tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Prężna biblioteka szkolna

 
Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w ZSP nr 1

Już od kilku lat w październiku obchodzimy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Do 2008 roku przypadało w czwarty poniedziałek października, jednak od dwóch lat obchodzone jest przez miesiąc. Ma to ułatwić wybór najodpowiedniejszego dla danej szkoły dnia świętowania, a także umożliwić organizację związanych ze świętem działań, które będą trwać dłużej niż jeden dzień. Tegorocznemu Międzynarodowemu Miesiącowi Bibliotek Szkolnych przyświecało hasło „Biblioteki szkolne: Pełen obraz”.
W bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica na podsumowanie całomiesięcznej działalności nauczycieli - bibliotekarzy i uczniów zaangażowanych w obchody święta bibliotek wybrano ostatni tydzień października. W bibliotece zorganizowano szereg działań.
Odbył się plebiscyt na ulubioną książkę z dzieciństwa. Wygrała „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery. Przeprowadzono wiele lekcji bibliotecznych. Uczniowie z klasy IIIa i IIIb LO uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną. Trwa też nieustający konkurs czytelniczy. Ponadto wyeksponowano szereg gazetek okolicznościowych w bibliotece i na holu a w ZSS nr 3 rozpoczęto akcję dla klas drugich i trzecich „Poczytaj mi przyjacielu”.
W czwartek, 29 października, z okazji podsumowania święta bibliotek, goszczono gimnazjalistów z całego powiatu wraz z nauczycielami, którzy przybyli na międzyszkolny konkurs z okazji Roku Juliusza Słowackiego. Uczniowie gimnazjów popisywali się swoją wiedzą na temat romantycznego wieszcza rozwiązując krzyżówkę tematyczną, odpowiadając na pytania dotyczące życia i twórczości Słowackiego i recytując wybrane przez siebie utwory poety.
Pierwsze miejsce zajęły Aneta Stępniak z Gimnazjum w Wygnanowie (opiekunka Anna Stefańska) i Aleksandra Tracz z Gimnazjum w Żarnowie (opiekunka Joanna Grodzicka). Drugie miejsce przypadło w udziale Katarzynie Korbeckiej z Gimnazjum w Białaczowie (opiekunka Beata Wilk) i Patrycji Andule z ZSS nr 3 (opiekunka Elżbieta Kowalczyk). Na trzecim miejscu znalazły się Aleksandra Dąbrowska z Gimnazjum w Bukowcu Opoczyńskim (opiekunka Ewelina Ambroziak) i Monika Ćwierzona z Gimnazjum w Drzewicy (opiekunka Renata Dziedzic).
Rozstrzygnięto również konkurs dla uczniów ZSP nr 1 na prezentację multimedialną „Życie i twórczość Juliusza Słowackiego”. Wzięło w nim udział 14 dwuosobowych zespołów z różnych klas. Komisja konkursowa nagrodziła dwa zespoły: Karolinę Dziubelską i Annę Prusek z kl. IIIb LP oraz Adriana Papisa i Jacka Wojtarka z kl. IV TH. Wyróżnienia otrzymali: Marta Wujek i Emilia Wójcik z kl. IIIa LP, Patryk Wijata i Michał Wijata z kl. IV TE oraz Artur Rosiński i Jacek Lebioda z kl. III TI.
Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Nad całością obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych czuwały Marzena Jaruga i Grażyna Miller. Przy konkursie pomagały im, biorąc udział w pracach komisji konkursowej, polonistki - Anna Waszczyk i Barbara Wiśniewska.
Podsumowanie konkursu dla gimnazjalistów.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (643) z dnia 6 Listopada 2009r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »