tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Programy profilaktyki

 
Rada Miejska przyjęła gminne programy profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na rok 2013


Źródłem finansowania przyjętych programów mają być środki finansowe z budżetu gminy pochodzące z opłat za wydane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku.
Spośród licznych problemów społecznych, jakie występują w naszym kraju, problemy związane z alkoholem mają szczególne znaczenie. Wynika to przede wszystkim z rozmiarów szkód alkoholowych oraz kosztów społecznych i ekonomicznych. Konsumpcja alkoholu ma istotny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne zarówno jednostek, jak i rodzin, a jej konsekwencje dotyczą nie tylko osób pijących, ale wpływają na całą populację.
Narkomania jest niepokojącym zjawiskiem, które dotyczy wszystkich grup społecznych, bo względu na region, wiek, wykształcenie i status finansowy. Jest problemem wielowymiarowym. Niezależnie od ogólnych skutków społecznych, wpływa na liczbę ofiar, zwiększa zagrożenie obywateli przestępczością kryminalną. Leczenie narkomanii, podobnie jak alkoholizmu, jest niezwykle trudne. Ocenia się, że szanse wyjścia z nałogu przy współcześnie stosowanych metodach terapeutycznych wahają się w granicach 8?12%. Problem narkomanii jest szczególnie istotny wśród młodzieży, która często przeżywa kryzys tożsamości. Istotne w zapobieganiu narkomanii jest uświadomienie, jaki ryzyko niesie ze sobą sięgnięcie po narkotyk. Konieczna jest przede wszystkim skuteczna profilaktyka, która dotyczy zapobiegania zidentyfikowanym i spodziewanym zagrożeniom, poprzez przedsięwzięcie działań, mających na celu niedopuszczenie do negatywnie ocenianych przekształceń istniejącego stanu rzeczy. Odpowiednio od stopnia ryzyka profilaktyka prowadzona jest na trzech poziomach: pierwszorzędna ? adresowana do grupy niskiego ryzyka, są to działania prewencyjne obejmujące szerokie, nie zdiagnozowane populacje, ma na celu promocję zdrowego stylu życia oraz opóźnienie wieku inicjacji, drugorzędna ? adresowana do grupy podwyższonego ryzyka, celem jest ograniczenie głębokości i czasu trwania dysfunkcji, umożliwienie wycofania się z zachowań ryzykownych, trzeciorzędna ? adresowana do grupy podwyższonego ryzyka, przeciwdziałanie pogłębianiu się procesu chorobowego i degradacji społecznej oraz umożliwienie powrotu do normalnego życia w społeczeństwie.
Ogromnie ważnym elementem wchodzenia w dorosłość młodego człowieka jest głęboka więź z rodzicami, ponieważ stosunki z rodzicami mają istotny wpływ na wybory życiowe, a nieefektywna komunikacja wewnątrzrodzinna może przyspieszyć zaangażowanie dziecka w narkotyki. Psychologowie wskazują na trzy główne powody, które mogą skłaniać nastolatka do sięgania po narkotyki, tj. poszukiwanie nowych i przyjemnych wrażeń, chęć uwolnienia się od stresu, napięć i problemów, chęć bycia akceptowanym przez grupę.
Nadużywanie alkoholu a także uzależnienie od narkotyków powodują wiele szkód społecznych, dlatego działania w zakresie zapobiegania problemom alkoholowym i narkomanii powinny być przedmiotem szczególnej troski ze strony organów administracji rządowej i samorządowej.
Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii określa lokalną strategię w zakresie profilaktyki oraz minimalizacji szkód społecznych i indywidualnych, wynikających z nadużywania narkotyków jak również innych środków psychoaktywnych. W zakresie narkomanii gmina podejmuje działania mające na celu prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej i wychowawczej w szczególności dla dzieci i młodzieży, a także rodziców, rozwój edukacji publicznej i szkolenie przedstawicieli różnych zawodów, instytucji i wyspecjalizowanych służb w dziedzinie przeciwdziałania narkomanii a zwłaszcza w zakresie umiejętności wczesnego rozpoznawania sygnałów wskazujących na prawdopodobieństwo zażywania narkotyków i postępowania z osobami uzależnionymi oraz promowanie zdrowego stylu życia.
Adresatami programu przeciwdziałania alkoholizmowi są wszyscy mieszkańcy gminy, a w szczególności młodzież szkolna, rodziny osób z problemem alkoholowym, osoby pijące nadmiernie, w tym uzależnieni od alkoholu, konsumenci alkoholu, a także jednostki zajmujące się pracą z rodzinami dysfunkcyjnymi, w których występują problemy związane z uzależnieniami, placówki oświatowe, instytucje kultury oraz wszyscy, którym zależy na promowaniu zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów oraz szerzeniu idei trzeźwości w środowisku lokalnym, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (802) z dnia 23 Listopada 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »