tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Pracowite obrady

 
W środę, 28 grudnia o godz. 9.00 rozpoczęła się XIII sesja Rady Miejskiej, która trwała do 21.30. Radni uczciwie zapracowali na swoje diety. Obrady zdominował ostatecznie nie przyjęty przez radę budżet gminy na 2012 rok, ale powodem nie mniej gorącej dyskusji był również blok wniosków złożonych przez Janinę Podlewską


Ostatnie w minionym roku obrady rady miejskiej okazały się bardzo pracowitymi. Zaraz po ich otwarciu i wyborze radnego Wiesława Wołkiewicza na sekretarza przedłożony porządek obrad uzupełniono o kilka dodatkowych punktów, m.in. o uchwałę intencyjną w sprawie udzielenia pomocy finansowej samorządowi powiatu opoczyńskiego (starostwo zwróciło się z prośbą, by gmina partycypowała w kosztach remontu drogi do Sitowej. Projekt złożony przez powiat ma szansę pozyskać z Unii 75% dofinansowania, ale starostwo musi mieć na ten cel zabezpieczone środki. Gmina na ten cel ma przekazać ponad 1,45 mln zł), uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej na lata 2012?2020 oraz nadania nazwy ulicy, będącej obwodnicą Opoczna w ciągu drogi krajowej nr 12. Co do tego punktu radny Bartłomiej Firkowski zaproponował wycofanie z porządku obrad projektu uchwały nadania imienia obwodnicy i rozpisania konkursu. Burmistrz przekonywał, że nie ulega najmniejszej wątpliwości, że największe zasługi dla powstania obwodnicy wniósł Czesław Pawlaczek. ? Ja najlepiej wiem, kto i w jakim stopniu zaangażował się w budowę obwodnicy. Dziś mogę powiedzieć jednoznacznie, że bez determinacji i bez Czesława Pawlaczka, pewnie 5 stycznia tej obwodnicy by nie było ? mówił. ? Ja nie ujmuję zasług panu Pawlaczkowi, ale wiem dokładnie, że posłowie tak z lewa jak i z prawa zabiegali o budowę tej obwodnicy ? ripostował radny Firkowski, ale nie powiedział ani którzy, ani w jaki sposób. Ustalając ostateczny kształt porządu obrad Rada Miejska przychyliła się do prośby autorki kilku wniosków, Janiny Podlewskiej i skumulowała obrady nad nimi na początku sesji.
Burmistrz Jan Wieruszewski przedstawił sprawozdanie z działalności międzysesyjnej, w którym znalazły się m.in. informacje dotyczące rozstrzygnięcia przetargów, wydanych zarządzeń i spraw bieżących. W tym miejscu padły też pierwsze pytania radnych. Radny Dariusz Kosno pytał o koszty utrzymania świetlic wiejskich, umorzenie, na wniosek ZGM, ponad 40 tys. podatku oraz jak przebiegały spotkania w sprawie reorganizacji sieci szkół. Burmistrz mówił, że wszędzie tam, gdzie są świetlice w kosztach związanych z ich utrzymaniem prawdopodobnie będą uczestniczyły sołectwa. Jeśli chodzi o nowo powstałą świetlicę w Kraśnicy, tutaj koszty utrzymania mogą być nieco wyższe, ale prowadzone jest rozeznanie, czy będzie można ją wynajmować na różne imprezy. Burmistrz jednak podkreślił, że gmina jest związana umową z urzędem marszałkowskim, bo korzystała przy budowie ze środków europejskich. Jeśli chodzi o ZGM i umorzenie podatku to jest wynikiem niepłacenia przez ludzi czynszu, a przecież zakład musi na bieżąco płacić za ścieki, śmieci itp. Burmistrz podkreślił, że podjęto już odpowiednie kroki, by lokatorzy zalegający przez lata z czynszem zaczęli go w końcu spłacać. Okazuje się, że gdy komornik puka do ich drzwi to ludzie przynoszą zaległe pieniądze i je wpłacają. Jeśli chodzi o spotkania z dyrektorami i rodzicami w sprawie reorganizacji sieci szkół to radni zostaną zapoznani z materiałem z tych spotkań na kolejnej sesji, która odbędzie się pod koniec stycznia lub na początku lutego. Spotkania miały różny przebieg od bardzo burzliwych w Januszewicach do bardzo merytorycznych rozmów i dyskusji w innych placówkach.
Radni podjęli uchwały w sprawie uchwalenia zmiany wieloletniej prognozy finansowej gminy Opoczno na lata 2011?2020 oraz zmian w budżecie na rok 2011, po czym przystąpili do omówienia kilku wniosków złożonych przez Janinę Podlewską.
Pierwszy z nich dotyczył remontu budynku komunalnego na pl. Kościuszki 20. Zadanie to nie znalazło się w projekcie budżetu i dlatego radni zdecydowali nie uwzględniać wniosku złożonego przez panią Podlewską. Burmistrz powiedział, że od dawna proponował by sprzedać, zresztą nie tylko tę kamienicę, by inwestor mógł w nią zainwestować i wyremontować, a przede wszystkim przeznaczyć na działalność usługową, która miałaby wpływ na ożywienie tej części miasta. Dodał, że gdyby nie ciągłe odwołania zainteresowanej, ta kamienica byłaby już dawno wyremontowana. Podkreślił, że gmina ma najnowsze postanowienie sądu z 13 grudnia br., na mocy którego sąd po raz kolejny postanowił odrzucić obie skargi wnioskodawczyni. Żeby ten budynek wyremontować gmina musiałaby włożyć ogromne pieniądze, gdyż wymaga on kapitalnego remontu. Zdaniem burmistrza sprzedanie tej kamienicy to jedyne i najlepsze rozwiązanie, a na 2012 rok ten budynek znalazł się na liście budynków przeznaczonych do sprzedaży. Zdaniem wnioskodawczyni, to co powiedział burmistrz jest niezgodne z konstytucją. Jej zdaniem władze wywierają naciski na sąd. Tego burmistrz nie zdzierżył: Jestem zaskoczony, że pani przedstawia zarzut, że gmina może wywierać naciski na sąd. Ja nigdy w tym sądzie nie byłem, nawet nie wiem kto rozpatrywał tę sprawę. Proszę ważyć słowa ? mówił. ? Pierwsza skarga wnioskodawczyni została odrzucona przez sąd w Piotrkowie Trybunalskim, druga została także odrzucona i sądy piszą, że ta skarga jest niedopuszczalna. Pani blokuje podjęcie konkretnych działań, żeby ten budynek stał się wizytówką miasta ? mówił.
Ostatecznie rada odrzuciła wszystkie skargi Janiny Podlewskiej dotyczące zarówo remontu spornego budynku jak i wniosku o usunięcie błędów w albumie ?Opoczno i opocznianie w dawnej fotografii?. Pisaliśmy o tym w ostatnim numerze TOP. Wniosek o odpowiedź na kilkanaście pytań skierowany został do rozpatrzenia przez burmistrza. Oddalona została również skargna na działanie przewodniczącego Rady Zdzisława Wojciechowskiego.
Radni zajęli się też sprawą Starostwa Powiatowego, które zwróciło się do gminy o współfinansowanie w 2013 roku remontu drogi do Sitowej. Radny Janusz Klimek powiedział, że wszelka możliwa sytuacja, w której wykorzystujemy 75% środków unijnych powinna być wykorzystana. Wnioskował, by do uchwały intencyjnej dodać zapis, by na tablicy informacyjnej i pamiątkowej zamieścić informację o udziale gminy Opoczno w realizacji tego zadania. Z kolei, radny Grzegorz Wołąkiewicz był zaskoczony i zdziwiony propozycją złożoną przez powiat. Jego zdaniem jest wiele innych dróg w gorszym stanie. Pytał skąd gmina weźmie na tę inwestycję pieniądze? Ostatecznie radni zdecydowali, że włączą się do zadania realizowanego przez powiat.
Gorącym tematem ostatnich obrad Rady Miejskiej w 2011 roku był budżet na rok 2012. Pierwsze pytania dotyczące planowanie restrukturyzacji szkół, na skutek którego w budżecie zaplanowano obniżenie wydatków o około 3 do 4 mln złotych, postawił radny Dariusz Kosno. Jego zdaniem to jest niemożliwe. Radny stwierdził, że czasami ma wrażenie, szczególnie przy prognozach finansowych, że są one nie bardzo realistyczne. Drugie pytanie dotyczyło kredytu, jaki gmina zaplanowała na 2012 rok po to, żeby spłacić wcześniejszy kredyt. Co, zdaniem radnego, oznacza, że dwa razy będą płacone odsetki od tego samego kredytu. Trzecie pytanie dotyczyło niebezpiecznego zadłużenia gminy, zbliżającego się do 60%. ? Jeśli chodzi o zadłużenie 51,3% jest to faktycznie niebezpieczne ? mówiła skarbniczka urzędu miejskiego. ? Jeśli nie zrealizujemy dochodów w tej wysokości, możemy przekroczyć 60%. Ale to są wszystko założenia i plany. Wiadomo, chcemy żeby było dobrze i będziemy dążyć do tego, żeby tych 60% zadłużenia nie przekroczyć ? dodała. ? Jeśli chodzi o kredyt zapisany w budżecie to będziemy czekać do ostatniej chwili i jeśli nie będzie konieczności zaciągnięcia go to go nie weźmiemy. Jeśli do oświaty dokładamy 5 mln a po restrukturyzacji uda się zaoszczędzić 2 lub 3 mln to już będzie dobrze ? mówił burmistrz. ? Nie może być tak, że będziemy dopłacać do subwencji. Jeśli w szkołach udałoby się zaoszczędzić jakieś środki to mogłyby one posłużyć np. na zorganizowanie zajęć świetlicowych.
? Niektórzy radni chcą likwidować świetlice wiejskie, a ja sugeruję ? mówił radny Mieczysław Wojciechowski, ? by sprzedać MDK w prywatne ręce i wtedy automatycznie zostaną zlikwidowane wszystkie świetlice wiejskie, a my zaoszczędzimy środki do budżetu. Radny Józef Dąbrowski zapytał, dlaczego w wieloletnim planie finansowym nie uwzględniono termomodernizacji świetlicy wiejskiej w Bielowicach na którą projekt inwestycyjny jest już gotowy. W 2010 roku rada sołecka przekazała cały fundusz na ten projekt. Radni pytali o remonty dróg i wiele innych inwestycji, które nie znalazły się w planie budżetu. M.in. radny Firkowski proponował przesunięcie środków, które są na budowę łącznika pomiędzy ulicami Żeromskiego, a Spacerową (jest to niemożliwe, gdyż już została podpisana umowa i wyznaczony termin realizacji tej inwestycji). Radna Jadwiga Figura wyjaśniła, że nie da się zrobić wszystkiego na raz, a budżet nie jest z gumy. Radziła, by niektórzy radni uzbroili się w cierpliwość. Poszerzenie listy inwestycji wymagałoby zwiększenia deficytu o kolejne miliony. Zdaniem burmistrza: Gmina Opoczno wykorzystała wszystkie możliwości, jakie miała do wykorzystania środków europejskich. Ten rok był szczególnie trudny i pracowity. W tym roku wpłynęło do budżetu 5 mln złotych. Przed gminą kolejna perspektywa finansowa unijna na lata 2014?2020, trzeba dać odpocząć budżetowi i dobrze przygotować się do kolejnych perspektyw, żebyśmy mogli korzystać z kolejnych środków. W załączniku inwestycyjnym nie znalazły się nowe inwestycje.
Przedłożony projekt budżetu pozytywnie zaopiniowała RIO oraz poszczególne komisje. Mimo tego w głosowaniu poprzedzonym burzliwą dyskusją budżet gminy na 2012 rok nie został przyjęty. Radni głosowali 10 ? za, 10 ? przeciw.
W dalszej części obrad radni wyrazili zgodę na realizację projektu w sprawie, którego gmina złożyła wniosek o dofinansowanie ?Indywidualizacja podstawą sukcesu w edukacji?. Wartość projektu to 535 tys. zł w całości finansowanego ze środków unijnych. Projekt trwał będzie przez 1,5 roku od 1 stycznia 2012 do końca sierpnia 2013 roku. W ramach projektu szkoły uczestniczące w projekcie zostaną wyposażone w pomoce dydaktyczne, zorganizowane będą zajęcia dla uczniów wymagających pomocy w nauce oraz tych szczególnie uzdolnionych w zakresie nauk matematyczno?przyrodniczych i uzdolnionych muzycznie.
Radni podjęli uchwałę dotyczącą podwyższenia cen biletów MPK. Podwyżka jest uzasadniona ciągłym wzrostem cen oleju napędowego. Prezes MPK, Andrzej Kopania powiedział, że samo przedsiębiorstwo poczyniło ze swojej strony duże kroki, bowiem zostało zlikwidowanych pięć etatów ? dwa w administracji i trzy etaty fizyczne. MPK nie ma innego wyjścia, jak prosić o uchwałę pozwalającą na minimalną podwyżkę cen o 0,20 zł.
Radni wyrazili także zgodę na umieszczenie herbu gminy na sztandarze Okręgowego Związku Hodowców Koni w Łodzi, Koło Terenowe w Opocznie.
Kolejną uchwałą przyjęta przez radnych było nadanie nazwy ulicy będącej obwodnicą miasta Opoczna w ciągu drogi krajowej nr 12, która będzie nosić nazwę ?Obwodnica im. Czesława Pawlaczka?.
Podczas sesji podjęto także uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt i maksymalnej opłaty za wyżywienie dziecka w oddziale żłobkowym funkcjonującym w Przedszkolu nr 6 z grupą żłobkową ?Zielona Dolinka?. Opłata za każdą godzinę pobytu dziecka w oddziale żłobkowym w wysokości 0,15% aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę, a maksymalna wysokość stawki dziennej za wyżywienie w wysokości 8 zł.
Radni dyskutowali także nad uchwałą dotyczącą ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie miasta, określenia wysokości opłat i sposobu ich pobierania. Wstępnie przygotowana uchwała zakładała ustalenie siedmiu stref parkowania. Jednak nie wszyscy radni chcieli poprzeć ten pomysł. Radny Janusz Klimek złożył wniosek, by ograniczyć strefę płatnego parkowania do dwóch miejsc: na pl. Kościuszki i ul. Mikołaja Kopernika na odcinku od ul. Piotrkowskiej do ul. Biernackiego. Radni poparli ten wniosek. Opłaty za parkowanie w wyznaczonych miejscach będą pobierane przez inkasentów w godzinach od 8.00 do 17.00. Nie będą pobierane w soboty, niedziele i święta państwowe.
Ostatnim punktem obrad tej wyjątkowo długiej sesji było zatwierdzenie planów pracy Rady Miejskiej i komisji na 2012 rok.
Nasz komentarz za tydzień.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (756) z dnia 6 Stycznia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »