tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Przegląd Stołów Wielkanocnych

 
Stoły suto zastawione pisankami, swojskimi wyrobami mięsnymi, babami wielkanocnymi i mazurkami ? tak było w niedzielę, 17 marca w MDK, gdzie odbył się doroczny

Impreza, której głównym celem jest integracja społeczności lokalnej, prezentacja i propagowanie kultury i tradycji naszego regionu przyciągnęła nie tylko twórców ludowych, ale także licznie przybyłą publiczność oraz grono gości.
W tym roku w imprezie uczestniczyła grupa dzieciaków z Łodzi. Przyjechały w ramach programu edukacyjnego "Zaprzyjaźnij się z przyrodą", którego koordynatorem jest Maria Kaczorowska. Dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach twórczości ludowej, których celem było przybliżenie wsi najmłodszym mieszkańcom miasta. Poznały techniki robienia palm i pisanek, skosztowały także regionalnych przysmaków. Mali goście wzięli udział w przygotowaniu stołu wielkanocnego. Miały też okazję zwiedzić Muzeum Regionalne.
Tradycję świąt wielkanocnych przybliżyła zebranym gminna przewodnicząca kół gospodyń wiejskich, Anna Orłowska, która opowiedziała m.in. o niegdyś wyjątkowo surowym poście, zwłaszcza na wsiach, gdzie na ten czas ustawały wszelkie zabawy. W tym roku stoły wielkanocne przygotowały członkienie KGW z Kraszkowa, Libiszowa Kolonii i Sołku-Zameczku.
Trzeba przyznać, że wszystkie panie wykazały się niesamowitą pomysłowością, wyczarowując ze zwykłych produktów, niezwykłe rzeczy. Nic dziwnego, że bez przerwy błyskały flesze aparatów fotograficznych. Wielu chciało zatrzymać w kadrze prezentowane pomysły i kto, wie być może przenieść je potem na domowy stół. Na pięknie udekorowanych stołach, oprócz tradycyjnej wielkanocnej baby gospodynie wyeksponowały palmy, pisanki, baranki i zajączki. Były też bloki z mięsem, barszcz, kolorowe szaszłyki, różnego rodzaju ciasta, jajka w różnej postaci, kiełbasy, tradycyjnie wypiekane chleby.
Podczas oglądania stołów i konsumpcji można było obejrzeć i wysłuchać występy zespołów śpiewaczych, które wykonały pieśni wielkopostne. Ciekawy repertuar przygotowały panie z Woli Załężnej, Bukowca Opoczyńskiego, Kraśnicy i Sitowej. Ze swoim repertuarem wystąpili także członkowie działającego przy MDK chóru "Zorza".
Spotkanie było także okazją, by goście mogli złożyć wszystkim świąteczne życzenia. Ze sposobności złożenia życzeń skorzystała posłanka Krystyna Ozga, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, Marek Mazur. Życzenia złożył także burmistrz, Jan Wieruszewski, który przyznał, że choć świat się zmienia to tradycja i kultura ludowa jest wciąż żywa dzięki takim spotkaniom, dlatego organizatorom należy się wdzięczność.
Korzystając z okazji dyrektor Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego ? Maria Kaczorowska, opowiedziała o realizowanym programie, dzięki któremu dzieci z Łodzi mają okazję poznać życie na wsi. Dzieciaki w ciągu roku odbyły już siedemnaście wizyt, brały już udział w wykopkach, warsztatach sztuki ludowej, przed nimi jeszcze m.in. sianokosy, kiszenie kapusty. Podziękowała za zorganizowanie warsztatów w naszym mieście, dzięki którym dzieci miały okazję nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć, posmakować różnych smaków. Dyrektorka za serdeczną gościnę okazaną w naszym mieście, podziękowała w imieniu swoim i dzieciaków. Wszystkim na pamiątkę wizyty w Opocznie, Anna Orłowska wręczyła wielkanocne palmy.
W ramach wdzięczności za poświęcony czas wszystkim obecnym wręczono wielkanocne babki. Sukces "Wielkanocnej baby" był wynikiem kilkudniowych przygotowań i ciężkiej pracy pań z KGW. Dla nich jednak jest to okazja nie tylko pochwalenia się swoimi umiejętnościami, ale także okazja do podpatrzenia koleżanek z innych kół, wymiany doświadczeń i przepisów między kołami.
Palmy dla dzieciaków z Łodzi
Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (819) z dnia 22 Marca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »