tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Radni o rządowych priorytetach

 
W środę, 30 marca w MDK odbyła się V sesja Rady Miejskiej. Obrady zdominowała kwestia poparcia apelu parlamentarzystów PiS o włączenie spraw wsi i rolnictwa do priorytetowych działań Polski w czasie zbliżającej się prezydencji w Unii Europejskiej

W ostatnim okresie zarówno radni powiatowi, jak i radni Rady Miejskiej zdają się zajmować sprawami kraju kosztem spraw samorządowych, które należą przecież do ich podstawowych zadań. Wszystko za sprawą wniosku parlamentarzystów PiS – Roberta Telusa, Janusza Wojciechowskiego i Grzegorza Wojciechowskiego, którzy zwrócili się do naszych samorządowców o przyjęcie przez poszczególne rady stanowiska (proponują formę uchwały) w sprawie zwrócenia się do rządu o uznanie spraw wsi i rolnictwa za priorytetowy kierunek działań Polski w ramach prezydencji polskiej w Unii Europejskiej. Sprawa jest oczywiście bardzo istotna, nie mniej jednak dla radnych powiatu czy gminy nie powinna być ważniejsza od spraw lokalnych, które przecież należą do ich głównych kompetencji. Co więcej, kontrowersyjna wydaje się również proponowana forma apelu/uchwały – w ustawie o samorządzie gminnym nie ma wyraźnej kompetencji rady gminy do stanowienia aktów tego typu. Sprawa, która ma przecież wyraźnie polityczny charakter, zdominowała ostatnie obrady obu organów, budząc największe zainteresowanie spośród wszystkich ujętych w porządkach obrad punktów. O ile jednak na sesji Rady Powiatu przyjęto stanowisko, przewodniczący Rady Miejskiej nie przewidział głosowania nad nim w porządku obrad. Nie spodobało się to niektórym radnym – radny Rożenek zwrócił uwagę na pominięcie sprawy, a radny Firkowski wnioskował o jej wprowadzenie do porządku obrad. Burmistrz zarzucił radzie „robienie polityki”, a radny Klimek nie ujmując powagi sprawom rolnictwa sugerował, że nie mniej istotne są plany dotyczące reorganizacji ZUS czy sądu. Przewodniczący Rady był jednak nieugięty, wyjaśnił zebranym, że w związku z wnioskiem parlamentarzystów zwrócił się do kancelarii Prezesa Rady Ministrów o wyjaśnienie wszystkich elementów tej sprawy. Odpowiedzi oczekuje pod koniec kwietnia, w związku z czym sprawa stanie na następnej sesji. Od odpowiedzi ze strony rządu zależeć będzie czy Rada w ogóle przyjmie takie stanowisko.
W trakcie sesji radni przyjęli informację dotyczącą sportu i kultury fizycznej w gminie w ubiegłym roku. Sprawozdanie analizowano szeroko na komisjach, w związku z czym na sesji nie poświęcono mu wiele czasu. Przy okazji tego punktu poruszono jednak kwestie zasad dofinansowywania klubów piłkarskich. Burmistrz zaproponował, aby od przyszłego sezonu dofinansowywać tylko te kluby w klasie B, które uplasowały się w tabeli do środkowego miejsca. Zdania radnych na ten temat były podzielone. Burmistrza poparł radny Kosno, radny Rożenek jednak uważa, że należy dofinansowywać cała klasę B. Czas pokaże, jakie będą rozstrzygnięcia w tej sprawie. Niespodziewanie na sesji padła również propozycja budowy w Bielowicach pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej. Pomysł Leszka Raczyńskiego, prezesa ZLKS Woy, nie wszystkim się jednak spodobał. Zarówno radni, jak i działacze sportowi byli zgodni, że takie boisko jest w gminie potrzebne, jednak propozycji jego lokalizacji było znacznie więcej (m.in. Ostrów, Gorzałków, Ustronie). Nic nie zmienia jednak faktu, że póki co gmina nie dysponuje środkami na ten cel.
Kolejnym istotnym punktem sesji była informacja dotycząca bezrobocia w gminie Opoczno. Z danych przedstawionych przez Małgorzatę Pawlak, zastępcę dyrektora PUP, wynika, że ponad 46% bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie stanowią mieszkańcy gminy Opoczno. Dyskusja w tym punkcie w zasadzie co roku wygląda tak samo. Jak słusznie zauważył radny Klimek z informacji nie wynika, jaka jest stopa bezrobocia w gminie. Dane statystycznie nie schodzą do pułapu gminy. Tak duży odsetek bezrobotnych z gminy Opoczno jest oczywisty, ponieważ gmina Opoczno liczy najwięcej mieszkańców.
W dalszej części obrad radni, bez uwag czy dyskusji, przyjęli informacje z działalności Komendy Powiatowej PSP oraz jednostek OSP w gminie, z realizacji „Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych” i „Gminnego programu przeciwdziałania narkomanii” w 2010 roku oraz sprawozdanie z realizacji Programu ochrony środowiska i planu gospodarki odpadami dla gminy Opoczno. Przyjęli również szereg uchwał w sprawach, m.in. w sprawie wyrażenia zgody na realizacje projektu unijnego „Śladami naszej historii”, zmiany uchwały dotyczącej utworzenia punktu przedszkolnego w Bielowicach, określenia wysokości opłat za posiłki w stołówkach szkolnych, zasad przyznawania stypendiów sportowych, planu zagospodarowania przestrzennego dla strefy przemysłowej w rejonie ul. Przemysłowej, przekazania środków finansowych policji i funduszów sołeckich.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (717) z dnia 8 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »