tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Pożegnanie lata na dwóch kołach

 
W poniedziałek, 1 października odbył się rajd rowerowy pod hasłem ?Pożegnanie lata na dwóch kołach?. Jego uczestnikami byli uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym. Trasa przebiegała malowniczymi zakątkami ziemi opoczyńskiej do Gielniowa, gdzie na początku września odbyły się zawody Pucharu Polski w kolarstwie górskim MTB


Rowerzyści wystartowali z zabytkowego kompleksu parkowego, który otacza szkołę w Mroczkowie Gościnnym. Kolejnym zasługującym na uwagę fragmentem trasy była dolina Brzuśni, stanowiącej prawy dopływ Drzewiczki. Charakterystyczne meandry niewielkiej rzeczki głęboko wcięte w okoliczne wzniesienia były dla uczestników sporym zaskoczeniem. Jest to mało znane miejsce, które śmiało można polecić amatorom dwóch kółek. Tutaj właśnie przebiegał odcinek specjalny wrześniowego maratonu MTB, tak obszernie opisywany i komentowany przez jego uczestników na wielu ogólnopolskich portalach kolarstwa górskiego. Z racji posiadanego sprzętu i wymogów bezpieczeństwa uczniowie Zespołu Szkół Technicznych przejechali tylko tymi ścieżkami, które były dla nich w pełni bezpieczne.
Kolumna dotarła do Rozwad ? miejscowości leżącej na granicy województw mazowieckiego i łódzkiego. Dalej z wytyczeniem trasy nie było większych problemów, ponieważ po raz kolejny został wykorzystany obszerny fragment ścieżek Galiński MTB Maraton. Były one wielokrotnie sprawdzone i oznakowane, a przede wszystkim są znane prowadzącym rajd opiekunom ? Annie Telus i Damianowi Pietrasikowi.
Po dotarciu do celu, czyli nieczynnej kopalni piaskowca w Gielniowie, na której przed miesiącem rywalizowała czołówka polskiego kolarstwa górskiego, opiekunowie objaśnili uczestnikom tajniki rywalizacji w formacie cross country. Cała grupa udała się obejrzeć trasę rundy Pucharu Polski. Większość uczniów z niedowierzaniem oglądała zjazdy i techniczne fragmenty trasy, dziwiąc się, że ktoś mógł tu jeździć na rowerze.
Później przyszedł czas na regenerację organizmu. Niezawodna okazała się kiełbaska przypieczona nad ogniskiem. Żegnając lato uczestnicy rajdu nie spodziewali się, że słoneczna ? niemal wakacyjna ? w godzinach rannych aura tak szybko zmieni się i uraczy wszystkich chłodnym jesiennym deszczem.
Powrót był mokry i błotnisty, ale to wszystko dodało smaku i obnażyło prawdziwą esencję turystyki rowerowej. Młodzież uświadomiła sobie, że niewiele potrzeba, aby przyjemnie i zdrowo spędzić czas.
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych zaraz po powrocie dopytywali o kolejny wyjazd rowerowy. Dostali zapewnienie, że teren z takim potencjałem turystycznym będzie wykorzystywany i jeżeli tylko pogoda pozwoli, niebawem wyruszą na ? miejmy nadzieję ? równie ciekawą trasę turystyczną.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (795) z dnia 5 Października 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »