tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Przelotny seks

 

Nawet jednorazowy kontakt seksualny może zakończyć się ciążą. Dla kobiety był więc on przez tysiące lat rozwoju naszego gatunku bardzo ryzykowny. Zupełnie inaczej w przypadku mężczyzn ? jednorazowy seks przynosi przede wszystkim zyski.

Mężczyźni chcą częściej
Właśnie ze względu na małe ryzyko przelotnego seksu mężczyźni bardziej go pożądają. Gdybyśmy na przykład zapytali kobiety jak wielu partnerów pragną mieć w ciągu najbliższych 20 lat, powiedzą, że 4?5. Mężczyźni, statystycznie, pragną mieć 20 partnerek.
Mężczyźni pragną też szybciej kontaktu seksualnego. Większość zgodziłaby się na seks już po 3 dniach znajomości z kobietą. Przeciętna kobieta mówi, że zgodziłaby się na seks po pół roku znajomości z mężczyzną. Jeszcze innym dowodem na to, że mężczyznom bardziej zależy na przelotnym seksie jest to, że mają oni o wiele niższe wymagania co do partnerek przelotnego seksu niż kobiety w stosunku do partnerów przelotnych związków.
Oznacza to, że mężczyźni szybciej godzą się na przelotny seks, częściej pragną takich kontaktów niż kobiety i mają mniejsze wymagania co do atrakcyjności drugiej strony takiego związku. Dlaczego tak się dzieje?

Ewolucja rządzi
Najprawdopodobniej za te różnice odpowiedzialne są nasze geny. To ich presja wymusza różne zachowania kobiet i mężczyzn.
Psycholodzy ewolucyjni rozumują tak: ciąża i karmienie jest obciążeniem dla kobiet. Dlatego to kobiety muszą bardziej dbać o to aby zajść w ciążę z "jak najlepszym partnerem". Najlepszym, czyli takim, który ma dobre geny, jest zdrowy, zaradny, zasobny i skłonny do dzielenia się tymi zasobami. Mężczyźni nie muszą się tak martwić: jeśli dojdzie do zapłodnienia ich to nie obciąża. Ryzyko przelotnego seksu jest więc dla nich niewielkie, a potencjalne zyski duże (przekazanie genów). Dlatego mężczyźni są na taki seks bardziej otwarci.

Seksualność kobiet
Gdyby jednak kobiety w ogóle nie były zainteresowane przelotnym seksem, to by do niego nie dochodziło (z wyjątkiem gwałtów), a wtedy mężczyźni nie mieliby szans wytworzyć swoich preferencji. To znaczy, że kobiety interesowały i interesują się jednorazowym seksem, poszukują w nim jednak nie tylko tego co mężczyźni, czyli atrakcyjnego partnera, którego wygląd świadczy o dobrych genach. W przelotnych związkach kobiety nastawione są także na pozyskanie zasobów partnera oraz, ewentualnie, sprawdzenie, czy nadawałby się on do związku długotrwałego.
W dodatku skłonność kobiet do nawiązywania przelotnych związków seksualnych nasila się tylko w okresie owulacji. W fazie płodności kobietom bardziej podobają się mężczyźni wysocy, dominujący, posiadający cechy męskie (duży podbródek, wydatne łuki brwiowe, niski głos). W tej fazie cyklu kobiety także chętniej flirtują, łatwiej akceptują zaproszenie do powolnego tańca z nieznanym mężczyznom i ubierają stroje, które odsłaniają większą ilość nagiego ciała.
Wygląda więc na to, że kobiety są o wiele bardziej wybredne w poszukiwaniu partnera na przelotny związek seksualny, a nasilona skłonność do nawiązywania takich związków występuje tylko w płodnej fazie cyklu miesiączkowego. U mężczyzn owo pragnieniej działa ciągle.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (852) z dnia 8 Listopada 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »