tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Przepis na dobrą babkę

 
"Rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania", "Rodzice zabraniają a dziadkowie rozpuszczają?" ? to najczęściej żywione przekonanie na temat wypełniania roli babci i dziadka


Dziadkowie to jednak postacie o wiele ważniejsze niż tylko "dostarczyciele przyjemności?"
Zaangażowanie swojego czasu w kontakt z wnukami jest koniecznym warunkiem dobrego pełnienia roli dziadka i babci, ale sam w sobie może nie wystarczyć. Bywa, że mimo wielu poświęceń dziadkowie skutecznie obrzydzają wnukom wzajemnie relacje.
Jak w takim razie stworzyć przepis na "dobrą babcię, idealnego dziadka"?
"Zadbaj, aby dziecko dobrze się czuło u ciebie. Zapewnij jakąś fajną rozrywkę, lub po prostu pozwól aby dziecko robiło to, co lubi, ale?"
"?nie nastawiaj się jedynie na dostarczenie dziecku przyjemności. Na przykład pomóż mu w zrobieniu lekcji. Dziadkowie często potrafią uczyć się z dziećmi bez krzyku, z przyjemnością, bywa, że po prostu lepiej dziecku tłumaczą."
Bądź aktywny, zaplanuj co chcesz z wnukiem robić. Nie nastawiaj się tylko na przechowanie wnuczków i dawanie im jedzenia. Wspólne majsterkowanie w garażu czy robienie ciasteczek może być przygodą, zwłaszcza jeśli pozwalasz dziecku na samodzielność i dajesz odpowiedzialne zadania do wykonania.
Znajdź czas na to, na co nie mają czasu rodzice, pokaż dziecku nowe miejsca, poczytaj książkę, zadbaj o coś nietypowego, na przykład krótką jazdę pociągiem itp. Pokazuj wnukom nowe rzeczy.
Pozwól dziecku na to, aby nie chciało z tobą czasem być. Jeśli wnuk nie ma ochoty z tobą czegoś robić, po prostu to zaakceptuj.
Wspieraj rodziców, czasem im pomagaj. Jeśli krytyka jest konieczna, zostaw na sam koniec i postaraj się aby była konstruktywna: niech polega na sugerowaniu nowych rozwiązań niż tępieniu tego co robią do tej pory.
Opowiadaj wnukom historie z dzieciństwa ich rodziców. Ujawnij trochę rodzinnych tajemnic. Przypomnij sobie przygody, które miały twoje dzieci i powiedz no nich wnukom.

Pamiętaj o kieszonkowym
Przyjmij do wiadomości, że jesteś na drugim planie, że to rodzice są dla dziecka najważniejsi. Jeśli wypełnisz dobrze rolę dziadka/babci, to jest olbrzymia rzecz.

Przepis na fatalne relacje:
Miej pretensje: "Ty już mnie nie kochasz! Dlatego mnie unikasz! Nigdy nie chcesz ze mną rozmawiać, nawet przez telefon". Jeśli twoje kontakty z wnukami pozostawiają wiele do życzenia postaraj się to naprawić, zamiast mieć pretensje.
Kontaktuj się z wnukami tylko wtedy, gdy rodzice to zaproponują. Nigdy nie dzwoń z własnej inicjatywy niczego nie proponuj.
Wejdź w rolę "lepszego rodzica", tak jakbyś to ty wychowywał wnuki, a nie jego rodzice. Pouczaj, zawsze wiedz lepiej, narzucaj swoje rozwiązania.
Krytykuj rodziców, kiedy tylko masz okazję.
Ciągle staraj się wychowywać swoje dorosłe już dzieci albo odetnij się od nich.
Bądź dziadkiem/babcią na każde zawołanie. Daj sobie wejść na głowę i najlepiej zgódź się na to, aby wnuczki mieszkały z tobą, a nie z rodzicami "bo przecież oni mają tyle pracy".
Narzucaj rodzicom swoje zasady wychowawcze. W razie konfliktów unikaj dyskusji i wytwarzania kompromisu, za to kłóć się, forsuj swoją wolę lub się obrażaj.
Pozwalaj dziecku na wszystko, czego mu zakazują rodzice. Daj wnukom do zrozumienia, że ograniczenia i wymagania rodziców są bez sensu, są szkodliwe lub głupie.
Mów przy dziecku źle o jego rodzicach, o drugich dziadkach lub innych bliskich mu osobach.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (819) z dnia 22 Marca 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »