale można to zrobić przynajmniej częściowo, jeśli po rozwodzie rodzic zwiąże się z nowym partnerem i mieszka z nim.
Konflikty
Tak naprawdę najbardziej szkodliwym dla dziecka elementem rozwodu są konflikty między rodzicami. W stu procentach sprawdza się tu powiedzenie: „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje” - rujnuje zwłaszcza osobowość i dobrostan emocjonalny dziecka. Rozwód z reguły jest poprzedzony kłótniami lub milczącą wrogością, po rozwodzie konflikty rodziców często trwają nadal. Są one szalenie stresujące i stają się źródłem cierpienia dzieci. Bywa, że rodzice wykorzystują dziecko jako kartę przetargową: „Tato jest złym człowiekiem…”, „Twoja mama nigdy nas nie kochała, inaczej nadal bylibyśmy razem…”, „Nigdy nie dostaniesz dzieci, po moim trupie, wybij to sobie z głowy…” itd.
Nie rozwiązane i powtarzające się konflikty są dla dzieci szkodliwe do tego stopnia, że ci rodzice, którzy nie umieją się porozumieć i w końcu decydują się na rozwód, wyświadczają dziecku prawdziwą przysługę!
Badacze odkryli, że w permanentnie skonfliktowanych rodzinach, dzieci funkcjonują o wiele gorzej niż tam, gdzie skłóceni rodzice w końcu postanowili się rozwieść. Jeśli więc jedynym powodem pozostawania razem jest „dobro dzieci”, motyw ten tak naprawdę dzieciom szkodzi. „Dla dobra dzieci” rodzice powinni się przede wszystkim dogadać ze sobą. A jeśli tego nie potrafią i ciągle się kłócą, powinni się rozstać. Rozwód nie zawsze jest zły.
dr Marcin Florkowski, psycholog


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (642) z dnia 30 Października 2009r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »