tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Ratunek w bliskości

 
Bliscy nam potrzebują czasem wsparcia, pomocy, ?przegadania? swoich problemów. Jeśli potrafimy być dobrymi powiernikami, wszyscy na tym skorzystają.

W profesjonalnej pomocy psychologicznej stosuje się często to, co wielu ludzi robi na co dzień - porady, zrozumienie, wsparcie itp. Byłoby cudownie, gdyby rodzice, małżonkowie i przyjaciele byli dla swoich bliskich źródłem ulgi psychologicznej. Życie wszystkich byłoby nieco szczęśliwsze, ponieważ korzyści z pomagania czerpią nie tylko ci, którzy pomoc otrzymują, ale również i ci, którzy ją niosą?
Co warto umieć?
Jak więc reagować, gdy bliska osoba ma problem lub cierpi? Jedną z najważniejszych rzeczy w takich chwilach jest tak zwane wsparcie emocjonalne. Jeśli nasze dziecko płacze, bo dokuczają mu rówieśnicy, małżonek ma problemy w pracy, a przyjaciel nie radzi sobie z partnerką, wsparcie emocjonalne przyniesie olbrzymią ulgę. Na czym ono polega? Jest to przekazanie komuś wspierających, krzepiących emocji: zainteresowania i zrozumienia, empatii, współczucia, troski i sympatii oraz akceptacji tego, co ktoś przeżywa, nawet jeśli są to przykre lub złe stany.
Większość tych pozytywnych emocji możemy ujawniać zwyczajnie je komunikując: Współczuję ci, wiem co przeżywasz, rozumiem cię. Bardzo dobrą metodą jest jednak również tak zwane aktywne słuchanie.
Czego nie przekażą słowa?
Jeśli naprawdę interesujemy się problemem drugiej osoby (a to jest warunek wsparcia), ujawnia się to na wiele sposobów. Pozwalamy wtedy, aby druga osoba mówiła, zadajemy jej pytania, słuchamy uważnie, starając się zrozumieć, a czasem własnymi słowami powtarzamy to, co usłyszeliśmy. Często ważniejsze jest umiejętne wysłuchanie kogoś niż danie mu konkretnej, leczącej rady, ponieważ wiele swoich problemów ludzie potrafią rozwiązać sami. Pod warunkiem jednak, że mają ku temu okazje, że ktoś tworzy odpowiedni klimat do otwierania się i zadaje odpowiednie pytania. Oto przykład.
Dziecko: Mamo, nie pójdę więcej do szkoły, bo Kaśka mnie ciągle przezywa.
Mama: Kaśka? Ta, u której byłaś ostatnio na urodzinach? Ojej, to musi być przykre? Co jej się stało?
Dziecko: Jak ktoś nie umie zrobić jakiegoś zadania, to ona od razu mówi: he, he, he, a ty tego nie umiesz, a to takie proste, ja to umiem?
Mama: Ciebie też tak wyśmiewa?
Dziecko: Też! Ale ona każdego tak wyśmiewa. Nie lubię jej już. Powiem pani, żeby mnie przesadziła, bo nie chcę z nią siedzieć na matematyce. Jak ona czegoś nie umie, to płacze, a jak ktoś nie umie, to się śmieje. Zawsze zagląda do mnie, ile dostałam punktów na sprawdzianie, a sama nigdy nie chce pokazać. Nie będę z nią już siedziała.
Leczące wsparcie
Psycholodzy traktują wsparcie emocjonalne jako jeden z ważniejszych czynników, przyczyniających się do naszego zdrowia i długiego życia. Może się to wydawać dziwne laikom, bo niby ?Co jest leczącego w tym, że ktoś nas słucha lub zadaje nam pytania??. Okazuje się jednak, że ludzie, którzy dostają wsparcie, żyją dłużej i mniej chorują!
Jest tak, ponieważ wspieranie redukuje stres psychologiczny, który z kolei bardzo pogarsza kondycję naszego układu odpornościowego. Między innymi dlatego terapia psychologiczna, przekłada się na poprawę zdrowia fizycznego. Jeśli ktoś choruje kilka razy w roku, to prawdopodobnie bardziej sobie pomoże idąc na terapię psychologiczną, poprawiając swoje relacje z bliskimi ludźmi lub relacje w pracy, niż biorąc lekarstwa lub nowe szczepionki uodparniające.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 27 (730) z dnia 8 Lipca 2011r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »