tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Roczna odprawa

 
Już od dawna gaszenie pożarów nie jest ani jedyną, ani główną domeną straży pożarnych i tej państwowej, i tych ochotniczych. Tradycyjna nazwa, gotowość do niesienia pomocy wszystkim jej potrzebujących oraz niemieszanie się do polityki dały podstawy do utrzymującego się od lat wysokiego poziomu zaufania społecznego. Nie inaczej jest w przypadku strażaków powiatu opoczyńskiego



Na zakończenie odprawy podana została grochówka.


28 stycznia w Komendzie Powiatowej PSP przeprowadzona została roczna odprawa strażaków, podczas której zapoznano ze statystyką zdarzeń i podsumowano osiągnięcia 2012 roku. Przybyli na nią, oprócz kierownictwa komendy, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP, bryg. Aleksander Zabelski i wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Łodzi, dh Tadeusz Cisowski. Był starosta i prawie wszyscy wójtowie.
Ja wynika z podsumowania, którego dokonał komendant powiatowy PSP, nadbrygadier Stanisław Sagalara, w 2012 roku zanotowano 937 interwencji strażaków, w tym do gaszenia pożarów wzywano ich 553 razy (59% ogólnej liczby interwencji), 356 wezwań do tzw. miejscowych zagrożeń (wszystkie pozostałe oprócz pożarów), co stanowi 38% wezwań). Strażacy odnotowali również 28 alarmów fałszywych. Warto tu podkreślić, że miniony rok był nietypowy. W latach 2006?2011 na terenie powiatu opoczyńskiego odnotowywano więcej miejscowych zagrożeń niż pożarów, np. w roku 2009 ? 413 zagrożeń, 290 pożarów, w 2010 761 do 202, w 2013 roku ? 532 do 389. Zmianę spowodowały bardzo liczne pożary traw, głównie w marcu i kwietniu. Tylko w tych dwóch miesiącach zanotowano ich 330, co oznacza, że średnio codziennie strażacy 5,5 raza wyjeżdżali do pożarów traw. Zdaniem komendanta 2012 rok był najgorszy pod względem ilości pożarów w całej historii KP PSP. Stanisław Sagalara podkreślił: Przeważająca ilość pożarów w tej grupie była związana z ogromną plagą jak miała miejsce w ubiegłym roku, tj. wypalaniem traw. Pomimo corocznej akcji informacyjnej o zagrożeniach, negatywnych skutkach i sankcjach karnych jakie grożą za uprawiane tego procederu z roku na rok zwiększa się liczba tych pożarów. W poszczególnych gminach zanotowano w 2012 roku: w Opocznie 218 pożarów, Paradyżu ? 77 (duże prawdopodobieństwo podpaleń celowych), w Żarnowie ? 66, Drzewicy ? 57, Białaczowie ? 52, Sławnie ? 40, Mniszkowie ? 23 i Poświętnem ? 20 pożarów.
Zmniejszyła się ilość miejscowych zagrożeń, głównie tych związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym (z 532 w 2011 r. do 356 w roku ubiegłym). Związane to jest w dużej mierze z oddaniem do użytku dużej i małej obwodnicy, co znacznie zmniejszyło natężenie ruchu w samym Opocznie.
W KP PSP zatrudnione są 64 osoby, w tym 11 oficerów, 12 aspirantów, 32 podoficerów, 7 szeregowców i dwie osoby cywilne. Zatrudnienie wynosiło 100%, tyle, że jest to niezgodne z przepisami określającymi współczynnik ? jeden strażak na 1000 mieszkańców. Gdyby ta zasada była przestrzegana, to w KP PSP powinno być zatrudnionych o 14 strażaków więcej. Cieszy fakt, ze strażacy stale podnoszą poziom wykształcenia (22 osoby mają tytuły inżynierskie i magisterskie, trzy osoby ukończyły studia licencjackie, 11 szkoły policealne, a wszyscy pozostali posiadają ukończone szkoły średnie. To dobrze. Równie dobrze świadczy o naszych strażakach ich wysoki poziom usportowienia. Od kilku lat nasi wygrywają zawody sportowo?pożarnicze i stricte sportowe, organizowane przez KW PSP.
Po wystąpieniu komendanta odbyła się krotka dyskusja, bardziej jednak adresowana do przełożonych niż do opoczyńskich strażaków. Burmistrz Reszelewski podniósł sprawę stałego doposażenia jednostek OSP. W chwili obecnej hełm strażacki kosztuje 1500 zł. Wyposażoni w ten sprzęt zostali wszyscy ochotnicy i okazuje się, że trzeba na nowo szykować pieniądze, bo w międzyczasie zmieniły się wymogi. Burmistrz Wieruszewski podniósł problem bardziej ekonomicznego dysponowania jednostkami OSP przez stanowisko dowodzenia. Okazuje się jednak, że do każdego wezwania trzeba skierować co najmniej dwa zastępy, bo takie są przepisy. Za dobrą współpracę dziękowali: Marianna Rożej w imieniu inspekcji sanitarnej i Włodzimierz Skorupski w imieniu inspekcji weterynaryjnej a przedstawiciele władz wojewódzkich gratulowali wysokich osiągnięć i życzyli powodzenia w przyszłości.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 5 (812) z dnia 1 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »