tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Przekształcenia lub likwidacje

 
Trwa jeszcze przeliczanie wariantów, ale wszystko wskazuje na to, że w końcu lutego podejmowane będą przez Radę Miejską decyzje dotyczące sieci szkół wiejskich

Ostatnio gmina dopłaca do funkcjonowania szkół około 5 mln złotych. O ile ostatnie decyzje, mające na celu zdyscyplinowanie dyrektorów szkół miejskich w zakresie takiego organizowania klas, by się same finansowały, przyniosły jakieś efekty, o tyle w szkołach wiejskich nie zmieniło się nic. Co prawda rodzice, zdopingowani przez dyrektorów zobowiązywali się posyłać dzieci do szkół według miejsca zamieszkania, to w praktyce nikt ich nie zmusi do wywiązania się z tej obietnicy.
Jednym z pomysłów na uzdrowienie finansów oświaty jest przekształcenie istniejących szkół publicznych w placówki społeczne, prowadzone przez stowarzyszenia. Gmina na ich prowadzenie przekazywałaby całą należną subwencję ale tylko subwencję. Bez żadnych innych dopłat. Możliwe by było również, o ile zgodę na takie posunięcie wyraziliby radni, przekazanie nowemu podmiotowi dotychczasowego budynku szkolnego za symboliczną złotówkę, ale utrzymanie tego budynku, jego ogrzanie, remonty i wszystko pozostałe spoczywałoby na barkach podmiotu prowadzącego. Ta propozycja na pewno wywoła protesty ze strony nauczycieli. W szkołach prowadzonych przez stowarzyszenia nie obowiązują bowiem zapisy Karty Nauczyciela, nie ma więc 18 godzin pensum tylko znacznie więcej, nie ma rocznych płatnych urlopów dla podratowania zdrowia, nie ma wyrównywania do średniej itp. Jednak nie każda szkoła może być przekształcona w społeczną. Mogą to być jedynie te szkoły, do których uczęszcza do 70 uczniów razem z zerówką. Na terenie gminy Opoczno w grę wchodzą cztery placówki, z Dzielnej, Woli Załężnej, Kruszewcu i Kraśnicy. Podobno są chętni do prowadzenia tych szkół. W przypadku Kraśnicy jest jeszcze jeden wariant, o którym pisaliśmy jakieś sześć lat temu, kiedy to po raz pierwszy pojawiły się informacje o możliwości likwidacji szkoły w Dębie Opoczyńskiej. Może teraz warto wrócić do pomysłu i zastanowić się co by było, gdyby tak połączyć obie te placówki. W końcu, jeśli prawdą jest, że dobro dziecka jest najważniejsze, to czy nie lepiej byłoby, zamiast dowozić dzieci dwadzieścia kilka kilometrów w jedną stronę przez Inowłódz do Poświętnego, wozić je cztery kilometry do szkoły w Kraśnicy?


Mjm   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (806) z dnia 21 Grudnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »