tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Pozytywne skutki negatywnych emocji

 
Zdaniem psychologa

Japończycy uznają za przysmak mięso pewnej ryby, w której wnętrznościach natura umieściła mały zbiornik z niezwykle silną trucizną. Jeśli kucharz nieuważnie patroszy rybę i uszkodzi ten zbiorniczek, to nawet maleńka dawka owej toksyny, doprowadzić może do paraliżu i śmierci konsumenta w ciągu kilku minut. Mięso tej ryby wywołuje lekkie zesztywnienie języka, co jest objawem podobnym do zażycia trucizny. Przez pierwszych kilka chwil smakosz nie wie, czy sztywnienie języka oznacza nadchodzącą śmierć, czy też jest to tylko specyficzny smak mięsa.
Meandry psychiki zaskakują niekiedy nasz zdrowy rozsądek. Dlaczego ludzie „bezsensownie” ryzykują swoje życie i zdrowie? Ryzykownie jeżdżą samochodami, grają w rosyjską ruletkę, ryzykują starcie z bykiem na arenie, drażnią jadowite węże, bez zabezpieczenia wspinają się na skały itp.

Skok ze spadochronem
Przyjrzyjmy się skoczkom spadochronowym. Człowiek wyskakuje z samolotu i spada z prędkością sokoła ku twardej ziemi, wierząc, że zwój materiału, przytroczony do pleców, uratuje mu życie. Podczas pierwszego skoku u ludzi często dochodzi do niekontrolowanego oddania moczu i niekontrolowanego krzyku. Wiele osób twierdzi, że w ogóle nie pamięta tego skoku, bowiem z powodu przerażenia ich świadomość kurczy się do rozmiarów dziurki od klucza. Dlaczego w takim razie skoczkowie powtarzają loty wiele razy?
Jest za to odpowiedzialny mechanizm „emocji następczych”: po przeżyciu bardzo silnego uczucia, u człowieka pojawia się niemal równie silna emocja o przeciwnym znaku. U skoczka po wylądowaniu na ziemi znika strach i pojawia się euforia (a nie po prostu uspokojenie). W dodatku w trakcie powtarzania skoków początkowa emocja (tu: strach) ulega osłabieniu, natomiast pozytywne „emocje następcze” nasilają się. U doświadczonych skoczków lęk przed skokiem jest coraz to słabszy, natomiast pozytywny nastrój - emocja następcza - trwać może nawet osiem godzin!

Dżinn z butelki
Niestety emocje następcze pojawiają się także po przeżyciu niezwykle przyjemnego doświadczenia. W słynnej bajce o dżinnie, który przez trzysta lat leżał zaklęty w lampie na dnie oceanu, duch w końcu uwolniony postanawia zamordować swojego dobroczyńcę.
To zachowanie jest podobne do przeżyć dziecka, które czeka na swoich rodziców, a gdy ci wreszcie się pojawiają - ono obrażone nie chce się nawet przytulić. Emocje dziecka tłumaczy tu znowu „emocja następcza”. Dziecko, które czeka na rodziców np. w szpitalu bardzo się cieszy, gdy ich wreszcie zobaczy. Gdy rodzice odchodzą, dziecko wpada w rozpacz (emocja następcza). Im częściej taka sytuacja się powtarza (rodzice pojawiają się i odchodzą), tym słabsza jest radość i tym dłużej trwa smutek. Ostatecznie na widok rodziców dziecko może przeżywać przede wszystkim złość lub smutek, a nie radość.

Emocje przeciwstawne i zabójcza miłość
Ów mechanizm „emocji przeciwstawnych” może wyjaśnić nam dlaczego ludzie powtarzają niebezpieczne i ryzykowne zachowania (np. jeżdżą samochodami w sposób bardzo niebezpieczny, wspinają się na niedostępne góry), a także dlaczego przestajemy się cieszyć w sytuacjach, które wcześniej budziły w nas wiele radości. Wiemy, dlaczego ostre kłótnie młodych małżeństw często kończą się w łóżku. Niestety mechanizm ten odpowiedzialny jest też za to, że namiętność związku gaśnie i w jego zastępstwie pojawiać się mogą coraz to dłużej trwające „ciche dni”.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (664) z dnia 2 Kwietnia 2010r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »