tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Rocznicowe obchody

 
Obchody Narodowego Święta Niepodległości, obchodzone w 95. rocznicę odzyskania niepodległej państwowości, rozpoczęła msza w intencji ojczyzny, odprawiona w kolegiacie św. Bartłomieja

Mszę poprzedził koncert Orkiestry Miejskiej. Podczas przemarszu na plac Zamkowy, gdzie odbyły się główne uroczystości, przedstawiciele miasta i powiatu złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego na Domu Esterki. Sygnał do rozpoczęcia uroczystości głównych na placu Zamkowym przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza dały syreny alarmowe, po których zagrano hymn państwowy.
W okolicznościowym przemówieniu dyrektor Muzeum Regionalnego, Tomasz Łuczkowski, przypomniał przebieg wydarzeń w Opocznie, związanych z zakończeniem I wojny światowej i odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Burmistrz Jan Wieruszewski w swoim wystąpieniu, podkreślał, że odzyskana w 1918 roku niepodległość stała się wielkim wyzwaniem, któremu naród polski potrafił sprostać w następnych latach swoich dziejów. Wspomniał tych, którzy za marzenia o wolną Polskę oddali życie wierząc, że przelana krew nie będzie szła na marne. Kolejnym pokoleniom nie wolno ich zawieść. Włodarz podkreślił, że wszyscy mamy obowiązek dbać o Polskę. Zdaniem burmistrza, dziś zbyt rzadko zastanawiamy się nad znaczeniem słowa patriotyzm. Wychowanie dzieci i młodzieży w domu i w szkole powinno odbywać się, w duchu patriotyzmu. Szacunek i pomoc żyjącym kombatantom, czy też dbałość o mogiły wojowników o niepodległość to nie tylko nasza dobra wola, ale i obowiązek. Obowiązkiem jest także uczestnictwo w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które skłania do refleksji nad patriotyzmem oraz łączy Polaków mieszkających w kraju i na obczyźnie. To z jednej strony dzień refleksji i zadumy nad wydarzeniami z przeszłości, a z drugiej stron dzień radości i odpowiedzialności za przyszłość kraju. Składając 11 listopada hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar jakim jest wolność, pamiętajmy że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń.
Po uroczystych wystąpieniach na ręce dyrektora muzeum przekazany został sztandar Opoczyńskiego Obwodu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Wspominając bohaterów walczących za wolność Polski odczytano również apel poległych zakończony salwą honorową kompanii honorowej 25 Batalionu Dowodzenia 25. BKPow. Następnie delegacje złożyły pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza kwiaty, oddając tym samym hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. W tegoroczne obchody włączyli się także hodowcy gołębi pocztowych, którzy na znak pokoju wypuścili gołębie.
Uroczystości zakończył koncert patriotyczny, który skrócono w związku z rozejściem się większości mieszkańców, tuż po oficjalnych obchodach.
Hodowcy gołębi wypuścili kilkadzisiąt ptakówPrzemarsz pocztów sztandarowych ulicami miastaPrzekazanie sztandaru do Muzeum


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (853) z dnia 15 Listopada 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »