Pracowita majówka kolarzy

Kolarstwo górskie MTB

W środę, 1 maja kolarze Ludowego Klubu Kolarskiego LUKS Sławno wystartowali w zawodach I serii Pucharu Mazowsza MTB. Impreza odbyła się na warszawskim Ursynowie. Podopieczni trenera Przemysława Gierczaka zanotowali kilka dobrych rezultatów.
W grupie najmłodszych kolarzy ? żaków ? drugie miejsce wywalczył Arkadiusz Wach. W rywalizacji młodziczek wygrała Izabela Ksyta przed Patrycją Hałbińską ? obie LUKS Sławno. W gronie chłopców trzecie miejsce zajął Damian Nowakowski.
W rywalizacji juniorów czwarta lokata przypadła w udziale Kamilowi Wróblowi. Jako ósmy na mecie zameldował się Michał Kalinowski. Wyścig kobiet wygrała Marta Turoboś.
Na zawody do Warszawy nie pojechali juniorzy młodsi, którzy odpoczywali przed ważnym startem eliminacyjnym do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Zielonej Górze.
Kolejne edycje wyścigów z serii Pucharu Mazowsza zostaną rozegrane w Wesołej, Jabłonnej, Okuniewie, Cegłowie, Kobyłce. Finał odbędzie się na Ursynowie.

* * *
W sobotę, 4 maja kolarze LUKS Sławno wystartowali w I serii Pucharu Polski MTB w Pińczowie. Również i w tej imprezie nie wzięli udziału juniorzy młodsi.
W wyścigu młodziczek trzecie miejsce wywalczyła Izabela Ksyta. Z powodu defektów sprzętu do mety nie dojechały Patrycja Hałbińska i Agnieszka Szpocińska.
Ogromnego pecha miał młodzik Damian Nowakowski. Nie opanował roweru na jednym z zakrętów i uderzył przednim kołem w mur, czego nie wytrzymała rama roweru, pękając na pół jak zapałka. Naszego kolarza karetka odwiozła do szpitala. Po wykonaniu prześwietleń i badań Damian został przekazany trenerowi.
W wyścigu juniorów Kamil Wróbel ukończył rywalizację na 22. miejscu a Michał Kalinowski musiał się wycofać z powodu defektu roweru.
Udział kolarzy w tych zawodach został sfinansowany ze środków gminy Sławno w ramach programu realizowanego przez LKK LUKS w 2013 roku pod nazwą "Wyłaniamy kolarskie talenty".

* * *
W niedzielę, 5 maja nasi kolarze wystartowali w Zielonej Górze w drugim wyścigu eliminacyjnym do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Jak już pisaliśmy, finał OOM w kolarstwie górskim MTB zostanie rozegrany 20 lipca w Sławnie.
Eliminacje odbywały się w kategorii juniorów młodszych, w której to kolarze będą walczyć o tytuły mistrzów Polski.
W zielonogórskim wyścigu wystartowało 70 kolarzy. Dwójka zawodników ze Sławna wywalczyła miejsca punktowane.
Najlepiej wypadł Tomasz Budziński, kończąc zmagania na ósmej pozycji. Jako piętnasty na mecie zameldował się aktualny mistrz Polski, Marceli Bogusławski, który realizował dokładny plan treningowy zalecany przez trenera. Niestety, nie udało się zdobyć punktów Marcinowi Budzińskiemu. Nasz kolarz ukończył wyścig na 32. miejscu. W rywalizacji dziewcząt kolejne punkty wywalczyła Emilia Jędrzejczyk, zajmując 17. pozycję.
W punktacji generalnej eliminacji OOM po dwóch zawodach kwalifikacyjnych kolarze ze Sławna plasują się na następujących miejscach: 5. Marceli Bogusławski z 36 punktami, 6. Tomasz Budziński z 35 punktami. Ten dorobek wystarcza, by wystartować w wyścigu finałowym w Sławnie z udziałem 45 olimpijczyków. W gronie dziewcząt na jedenastej pozycji z 16 punktami sklasyfikowana jest Emilia Jędrzejczyk. Do finału awans uzyska 25 juniorek młodszych. Do rozegrania zostały jeszcze dwa wyścigi eliminacyjne.
Duży sukces w Zielonej Górze zanotowała Marta Turoboś (Integral Collection MTB LUKS Sławno). Wygrała rywalizację kobiet w kategorii U?23 i wywalczyła puchar prezydenta Zielonej Góry.
Wyjazd kolarzy został sfinansowany ze środków Okręgowego Związku Kolarskiego w Łodzi.

* * *
W najbliższy weekend LKK LUKS Slawno planuje starty w II serii Pucharu Mazowsza w Wesołej i I serii Szlaku Solnego w Golkowicach. Kolarze pojadą na zawody, jeżeli uda się zapewnić jakiś środek transportu. Tu ukłony w stronę mechanika ? pana Waldemara Knopa z Kozenina, który naprawia samochód trenera. Oby zdążył z naprawą do piątku.