tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Radziczanki doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Radzicach Dużych jest najstarszym tego typu stowarzyszeniem na terenie gminy Drzewica, działa bowiem od lat 30. XX wieku. Jak na przestrzeni lat funkcjonowała ta grupa? Czym zajmują się obecnie gospodynie z Radzic i jakie są ich plany na przyszłość? O tym w kolejnym artykule z cyklu

Pierwszą przewodniczącą KGW w Radzicach była Rozalia Kacprzak, która w latach 40. pałeczkę przekazała Janinie Milczarek. Później na czele koła stanęła Katarzyna Kasicka, a na początku lat 60. funkcję przewodniczącej przejęła Maria Reruch. Od 1965 roku kołem dowodziła Helena Kaczmarek, a początek lat 70. minął stowarzyszeniu pod panowaniem Heleny Wardeckiej. W 1977 roku rolę przewodniczącej objęła Maria Kałużna, po niej zarządzającą KGW była Maria Kopeć. Przełom lat 80. i 90. był trudny dla koła. Jego działalność wówczas znacznie osłabła.
W 2008 roku, z inicjatywy Tomasza Woźniaka, zwanego przez członkinie "ojcem chrzestnym koła", do stowarzyszenia z Radzic Dużych dołączono grupę z Radzic Małych. Na czele KGW stanęła wówczas Renata Kałużna, która jest przewodniczącą radziczanek do dziś. Zarządzająca stowarzyszeniem zna się na rzeczy, bowiem jej matka i teściowa były przewodniczącymi grupy w latach 70. i 80.
Obecnie do koła należą 33 aktywnie działające członkinie. Wciąż trwa jednak nabór do stowarzyszenia. ? Mimo że nasz skład stanowią wyłącznie kobiety, to zawsze możemy liczyć na pomoc mężczyzn. Sympatycy KGW oraz nasi mężowie często angażują się w podejmowane przez nas działania. Nie możemy pominąć tutaj również burmistrza Drzewicy Janusza Reszelewskiego, który gorąco nam kibicuje ? mówi przewodnicząca. Wraz z Renatą Kałużną zarząd stanowi zastępczyni Barbara Kaszuba, skarbniczka Bożena Kaczmarek oraz pełniąca funkcję sekretarza Beata Pecyna. Najstarszą członkinią jest 89?letnia Helena Wardecka, która wraz z koleżankami Ewą Gruszecką i Stanisławą Jaciubek wprowadza młodsze pokolenia w tajniki regionalnego haftu i rękodzieła. ? Dzięki ich zaangażowaniu możemy lepiej poznawać i podtrzymywać ludową kulturę i tradycję ? twierdzi Renata Kałużna.
Gospodynie z Radzic współpracują z różnymi instytucjami i organizacjami. Wśród nich prym wiodą UGiM i GOK W Drzewicy, Urząd Marszałkowski w Łodzi, LGD "Nad Drzewiczką", Starostwo Powiatowe, SP, OSP i parafia św. Jadwigi Królowej w Radzicach oraz lokalne sołectwa.
Od czasu, gdy na czele KGW stanęła Renata Kałużna, w grupie wiele się dzieje. 14 grudnia 2008 roku gospodynie wzięły udział w Rejonowym Festiwalu Tradycji Bożonarodzeniowej w Sławnie, gdzie odbywało się wystawianie stołów wigilijnych. Radziczanki przygotowały na tę okazję do degustacji regionalne potrawy.
W 2009 roku panie od 17 do 19 kwietnia przebywały na I Targach Agrotravel w Kielcach, gdzie prezentowały dania regionalne i wyroby rękodzielnicze z powiatu opoczyńskiego. 21 czerwca wzięły udział w warsztatach produktu regionalnego i tradycyjnego w Buczku k. Brzezin, organizowanych przez departament Funduszu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. 26 września panie uczestniczyły w biesiadzie ludowej "Opoczyńskie jadło śpiewką kraszone", zorganizowanej przez Radę Powiatową KGW, Starostwo Powiatowe oraz UGiM w Drzewicy.
W 2010 roku, od 9 do 11 kwietnia, gospodynie pojechały po raz drugi do Kielc na Targi Agrotravel, gdzie ich stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Panie serwowały gościom ciasta i inne wypieki, ale największym zainteresowaniem cieszyły się: bigos, pierogi, pyzy, domowy smalec i chleb tradycyjnie wypiekany na zakwasie. Podczas targów, członkinie KGW prezentowały także haftowane koszule, serwety, obrusy, kwiaty z bibuły i inne wyroby rękodzielnicze. 16 maja gospodynie wyruszyły z pielgrzymką KGW z terenu powiatu do Łagiewnik.
Również w 2011 roku radziczanki prężnie działały. 18 czerwca wzięły udział w kiermaszu produktów tradycyjnych "Smaki ziemi łódzkiej" oraz w konkursie "Smaczne Łódzkie", odbywających się w Manufakturze w Łodzi. Od 19 do 21 września, w ramach wizyty studyjnej w Hołownie, krainie rumianku, panie Marysie: Kałużna, Kopeć, dwie panie Nowak i Ewa Maria Gruszecka, uczestniczyły w warsztatach kulinarnych i rękodzielniczych. Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Partnerstwo na rzecz ekonomii społecznej", organizowanych przez Europejskie Centrum Edukacji Społecznej w Łodzi. Od 3 do 4 października Renata Kałużna, Teresa Rogulska, Halina Kałużna, Leokadia Milczarek i Wioletta Gruszecka, wybrały się na dwudniowe szkolenie poświęcone rejestracji kół jako stowarzyszeń, by mogły czerpać dochody ze swojej działalności. Wzięły też udział w warsztatach rękodzielniczych zorganizowanych przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Łódzkiego.
19 maja 2012 roku ponownie członkinie koła udały się na pielgrzymkę do Łagiewnik, a pod koniec miesiąca reprezentowały gminę w wojewódzkich obchodach święta ludowego w Paradyżu. Tam podejmowały gości własnoręcznie przyrządzonymi smakołykami. W kwietniu br. gospodynie ponownie "zabłyszczały" na targach w Kielcach. Od 2008 roku biorą także aktywny udział w organizacji dożynek gminnych i powiatowych.
Członkinie koła mają w swoim repertuarze utwory, które same stworzyły. Przykładem jest hymn KGW w Radzicach pt. "My radziczanki". Panie piszą także wiele przyśpiewek okolicznościowych. ? W tym względzie najpłodniejszą z nas jest Leokadia Milczarek. Większość tekstów jest właśnie jej autorstwa ? mówi przewodnicząca.
Gospodynie z pasją kultywują opoczyńskie tradycje. Z pokolenia na pokolenie przekazują sobie wiedzę temat obyczajów świątecznych czy przepisów kulinarnych, Integrują się wspólnie tworząc rękodzieła ludowe, śpiewając regionalne piosenki, szyjąc i wyszywając. Spod ich rąk wychodzą piękne opoczyńskie stroje ludowe, barwne koszule, obrusy i serwety. ? Wprawdzie nie zajmujemy się już wspólnym darciem pierza czy kiszeniem kapusty, jak to czyniły nasze mamy i babcie, ale chętnie uczestniczymy w innych wspólnych działaniach, takich jak: przygotowywanie tradycyjnych potraw wigilijnych i postnych, haftowanie, robienie ozdób z bibuły, wieńców dożynkowych czy branie udziału w wyjazdach krajoznawczych i kulturalnych ? opowiada Renata Kałużna. Do tej pory gosposie wędrowały po Górach Świętokrzyskich, Bieszczadach i Tatrach. Były także w teatrze, kinie i na kabarecie. Corocznie podejmują się także imprez okolicznościowych, m. in. Dnia Kobiet, andrzejek i zabawy sylwestrowej.
Ich występy zawsze zapierają publiczności dech w piersiach. Wszystko za sprawą doskonalenia śpiewu pod okiem profesjonalistów. Panie współpracują np. ze znanym i cenionym w regionie instruktorem Edwardem Rogowskim. Starają się także poznawać jak najlepiej gwarę opoczyńską, aby nie zaniknęła wraz z odejściem najstarszych mieszkańców wsi. Radziczanki cenią sobie również rady najstarszych członkiń, od których uczą się wykonywania ludowych wytworów zgodnie z regionalnymi tradycjami.
Członkinie czerpią fundusze na działalność koła ze składek członkowskich, z pomocy finansowej i rzeczowej płynącej z UGiM oraz od sponsorów. Panie spotykają się raz w miesiącu w wydzielonej na ten cel sali mieszczącej się przy lokalnej siedzibie OSP.
Podjęte inicjatywy i zrealizowane zadania udowadniają, ze radziczanki do tej pory wiele osiągnęły. Za swój największy sukces uważają jednak pozyskanie środków unijnych tuż po stanięciu na czele grupy Renaty Kałużnej. Zostały one przeznaczone na zorganizowanie dla lokalnej społeczności rodzinnego pikniku, który panie wspominają z wielkim sentymentem. Ich największą porażką jest natomiast to, że nie udało im się kontynuować tego pomysłu w kolejnych latach działalności KGW.
A jakiem są plany gospodyń z Radzic na przyszłość? ? Chcemy wspólnie przedsięwziąć zabawę sylwestrową oraz wyjazd do teatru, który ma być naszym prezentem z okazji Dnia Kobiet ? zdradza przewodnicząca.




KGW w Radzicach ? lata 70.



Obecny skład KGW w Radzicach


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (857) z dnia 13 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »